Lastik Basıncı Arızası Nasıl Giderilir?

Lastik basıncı arızası nasıl giderilir? Otomobillerde bulunan parçaların kullanımını ve konumunu bilmek oldukça önemlidir. Lastik sistemlerinin çalışma düzeni ayarlanmış olsa da bu sistemi bozacak kullanımlardan kaçınılması gereklidir. Lastik basınç sensörleri araç kullananların sürüşünü kolaylaştırarak güvenli bir kullanım için gereklidir.

Bu basınç sistemi otomobildeki lastiklerin hava basıncını ölçerek uygun olmayan durumlarda uyarı vermektedir. Doğru basınç seviyesi her lastik için yüzde 25 altında olmamalıdır. Eğer basınçta düşme durumu olursa sensör uyarı vermektedir.

Araç kullanımında lastik basıncı önemlidir. Basıncın düşmesi durumunda sensör uyarı vermektedir. Uyarı mutlaka dikkate alınmalıdır. Dikkat edilmezse sürüş esnasında araç lastik nedeniyle savrularak kaza durumu oluşabilir.  Ayrıca lastiğin basıncı düştüğünde içerisindeki hava zamanda inerek lastik patlamasına neden olabilir. Bu nedenle her araçta mutlaka lastik basınç sensörünün bulunması gereklidir.

Sürüş Güvenliği Açısından Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır
Sürüş Güvenliği Açısından Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır

Sürüş Güvenliği Açısından Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır?

Lastik basıncı arızası – Trafiğe çıkıldığında en önemli nokta güvenli bir sürüştür. Bu nedenle kendi güvenliğinizin sağlanmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede çevrenize karşı da dikkatli bir sürücü olabilirsiniz. Lastik basınç sensörleri lastikte bulunan havayı ölçerek aracın ekranına yansıtmaktadır. Uyarıyı dikkate alarak yapılması gerekenler zamanında yapılmalıdır.

Lastik basınç sensörlerinde hafıza metodu bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde çalışmaktadır. Daha önceden ölçmüş olduğu basınçlar hafıza sistemi içerisine kayıt edilir. Basınç ölçümünden sonra oluşan değişiklikler için uyarı verir. Sistemin tekerlek sensörleri ile aynı anda çalıştığı söylenebilir.

Tekerlerden herhangi birinin basıncı düşerse sensör devreye girerek uyarı verir. Bunun nedeni tüm tekerlerdeki basınç seviyesinin aynı olmasının gerektiğidir. Bir bütün içiresinde işleyen sistem tekerin birinde basınç düşüklüğü olsa bile uyarıya geçmektedir.

Göz At  BMW Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

Basınç ölçümünün gerçekleşmesi için ilk olarak lastikten alınan hava ölçümü araç beynine iletilmektedir. Daha sonra ise araç beyni ölçümü gerçekleştirerek sürücüye iletir. Ölçümde düşüklük var ise lastik hava basıncı için tekrardan basınç aktarımı sağlanmalıdır. Ancak burada önemli olan sürekli lastik basıncı uyarısı alıyorsanız lastiklerinizin değişim vakti gelmiştir.

Lastik değişimi gerçekleştikten sonra basınç sensörü sisteminin de kontrol edilmesi önerilir. Bu kontroller oto teknik servislerinde yapılabilir. Buradaki cihazlar sayesinde ölçüm gerçekleşir. Bazı durumlarda ise resetleme işlemi gerekebilir. Aynı şekilde oto servislerinden bu konuda yardım alınabilir. Bu aşamada aracınızın lastik basıncına hemen her zaman dikkat ediyor olmanız şarttır.

Düşük lastik basıncı belirtilerine dikkat edilmelidir. Aksi halde olumsuz durumlar yaşanabilir. Pil ile çalışan sensörlerin ömrü genel olarak beş ile on yıl arasındadır. Eğer pil ömrünün sona erdiğini düşünüyorsanız hemen değişim yapmalısınız. Lastikte bir sorun varsa yine sistemde arızalar görülebilir.

Lastik Basınç Sensörü Neden Önemlidir?

Lastik basıncı arızası – Günümüzde otomobil kullanımı oldukça fazladır. İşe giderken seyahat esnasında, tatilde, kısacası her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat her sürücü lastik basınç sensörü hakkında detaylı bilgiye sahip değildir. Bu durumda da istenmeyen kazalar yaşanabilmektedir.

Lastikteki basıncın doğru seviyelerde olması büyük önem taşır. Güvenli bir sürüş, lastiğin ömrü ve yakıt tasarrufu için basınç seviyesine dikkat edilmelidir. Araçtaki lastik basıncı seviyesinin olması gerekenden az ya da fazla olması durumunda istenmeyen olaylar yaşanabilir. Aracın yol tutuşu, lastiğin performansı ve dayanıklılığı olumsuzluklar üzerinde etkili olmaktadır.

Düşük basınç lastiğin yolu tutunmasını zorlaştırır. Bu nedenle sürücü araç hâkimiyetini sağlamakta zorlanabilir. Tüm bu olumsuzluklardan ve kaza riskinden kaçınmak için lastik basıncının kontrol edilmesi önemlidir. Düşük basınçlı lastikler aşırı ısınarak esnemeye sebep olur. Bu durumda da yol tutuşunun azalmasına neden olur. Islak zeminde ise lastiğin yolla temasını azaltarak kaza oranlarının artmasına yol açar. Bu gibi sorunların yaşanmaması için lastikteki hava basıncı seviyesi önemlidir.

