Araba Gaza Geç Geçiyor Çözümü – Gaza Geçmeme Sorunu

Araba gaza geç geçiyor, tüpe geçmiyor veya araç benzinden lpgye geç geçiyor ise sizlere bu yazımızda sorununuza dair çözümler sunacağız. Öncelikle aracınızda lpg sistemi var ise ve aracınızın beyni lpg uyumlu ise sorun yaşamanız düşüktür ancak lpg sistemi belirli bir zaman kullandıktan sonra aracın diğer parçalarına göre daha kolay yıpranır ve sistemde sorunlar meydana gelir. Bu sorunların en başında da araba gaza geç geçiyor sorunudur. Araba tüpe geç geçiyor sorunu, özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde yaşanan sorunlardan biridir.

Araba tüpe geç geçiyor ise aracınızda muhtemelen bir veya birden fazla arıza ortaya çıkmış olabilir. Bunu anlamak için öncelikle hangi parçaların arıza verebileceğini ve araba gaza geçmiyor veya araba gaza geç geçiyor ise nelerden kaynaklandığını anlamanız için belli başlı arızaları sizlere açıklayacağız.

Araba Gaza Geç Geçiyor Arızası

Sıralı sistem lpg kullanılan arabalarda arabanın gaza geç geçmesinin nedeni temelde çoğunlukla gaz ayarı veya sensörlerin arızalanmasından kaynaklıdır. Araba tüpe geçmiyor ise sizlere şu parçaların kontrolünü sağlamanızı öneriyoruz.

1- LPG Geçiş Ayarı (Süresi)

Araba benzinden lpgye geçmiyor veya lpgye geç geçiyor ise bunun en temel sebepleri arasında aracınızın lpg beyninde yapılan ayar olabilir. Sıralı sistemde benzinden lpg ye geçiş süresi, aracın tüp beynine göre değiştirilebilir ve kodlanabilir. Bu süre ortalama olarak 30 saniye gibi bir sürede ayarlanmaktadır. Araç benzinden lpg ye geç geçiyor ve benzinden lpg ye geçiş zaman ayarı, yetkili servisler tarafından yapılmaktadır.

Göz At  Arabada Klima Kapalıyken Hava Gelmesi Çözümü

Kış aylarında arabanın motorunun soğuk olmasından dolayı lpg ye geçiş süresi daha uzun oluyor. Yaz aylarında arabanın benzinden lpgye geçiş süresi kış aylarına göre daha kısa oluyor. Bunun temel sebebi aracın motorunun ne kadar süre ısınacağına bağlıdır. LPG sensörleri motor belirli bir sıcaklığa ulaştığında devreye girer ve aracınız benzinden gaza geçer. Aracınız benzinden gaza geç geçiyor ise siz de lpg beyninden ayarınızı düzelttirebilirsiniz.,

Okumanızı Öneriyoruz Araba benzinden gaza geçerken stop ediyor çözümü

2- LPG Map Sensörü Arızası

Arabanın gaz geç geçmesinin sebebi LPG map sensörünün arızalı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, regülatörden gelen basıncı algılayamayan map sensörü, ecu’ye yanlış sinyaller gönderir. Ecu, aldığı düşük basınç sinyali nedeniyle aracın gaz geçişini engelleyebilir.

LPG Map sensöründeki düşük basınç sorununu kontrol etmek için ilk olarak, bağlantı hortumlarında çatlak, çıkma veya genişleme gibi herhangi bir problem olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, yanlış bir teşhis yaparak LPG map sensörünü değiştirmeniz gerekebilir, ancak asıl sorunun kaynağı farklı bir yerde olabilir. Bu nedenle, LPG map sensöründeki düşük basınç sorununu doğru bir şekilde kontrol etmek ve çözmek için detaylı bir inceleme yapmanız önemlidir. Bu inceleme işlemi yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

Araba Gaza Geç Geçiyor Çözümü

3- LPG Regülatör Arızası

Aracınızın LPG regülatöründe basınç düşmesi kullanıma bağlı olarak zamanla zarar görebilir, işlevini tam olarak yerine getirmeyebilir, kullanılan yakıt ve regülatörün kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak, araba gaza geç geçiyor veya araba tüpe geçmiyor diye hemen regülatör arızası düşünmemelisiniz. Bunun yerine, öncelikle bilgisayara bağlayarak lpg regülatör basınç ayar vidasından istediğiniz seviyeye ayarlayabilirsiniz. Bu sayede, sıralı sistem arabada benzinden gaza geçmeme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Göz At  Krank Sensörü Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Regülatör basıncından kaynaklanan sorunun çözülmemesi durumunda ise regülatör değişimi gerekebilir. Ancak, öncelikle lpg basınç ayar vidası ile yapılan müdahalede yükselme olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Eğer lpg basınç ayar vidası ile yapılan ayarlama sonrasında hala bir yükselme gözlemlenmiyorsa, regülatörün değiştirilmesi gerekebilir.

