EPC Arızası Nedir? Neden Olur?

EPC Arızası;Electronik Power Control’ kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen Türkçeye Elektronik Güç Kontrolü olarak çevrilmiş bir araç göstergesidir ve aracın ön panelinde yer almaktadır. Motordan çıkan gücün durumunu gösteren bu ışık; gaz kelebeği konumu, yakıt enjeksiyonu, ateşleme, EPC sistemi gibi takip ve kontrollerin yapıldığı bir göstergedir.

EPC ışığının yanması halinde araçta birden fazla problem olabilir. Bu problemlerin her birini iyi şekilde bilmek ve yapmanız gereken kontrollere göre ilerlemek zaman kazanmanızı, problemin büyümeden çözüme ulaşmasını sağlayacaktır.

VAG grubu araçların farklı modellerinde bulunan bu sistemin, diğer marka araçlarda bulunan ‘motor arızası’ ikaz ışığı ile benzer görevler üstlendiğini düşünebilirsiniz. İçeriğimizi okumaya devam ederek EPC ışığının neden yandığını, arızalanma durumunda ne gibi çözümler ile ışığı söndürebileceğinizi, aracınızı böyle bir durumda kullanmanızın doğru olup olmadığını ve konu hakkında sık sorulan bazı soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

EPC Arızası Nedir?

EPC arızası kısaca aracın yeterince güç alamadığı, fren sisteminde herhangi bir problemin olması, ABS ve ESP fren sistemlerinde bir arıza, yakıtı yeterince kullanamadığı ya da araçtaki yakıt kelebeğinde bir problem olduğunu göstermektedir. Bu gösterge EPC yazan yerde bir ikaz ışığının yanması ile anlaşılmaktadır.

EPC’nin bulunduğu araba markaları şu şekildedir;

 • Skoda
 • Seat
 • Volkswagen
 • Audi

Eğer aracınız belirtilen VAG grubu olarak da adlandırılan bu markalardan biri ise genellikle EPC uyarı sistemi sizde de bulunmaktadır. Bu sistemin sorumlu olduğu durumlar;

 • Aracın performansını takip etme
 • Motorun güç çıkışını en üst düzey verimlilikte olacak şekilde yeniden düzenleme
 • Güç çıkışı yönetimi
 • Yakıt tüketimi ve emisyonunu kontrol etme
 • Ateşleme zamanlaması, gaz kelebeğinin konumu ve yakıt enjeksiyonu gibi durumları kontrol etme
 • Motor kontrol ünitesi ile birlikte çalışarak motordan çıkan gücü izleme şeklindedir.
Göz At  EGR Valfi Nedir ve Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diğer başka sistemlerle birlikte de çalışan bu sistemin bulunma amacı motorun optimum düzeyde verimli ve sağlıklı şekilde görevini yerine getirmesidir. Bu nedenle bir arıza olması halinde bu durum mutlaka ciddiye alınmalı ve araç servise gösterilmelidir. Problemin giderilmemesi durumunda motorun performansında düşme veya başka arızaların ortaya çıkması söz konusu hale gelebilir.

EPC Arıza Işığı Neden Yanar
EPC Arıza Işığı Neden Yanar

EPC Arıza Işığı Neden Yanar?

Aracın ön panelinde yer alan EPC arıza ışığının yanması halinde farklı arızalardan biri veya birkaçının ortaya çıktığı görülmektedir. Bu lambanın yanması halinde şu ihtimaller akla gelmelidir;

 • Oksijen sensörü arızası
 • ABS sistemi arızaları
 • Motor aksam arızaları
 • Servo direksiyonu arızası
 • Direksiyon sensöründe arıza
 • Fren müşüründe ya da pedalında arıza
 • Boğaz kelebeğinde arıza

Bu uyarı ışığının yanması durumunda belirttiğimiz durumlar gibi genel olarak; ateşleme sistemleri, motor aksamları veya frende bir arıza olabilir. EPC’nin yanı sıra ECU ışığının da yandığını görmek yaygın bir durumdur. Arızaların bazılarını daha detaylı biçimde çözümleri ile birlikte inceleyelim.

Boğaz Kelebeğinde Arıza

EPC arızaları arasında yer alan boğaz kelebeğinde arıza durumunda ışığın yanı sıra aracın gazı yememesi, performansının düşük olması ve tekleme gibi belirtiler görülebilir. Aracın Stop etmesi (aniden durması) da sık yaşanan bir olay haline gelebilir. Bu durumda boğaz kelebeğinin kalibrasyonunun düzenlenmesi gerekmektedir.

Fren Müşüründe Arıza

EPC ışığının yanma nedenleri arasında en çok rastlanılan durumlardan biri fren müşüründe bir arızalanma gelişmesidir. En masrafsız ve kolay çözülebilen durumlardan biridir ve müşürün değiştirilmesi ile ışık sönecektir.