Göz At  Katalizör Nedir? İptal Edilirse Ne Olur? Katalizör Fiyatları 2024

Lastik Basıncı Neden Dikkate Alınmalıdır?

Lastik basıncı arıza uyarısı dikkate alınmalıdır. Çünkü aracın güvenliği tehlikeye girebilir. Olumsuzluklara yol açarak lastiklerin aşınmasına, patlamasına, fazla yakıt tüketimi yaparak kaza yapılmasına neden olabilir. Lastik basınçlarını devamlı ölçen alete basınç sensörü denilmektedir. Bu sistemde oluşan bazı arızalar bulunmaktadır.

İlk olarak bakılması gereken sensörün doğru çalışıp çalışmadığıdır. Hasar görmüş veya yıpranarak kullanılmayacak hale gelmiş olabilir. Sensör kablosu kontrol edilmelidir. Kopukluk veya temassızlık olabilir. Veya sensörün çalışma sisteminde sorunlar olabilir. Bu gibi arızaların giderilmesi için araç servislerinden yardım alınabilir. Burada lastik basıncına dair isabetli bir karar kılmak; sürüş güvenliğini de doğrudan etkiler.

Basınç göstergesi sürekli olarak yanıyor ise bunun birçok nedeni olabilir. Akla gelen ilk neden sensörün arızalı olmasıdır. Çünkü bu göstergeler elektronik sistemle çalıştığı için zamanla arızalara yol açabilir. Eğer göstergede bir arıza söz konusu ise sürekli olarak lambası yanabilir.

Diğer bir neden ise lastik basıncının düşük olmasıdır. Uyarı lambası düşük basınçta devreye girerek yanmaktadır. Basınç yükselmediği sürece lamba sönmeyecektir. Uyarı lambasının sürekli yanıyor olması elektrik sistemi ile alakalı olabilir. Elektrik bağlantılarında sorun bulunuyorsa lamba sürekli yanabilir. Uyarı lambasında bir arıza bunuyorsa bu durumda da ışığı sönmez ve sürekli yanarak uyarı verir.

Lastik Basınç Göstergeleri Neden Önemlidir
Lastik Basınç Göstergeleri Neden Önemlidir

Lastik Basınç Göstergeleri Neden Önemlidir?

Lastik basıncı arızası – Lastik basınç göstergeleri genel olarak iki çeşitte bulunmaktadır. Bunlardan ilki endirekt sistemidir. Bu sistem lastiğin dönüş hızını tespit ederek çalışma performansını ölçen alettir. Diğeri ise oldukça gelişmiş bir düzende çalışan direkt metodudur. Daha etkili ve kesin sonuç için bu sistem kullanılmaktadır. Araç lastiğindeki gerçek basınç oranını ölçerek ekrana yansıtır.

Pille çalışan direkt metodu doğrudan lastik basıncını ölçmektedir. Bu sensör dört tekerlekte bulunur. Belirlenmiş ölçüm kablo düzeneği gerektirmeden araç bilgisayar ekranında görünmektedir. Lastikte oluşan herhangi bir değişiklikte sürücüye bilgi aktarımı yapmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında lastik basınç göstergelerinin mutlaka isabetli bir şekilde ölçüm yapıyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Göz At  Geri Vites Müşürü Nedir? Arıza ve Tamir Bilgisi 2024

Lastik Basıncı Arızası: Lastik Basınç Sensörü Pil Değişimi

Lastik basınç göstergeleri pil ile çalışmaktadır. Araç hareket eder etmez gösterge devreye girerek sinyal gönderir. Aracın kullanılmadığı durumlarda ise gösterge kendini uyku Moduna alır. Ve kapanır. Bu sayede sensör daha uzun süre kullanılır. Göstergenin pil ömrü tamamen araç kullanımıyla alakalıdır. Daha fazla araç kullanımı olan kişilerde pil ömrü kısa olur. Pil ömrü marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak 7 ile 8 yıl arasındadır.

Eğer gösterge ışığı sürekli yanıyor ise sensör arızası olabilir. Veya başka nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durumda çoğu kişi pil değişimi yapmayı düşünüyor. Pil değişimi yapıldığında doğru ölçüm olmayabilir. Bu nedenle pil değişimi yerine sensör değişimi yapmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca basınç göstergesini değiştirmek zahmetli bir iştir. Ve değişim sonrasında doğru sonuç alamama durumu oluyor.

Araç lastiği değişimi sağlandığında mutlaka göstergenin son durumunu kontrol etmelisiniz. Bu işlem sırasında sadece fiziksel olarak değil uygulama ile de çalışıp çalışmadığına bakmanız önemlidir. Lastik değişimi sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılırsa mutlaka önlem alınmalıdır.

Genel olarak lastik değiştirme işlemi sırasında sensöre zarar verilmez. Ancak değişim sonrasında kontrolün sağlanması ve ona göre önlem alınması önemlidir. Böylece Lastik basıncı arızası nasıl giderilir? Sorusuna detaylarıyla yanıt vererek; güvenli bir sürüş ortamı sağlamanıza destek olmayı amaçladık.

Bu içeriğimize de göz atınız; Ön Tekerden Gelen Metal Sürtme Sesi – Çözümü 

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.