Araç Klima Temizliği 2024

Araç klima temizliği hemen her zaman kritik bir işlem olarak karşımıza çıkar. Araçların klima temizlikleri sürücülerin ihmal ettiği araç bakımları arasında yer almaktadır. Klimalar hem yaz hem de kış mevsiminde ortam ısısını dengelemek adına önemlidir.

Klima sisteminin temiz olması sayesinde aracın içindeki havanın temiz olması sağlanmaktadır. Zamanla kirlenen havalandırmada polen, bakteri ve mantarlar birikir. Bu maddeler de havanın bozulmasına yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli klima temizliği yapılmalıdır.

Klimanın temizlenmesiyle aracın içindeki havanın kalitesi arttırılmaktadır. Sağlıklı sürüş yapılmasına imkân sağlamaktadır. Kirli havalar zaman içinde çeşitli solunum yolu problemlerine yol açmaktadır. Alerjik reaksiyonlar gelişmesine de sebep olabilmektedir. Bu olumsuzlukların yanında ortamın da kötü kokmasına neden olmaktadır. Düzenli temizlik yapmak sürücünün ve yolcuların sağlığı için önem arz etmektedir.

Araç Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç Klima Temizliği Nasıl Yapılır
Araç Klima Temizliği Nasıl Yapılır

Klima temizliği alanında uzman teknisyenler tarafından yapılmalıdır. Temizlik işlemi bu alanda kullanılan bir makineyle yapılmaktadır. Bu makineyle klimanın içindeki filtre, borular ve havalandırma kanalları temizlenmektedir. Birikmiş sular temizlenir. Aynı zamanda küf ve mantar oluşumunu engelleyecek solüsyonlar da uygulanmaktadır.

Araç sahiplerine yılda en az bir kere klima temizliği yapması tavsiye edilmektedir. Bu sayı aracın kullanım yoğunluğuna bağlı olarak artırılmalıdır. Örneğin yaşanılan yerin iklim ve hava şartlarına bağlı olarak da temizlik miktarı belirlenmelidir. Sürücü veya yolcularda astım, alerji veya kronik solunum yolu problemi varsa daha sık temizleme yapılması önerilmektedir. İlerleyen süreçte solunum yolları rahatsızlıklarına kapılmamak için bu temizlik işleminin yapılması son derece önemlidir.

Göz At  Araç Klima Gazı Dolumu Fiyatları 2024

Araç Klima Temizliği 2024 Fiyatları Ne Kadar?

Araç Klima Temizliği Fiyatları
Araç Klima Temizliği Fiyatları

Klima bakımı hemen her yıl farklı fiyat aralığında yapılır. Klima temizleme 2024 fiyatları ise birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aracın markası, modeli, temizliğin kapsamı gibi faktörler fiyatlardaki belirleyici unsurdur. Aynı zamanda temizliği yapacak teknik servisin lokasyonu ve deneyim miktarı da belirleyici nedenler arasında bulunmaktadır.

2024 yılı itibariyle ortalama bir serviste yapılan klima temizliğinin fiyatı 1500 TL’den başlamaktadır. Özel ve detaylı temizliklerde ise bu fiyatlar daha da yükselmektedir. Bu aşamada araç sahiplerinin fiyat araştırması yapması tavsiye edilmektedir. Düzenli aralıklarla temizlik işlemini gerçekleştirerek daha yüksek maliyetlerden kaçınmak mümkündür.

Araç Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç klima temizliği araçlarda bulunan klima sistemlerinin tozdan ve kirden arındırılması işlemini içermektedir. Bu işlem sayesinde klimalar tozdan, kirden ve mantardan temizlenmektedir. Temizlik sayesinde araç içi havanın temizlenmesi ve sağlıklı hale gelmesi sağlanmaktadır. Yazımızın bu kısmında araç klima temizliğinin nasıl yapıldığına dair adımlara yer verdik.

Klimaların temizliği birkaç farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemler arasından ilki kendinizin de yapabileceği basit temizlik işlemidir. Diğer bir yöntem ise profesyoneller tarafından gerçekleştirilen yöntemdir. Kendinizin yapacağı temizlik yönteminin adımları ise şu şekildedir:

 • Temizlik esnasında ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlardır: klima temizleme solüsyonu, filtre temizleyici, mikro fiber bez, elektrikli süpürge.
 • Malzemelerinizi hazırladıktan sonra öncelikli olarak aracınızın bütün camlarını ve kapılarını açmanız gerekecektir.
 • Sonrasında aracınızı çalıştırarak klima sistemini de çalışır hale getirmelisiniz.
 • Klimalar açıkken süpürgeyle filtrenin üzerindeki tozları ve kirleri temizleyebilirsiniz.
 • Temizleme solüsyonunu (genellikle sprey olarak satılmaktadır) klimaya uygulamanız gerekecektir.
 • Spreyi sıktıktan sonra ise ortalama 10-15 dakika boyunca klimanızı çalıştırmaya devam etmenizi öneririz. (Bu aşamada araç içinde oturmamanızı tavsiye ederiz.)
 • Süre dolduktan sonra klimaları kapatarak dış havalandırma deliklerinden spreyin etkisinin geçebilmesi adına 5 dakika süre boyunca hava üflemelisiniz.
 • Son aşamada ise temizliği tamamlamak adına mikro fiber bezle araç içinde bulunan tüm yüzeyleri temizlemeniz gerekecektir. Klimadan çıkan tozları bu sayede araç içinde temizleyerek dışarı atabilirsiniz.
Göz At  Triger Kayışı Kaç Bin Km'de Değişir?