ABS Sisteminde Arızalanma

Fren disklerinde yer alan ABS sensörlerinde, fren pedalında veya fren sisteminin basıncını ölçen sensörlerden birinde bir arızalanma olduğunda ABS sistemi arızalarına bağlı EPC ışığının yanması durumu ile karşı karşıya kalınır. Bu durumda hangi sensörün arızalandığının bulunması ve ilgili parçanın değiştirilmesi ile problem çözüme ulaştırılmış olacaktır.

Göz At  Rejeneratif Frenleme Nedir? Nasıl Çalışır?

Lamba Sensöründe Arızalanma

Motor arıza lambalarını kontrol eden Lamba sensörü veya diğer ismi ile oksijen sensörünün arızalanması EPC ışığının yanmasına yol açabilmektedir.

Motor Arızaları

Motorda görülen buji arızası, ateşleme bobini arızası vb. farklı sistemlere ait parçaların görevini yerine getirememesi durumunda EPC lambası yanabilir. Bu durumda bir OBD cihazı kullanılarak hangi parçanın arızalı olduğuna bakılıp, tespit edilen yerin onarım, bakım veya değişimi ile EPC ışığı söndürülebilir.

EPC Arıza Lambası Yanan Araç Kullanılabilir mi
EPC Arıza Lambası Yanan Araç Kullanılabilir mi

EPC Arıza Lambası Yanan Araç Kullanılabilir mi?

EPC arıza ışığı yanar konumda olan bir aracın hemen acil olarak bir işleme ihtiyacı yoktur. Ancak bu durumun uzun vadede birtakım birbirini tetikleyen arızalara yol açması ihtimali vardır. Servise aracınızı ışık yandıktan sonra çalıştırarak gitmenizde, eğer araçta tuhaf bir ses, koku gibi sorunlar yoksa, herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Motor aksamlarında bulunan bir arızanın ihtimali söz konusu olduğu için uzun vadede motorun zarar görmesi, yakıt tüketiminde artış, motor aksamlarının ısınması ile parçaların deforme olma ihtimali gibi yüksek maliyetli ve motorun ömrünü kısaltan daha büyük sorunların gelişmesini beklemeden aracı servise götürmek en doğrusu olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

EPC ikaz lambası neden yanar?

Fren sistemi, ateşleme sistemi ve motorda bir problem olması durumunda birden fazla nedene bağlı olarak araçlarda EPC ikaz lambası yanabilir.

Araçta EPC nedir ne işe yarar?

Araçlarda EPC bulunma nedeni; aracın performansını takip etme, motordan çıkan gücü takip etme, yakıt tüketimi ve emisyonunu kontrol etme, ateşlenin zamanını takip etme, gaz kelebeğinin konumunu kontrol etme, yakıt enjeksiyonunu kontrol etme, motordan çıkan gücü en verimli hale getirme, motor kontrol ünitesi ile birlikte motordan çıkan gücü takip etme gibi durumlardır.

EPC arızası ne demek?

EPC sistemi birden fazla parçanın çalışma biçimini kontrol ettiği için böyle bir arızanın oluşması halinde ateşleme sistemi, fren sistemi ve motora bir uzman tarafından bakılması gerekmektedir.

Göz At  Egzoz Manifoldu Nedir? Arıza Sebepleri ve Kaçak Belirtileri Nelerdir? 2024

EPC arızası nasıl giderilir?

EPC arızasını giderebilmek için ilk olarak hangi durumlarda bu uyarı ışığının yandığının tespit edilmesi ve ilgili durumun çözüme ulaştırılması gerekmektedir. Tek ve net bir duruma bağlı olarak bu göstergenin çalışmaması nedeniyle bir uzman tarafından birkaç kontrol yapılmalıdır.

Volkswagen Passat EPC arızası nedir?

Volkswagen Passat araçlarda; ABS, EPS arızaları, gaz kelebeği gövdesi, fren pedalı ve fren müşüründe arıza, motor gövdesindeki sensörlerde bir arıza, motorda yer alan elektronik sistemlere dair arızalar gibi durumlarda EPC’nin ışığının yanması durumu bu şekilde ifade edilmektedir. Başka arızalar da bu durumuna neden olmuş olabilir. Ciddi arıza ihtimallerine karşı zaman kaybetmeden aracınızı yetkili Volkswagen servisine göstermeniz tavsiye edilir.

EPC Arızası önemli midir?

EPC ışığının yanması önemli bir arıza olduğunu göstermektedir. Arızalanma ateşleme sistemi, fren sistemi, motor aksamları gibi çok ciddi bir bölgede bulunabilir. Bu durum geciktirildiği takdirde uzun vadede başka sistemlere problemin sıçramasına ve daha yüksek maliyetli tamirat durumlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

EPC Arızası Ne Kadara Giderilir?

EPC arızası çok ciddi bir durumdan veya çok basit bir durumdan kaynaklanabileceği için masrafın ne kadar çıkacağı konusunda aracı servise götürdükten sonra bilgi almak en doğrusu olacaktır. İşlemin bekletilmesinin problemi büyüterek hem maliyeti arttırabileceği hem de motorun ömrünü kısaltabileceği unutulmamalıdır.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.