Dolayısıyla, LPG regülatörünüzde basınç düşmesi sorunu ile karşılaştığınızda, öncelikle bilgisayar yardımıyla regülatör üzerindeki basınç ayarını kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Böylece araba gaza geç geçiyor veya araba lpg ye geçmiyor sorununuzu çözümleyebilirsiniz. Ancak, sorun devam ederse, lpg regülatör değişimi için uzman servisten yardım almanız gerekebilir.

Okumanızı Öneriyoruz LPG Filtresi Tıkanma Belirtileri – Değişimi ve Fiyatı

4- Enjektör Arızası

Araba gaza geçmiyor veya araç lpgye geç geçiyor sorunu yaşıyorsanız, bunun altında lpg enjektör arızası yatıyor olabilir. Arabanızdaki lpg ejektör arızası, güvenlik açısından oldukça önemlidir çünkü araçta oluşabilecek herhangi bir hasarın önüne geçilmesine yardımcı olur.

Ancak lpg enjektörü kaynaklı LPG’ye geçmeme sorunu da yaşanabilmektedir. Aracınızın lpg enjektöründe sorun var ise Arabanın benzinden gaza geçmesi engellenir ve aracın performansı düşer. Araba gaza geç geçiyor sorunu yaşıyor iseniz lpg enjektörlerinizi bilgisayara bağlatarak kontrol ettirmenizi öneririz.

LPG Enjektör arızaları, LPG sistemleri için yaygın bir sorun olmasa da, zaman zaman ortaya çıkabilen bir problemdir. Bu nedenle, araç sahiplerinin düzenli olarak LPG sistemlerini kontrol ettirmeleri ve gerekli bakım işlemlerini yaptırmaları önemlidir. Ayrıca, kaliteli LPG markalarını tercih etmek de enjektör arızaları gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Araba Gaza Geç Geçiyor Çözümü

5- LPG Sistemi Arızası

Araba gaza geç geçiyor ise lpg sisteminizde arıza olduğu bir gerçektir. LPG tesisatınızdaki borularda ezilme, çatlama veya lpg sistemindeki parçalarda zamanla birlikte zarar gören parçalar var ise bu sizlere araba gaza geç geçiyor veya araba lpg ye geçmiyor sorunu ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. LPG sisteminizi yetkili servisiniz kontrol etmeli, LPG beynini bilgisayara bağlayarak arıza tespiti yapmalıdır.

Göz At  Düşük yağ basıncı motoru durdurun uyarısı (Çözümü)

Atiker tüpe geçmeme sorunu yaşayan araç sahiplerinin öncelikle arabalarını bilgisayara bağlatıp kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Atiker tüpe geç geçme sorunu yaşıyor iseniz map sensörü arızası yaşıyor olabilme ihtimaliniz yüksektir. Çoğunlukla arabanın gaza geç geçmesi sorunu tüp ayarı yapılarak çözülebilen bir durumdur ancak arabanız olağan dışı tüpe geç geçiyor ise bunun sebebi arızalı bir parça olabilir.

BRC lpg ye geç geçiyor ise veya brc gaza geçmiyor ise benzinden lpg’ye geçiş süresi ayarı yapılmalıdır. Aynı zamanda BRC LPG sisteminizde sorun yaşıyor olabilirsiniz. Prins lpg gaza geçmiyor sorunu Prins markalı LPG sisteminde görülebilecek durumlardan biridir. Prins araba gaza geç geçiyor arızası, bilgisayarlı arıza tespiti ile kolaylıkla çözülür. Lovato gaza geçmiyor ve Lovato gaza geç geçiyor sorunu da yine Lovato markalı lpg sistemi kullanan araçlarda görülebilen sorunlardan biridir. Bu sorunun en çok görülen arızası, gaz ayarı ile çözülmektedir. Landirenzo gaza geçmiyor ya da landirenzo tüpe geç geçiyor ise map sensörünün arızalı olabileceği en çok yaşanan sorunlardan biridir.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.