Profesyonel Araç Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Profesyonel temizlik hizmeti sağlayan işletmelerde yer alan personeller bu işlemi makineyle gerçekleştirmektedir. Klima temizliği için özel tasarlanmış cihazlar sayesinde havalandırma delikleri ve filtreler kısa süre içinde etkili bir şekilde temizlenmektedir. Temizlik esnasında ortaya çıkan kirleri ve tozu temizlemek için özel solüsyonlar da uygulanmaktadır. Teknisyenler tarafından yapılan temizlik işlemi daha etkilidir. Bu yöntemler arasında ise buhar ve ozonlama bulunmaktadır.

Ozonlama yönteminde aracın klima sistemine ozon gazı verilmektedir. Bu gaz dezenfekte işlemini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda oluşan kötü kokuları da engellemeye yardımcı olmaktadır. Buharlı temizlikte ise yüksek basınçlı su ile tüm kirler ve mikroplar arındırılmaktadır.

Bu gibi yöntemlerin maliyetleri diğer basit temizlik işlemlerine nazaran maliyetli olabilmektedir. Yüksek maliyetlerden kaçınmak isteyen kişiler genellikle temizliklerini kendileri gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Düzenli profesyonel ya da basit temizlik işlemi gerçekleştirmek sağlığınız adına oldukça önemlidir.

Araç Klima Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Klima Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçlarda yer alan klimalar yaz sıcaklarında ve kış soğuklarında sürücülere ve yolculara konforlu seyahat sağlamak adına öneme sahiptir. Bu sistem sayesinde havanın soğutulması ve ısıtılması sağlanmaktadır. Klimalar ortam ısısını ayarlamanın yanında ortamdaki havanın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle düzenli aralıklarla temizlenmesi oldukça öneme sahiptir.

İçeriğimizin bu kısmında temizlik işlemini yaparken dikkat edilmesi gereken noktalara yer verdik.

 • Doğru zamanda temizliğin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Temizliğe başlamadan önce doğru zamanı ayarlamak önemlidir. Klimalar kapatıldıktan sonraki bir iki saatlik süreç temizliğin yapılması için en doğru zamandır. Soğutucu gazların basıncı azalmaktadır. Aynı zamanda güvenle temizleme işlemi yapılabilir.

 • Doğru malzemeler seçilmelidir.

Temizliğe başlamadan önce doğru malzemeleri seçmek gerekir. Özel filtre solüsyonları, mikrofiber bez, bakteri ve küf önleyici malzemeler tercih edilmelidir.

 • Filtrenin değiştirilmesi gerekebilir.
Göz At  Motorun Sarsıntılı Çalışmasının Nedeni - Çözümü

Klimadaki filtreler tüm havayı arındırdığından dolayı bu parçanın değiştirilmesi oldukça önemlidir. Kirlenmiş, tıkanmış işlevini yerine getirmeyen bir filtrenin değiştirilmesi gerekir.

 • Aracın içi de temizlenmelidir.

Aracın kliması temizlenirken biriken tozlar aracın tüm yüzeyine dağılabilir. Bu nedenle açıkta kalan tüm koltuklar, paspaslar torpido bölümü temizlenmelidir.

 • Temizlik esnasında kurutma yapmak da önemlidir.

Temizleme işlemini tamamladıktan sonra klimaları ıslak bırakmamak gerekir. Nemi ve ıslaklığı gidererek küf ve mantar oluşumunu engellemiş olursunuz.

 • Profesyonellerden destek almayı tercih etmelisiniz.

Her ne kadar kendinizin temizliği yapması daha az maliyetli olsa da profesyonellerden yardım almak daha etkilidir. Birçok teknik servis araç içi temizliğini yapmakta yardımcı olmaktadır. Servisler makine kullandıkları için kısa süre içinde etkili bir temizlik ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle ilk tercihinizi profesyonel kişilerden almanızı öneririz.

Araç Klima Temizliği Neden Önemlidir?

Araç Klima Temizliği Neden Önemli
Araç Klima Temizliği Neden Önemli

Aracınızın klimasının temiz olması oldukça büyük öneme sahiptir. Amatörce gerçekleştirilmiş bir temizlik işlemi ilerleyen süreçte daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Aracınızın parçaları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz temizleme işlemini Profesyonel kişilerden talep etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Alanında uzman kişiler temizleme işleminde çeşitli yardımcı ekipmanlar kullanmaktadır. Bu ekipmanlar sayesinde işlem oldukça kısa ama etkili olarak tamamlanmaktadır.

Düzenli temizlik sonrasında aracınızın havası daha kaliteli ve sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda klimanızın da daha etkili çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kötü kokuları engelleyerek hava kalitesini iyileştirebilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında aracınızın konforlu bir sürüş deneyimi olanağına sahip olması için mutlaka klima temizliğinin de düzenli aralıklar halinde yapılması gerekir.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.