Eksantrik Mili Nedir? Eksantrik Mili Arızası ve Fiyatları 2024

Eksantrik mili diğer adı ile kam mili aracın konumu ve işlevselliği açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Sürücülerin bu sistem hakkında detaylı şekilde bilgilere sahip olması sürüş esnasında gerçekleşen arızalara hızlı müdahale edebilmeyi kolaylaştırır.

Konu ile ilgili merak edilen eksantrik mili hakkında pek çok soru tipi bulunur. Eksantrik mili ne işe yarar? Eksantrik mili sensör arızası belirtileri nedir? Eksantrik mili arızası fiyatları nedir gibi pek çok soru tipinin yanıtını bu yazıda bulmak mümkündür.

Halk dilinde genellikle kam mili olarak anılan eksantrik mili sistemi, motorun çalışmasına yardımcı olan bir sistemdir. Motorun yüksek derecede verim vermesine imkan sağlar.

Araçların üstünde yer alan her sistem bir diğer sisteme bağlı şekilde çalışır. Bu nedenle araçta var olan bütün sistemlerin düzenli şekilde çalışması gerekir. Aracın düzenli şekilde çalışması için gerekli olan en önemli sistemlerden biri de eksantrik mili sistemidir. Aracın sorunsuz ve güvenli şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Eksantrik mili arızası durumunda motorun işlevini yerine getirememesi mümkün hale gelir.

Kam Mili Olarak Bilinen Eksantrik Mili Nedir?

Motor aracın kalbi olarak düşünüldüğünde araç için çok önemli bir yere sahip olduğu görülür. Pek çok sayıda araçta var olan sistem motora bağlı olarak çalışır.

Motorun etkin şekilde çalışmasına yardımcı olan ve subap kapakçıklarının doğru zamanda açılıp kapanmasına yardımcı olan eksantrik mili, metal ve demir alaşımdan meydana getirilir.

Kısaca motorun doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan parçaya eksantrik mili denir.

Göz At  Araç Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır? Nasıl Çözülür?
Araçlardaki Eksantrik Mili Ne İşe Yarar
Araçlardaki Eksantrik Mili Ne İşe Yarar

Araçlardaki Eksantrik Mili Ne İşe Yarar?

Motorun içerisinde var olan tüm sistemlerinin birbiriyle ilişkili ve doğru şekilde çalışması gerekir. Birbirinden farklı yapıya sahip onlarca sistemin tek bir parçada uyumlu şekilde çalışması gerekir. Bu tek parça motordur.

Eksantrik milli, motordaki yanma bölümünde akım halinde geçen hava ve yakıtın doğru şekilde ilerlemesine yardımcı olan bir parçadır.

Motor için önemli olan parçalardan biridir. Supap kapaklarının doğru şekilde açılmasına yardımcı olur. Bu şekilde motora ne kadar gücün ulaşacağı belirlenmiş olur.

Eksantrik bilinen çalışma enerjisi motorun krank milinden geçer. Hareket iletimi araçtan araca farklılık gösterse de genelde ½ oranındadır.

Güncel Eksantrik Mili Fiyatları 2024 Listesi

Motor sistemine bağlı olan mil parçalarının genelde çelik ve metallerden üretilmiş olduğunu söylemek mümkündür. Bu sayede parçalar daha uzun ömürlü olur.

Uzun ömürlü olan her bir parçanın arızalanması oldukça normal bir durumdur. Muhtemel bir arızada milin tamamı ile değiştirilmesi, mümkünse 0 parça alınması uzmanlar tarafından önerilir.

Güncel olarak 2023 yılında eksantrik mili fiyatları 500 TL’den başlar. Eski motorlarda yer alan eksantrik milleri daha uygun fiyatlıdır. Yeni nesil teknolojiye sahip olan araçlarda bu durum makul derecede artış gösterebilir.

Konuya ilişkin Opel, Volkswagen, Toyota ve Mercedes arabalarında yer alan eksantrik milinin ve sensörünün 2.000 TL üzerinden satışa sunulduğu görülür. 2024 yılında bu fiyatın 3.000 TL’ye kadar ulaşacağı öngörülür.

2024 2025 yılında eksantrik mili parça sensör fiyatı listesi aşağıda listeli haldedir. Maddeler halinde oluşan listeyi inceleyerek detaylı fiyat araştırması yapmak mümkündür.

 • Estaş, Tofaş, Doğan Şahin S, Kartal SLX araçların sıfır sensör fiyatı 800 TL ile 900 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 400 TL ile 500 TL arasındadır.
 • Emme Master Y.m M9R döküm aracın sıfır sensör fiyatı 2.300 TL ile 2.500 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 1.200 TL ile 1.400 TL arasındadır.
 • Taunus 1.6 2.0 OHC – P100 aracın sıfır sensör fiyatı 600 TL ile 800 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 200 TL ile 350 TL arasındadır.
 • MilTempra 1.6 aracın sıfır sensör fiyatı 800 TL ile 1.000 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 300 TL ile 350 TL arasındadır.
 • Transporter T4 2.5 Motor Eksantrik aracın sıfır sensör fiyatı 900 TL ile 1.200 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 400 TL ile 450 TL arasındadır.
 • Opel markasına sahip bütün araçların sıfır sensör fiyatı 1.400 TL ile 1.600 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 600 TL ile 750 TL arasındadır.
 • Renault Megane I 1.4 E7j aracın sıfır sensör fiyatı 2.000 TL ile 2.250 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 1.000 TL ile 1.200 TL arasındadır.
 • Keeway Eksantrik 33 mm aracın sıfır sensör fiyatı 300 TL ile 500 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 100 TL ile 150 TL arasındadır.
 • 6 2.0 Tdi Cay Caa Emme 03L109021E aracın sıfır sensör fiyatı 2.000 TL ile 2.500 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 1.100 TL ile 1.250 TL arasındadır.
 • PEUGEOT 807 None ESTAS ETS 40068 aracın sıfır sensör fiyatı 2.250 TL ile 2.500 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 800 TL ile 900 TL arasındadır.
 • Hyundai H100 aracın sıfır sensör fiyatı 500 TL ile 800 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 200 TL ile 250 TL arasındadır.
 • Volkswagen Transporter T5 aracın sıfır sensör fiyatı 8.000 TL ile 9.000 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 2.000 TL ile 2.500 TL arasındadır.
 • Mercedes tipi araçların sıfır sensör fiyatı 8000 TL ile 9000 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 2.000 TL ile 2500 TL arasındadır.
 • Audi tipi araçların sıfır sensör fiyatı 8000 TL ile 9.000 TL arasındadır. İkinci el fiyatı ise 2.000 TL ile 2.500 TL arasındadır.
Göz At  Toyota Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)
eksantrik-mili-arizalari
eksantrik-mili-arizalari

Araçta Eksantrik Mili Sensörü Arızası ve Belirtileri

Eksantrik milinin arızalanması tek başına mümkün değildir. Çelik alaşımdan üretilen bu mil, eksantrik sensörü üzerinden arızalanır. Arızaya neden olan kötü yakıt kullanımı ve aracın yağsız bırakılması gibi pek çok etmen aracın ciddi derecede hasar görmesine neden olabilir.

Araç hareket halindeyken bu arıza baş gösterdiğinde anlaşılması oldukça zordur. Araç ilk stop ettiğinde tekrardan çalışmadığı gözlemlenirse eksantrik mili arızasının düşünülmesi gerekir.

Bu arızanın baş göstermesi ile birlikte araçta var olan teknik sorunlar aşağıda maddeler halinde yer alır.

 • Rölanti bozulması yaşanır.
 • Motor çekişinde ani düşüşler meydana gelir.
 • Yakıt tüketimi ciddi derecede artmaya başlar.
 • Aracın yüksek sesle çalıştığı gözlemlenir.
 • Egzoz bölümünden patlama sesleri duyulur. Aynı şekilde hava filtresinden de patlamalar duyulabilir.

Aracın düzenli şekilde periyodik bakımının yapılması bu arızanın yaşanmamasına karşı önleyici bir bariyer olur.

Eksantrik Mili Arızası Sesi Nasıl Çıkıyor?

Aracı ve motoru iyi bilen bir kişi arıza sesinden hangi arızanın olduğunu tespit edebilir. Eksantrik milinin ses çıkarması arızaya işaret eden belirtilerden biridir.

Motor kısmından aniden gelen normal dışı sesler, tıkırtılar ve gıcırtılar eksantrik milinin arızalı olduğunu gösterir. Böyle bir ses duyulduğunda bir an önce yetkili servise gitmek gerekir.

Türkiye’nin her yerinde özellikle Ankara ve İstanbul şehirlerinde bu konu ile ilgilenen çok tecrübeli ustalar ve servisler vardır. Aracın usta ellerde tamir olması gerekir.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.