Araba Harareti Kaç Derece Olmalı?

Araba harareti kaç derece olmalı? sorusuna yanıt aradığınızı biliyoruz. Araba hararet derecesi araçlar için oldukça önemli bir husustur. Aracın yüksek derecede sıcaklıklara ulaşması önce aracınızın motor parçalarına, daha sonra motoruna ve son olarak aracınızın tamamen yanmasına kadar ilerleyebilir. Araç hararetinin kaç derece olması gerekiyor? diye merak ediyorsanız aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Araba Harareti Nedir 

Araba harareti, aracın motorunun çalışması sırasında oluşan sıcaklıktır. Bu sıcaklık, motorun çalışması için gereklidir ancak aşırı yükselmesi aracın performansını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, araba harareti kaç derece olmalı, araç hararetine ne iyi gelir gibi sorular sıkça sorulmaktadır.

Araba hararet göstergesi, çoğunlukla hız ve devir göstergesinin orada bulunur ve 60 – 90 – 120 olarak şekilde küçük yuvarlak gösterge içerisinde bulunur. Aracınızın motor sıcaklığını yani hararetini buradan takip edebilirsiniz.

Araba harareti kaç derece olmalı ve kaç olmalı?

Araba harareti normal şartlarda 90 derece olmalıdır. Ancak bu sıcaklık, aracın modeline ve kullanım koşullarına göre değişebilir. Bazı araçlar daha yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve bu nedenle hararetleri 100 dereceye kadar çıkabilir. Ancak, araç harareti 110 ve 120 dereceyi geçtiğinde, aracı en hızlı şekilde durdurmanız ve hararetini düşürmeniz gerekmektedir. Kısaca araba kaç derece olmalı? sorusuna 90 derece diyebiliriz.

Araba Harareti Kaç Derece Olmalı?

Araba hararetine ne iyi gelir?

Araba harareti yükseldiğinde, aracın performansını korumak için bazı önlemler alınabilir.

Araba hararetine iyi gelen birkaç yöntem şunlardır:

Göz At  Geri Vites Müşürü Nedir? Arıza ve Tamir Bilgisi 2024

1. Motor yağı seviyesini kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek.
2. Radyatör su seviyesini kontrol etmek ve gerekirse tamamlamak.
3. Radyatör fanının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek.
4. Termostatın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek.
5. Su pompasının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek.
6. Arabayı düzenli olarak bakıma götürmek ve aracın soğutma sisteminin kontrol edilmesini sağlamak.

Araba harareti nasıl yükselir ve neden yükselir?

Araba harareti, çeşitli nedenlerle yükselir. Örneğin, aracın radyatöründe bir tıkanıklık olabilir ya da motor yağı seviyesi düşük olabilir. Ayrıca, sıcak hava koşulları da araç hararetinin yükselmesine neden olabilir. Ayrıca, aracın su pompası, devirdaimi veya termostatı gibi parçalarında bir sorun olabilir.

Aynı zamanda, aracın radyatörünün temiz olduğundan emin olunmalıdır. Kirli bir radyatör, arabanın hararetinin yükselmesine neden olabilir. Ayrıca, aracın motor yağı seviyesi de kontrol edilmelidir. Düşük yağ seviyesi, aracın motorunun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Üst Kapak Contası Değişimi Fiyatı: Değişmezse Ne Olur?

Araba harareti nasıl düşer

Araba hararetini düşürmek için öncelikle aracın çok yüksek sıcaklıklara ulaşılmadığından emin olmalısınız. Aracınızın harareti 120 dereceye ulaştıysa aracı seyir halinden park haline almanız gerekmektedir. Aracı stop etmeden kaloriferi sıcakta açıp araca gaz vermeden harareti hızlıca düşürebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise aracın radyatörüne su dökmektir. Aracın radyatörüne soğuk su dökerek aracın hararetini düşürebilirsiniz. Böylelikle motor soğuyacak ve aracınızın motor sıcaklığı düşecektir.

Araba Harareti Kaç Derece Olmalı?

Hararet Yapan Arabaya Binilir mi?

Hararet yapan arabaya kesinlikle binilmez. Eğer araç hararet yapıyor ise motor sisteminde arıza vardır ve bu arızanın en kısa sürede araba hareket ettirilmeden giderilmesi gerekmektedir. Servis veya çekici yardımı ile arabanızı en yakın tamirciye veya teknik servise götürmelisiniz. Hararet yapan arabaya binerseniz sizlere daha fazla masraf çıkaracak ve hatta arabanızın motorunun tamamıyla zarar görmesine neden olacaktır.

Göz At  Hangi Renk Antifriz Alınmalı? Ne İşe Yarar?

Hararet yapan arabaya binilir mi? sorusuna bilinmez yanıtını bu sebeplerden dolayı veriyoruz. Hararet yapan arabaya kısa mesafede binmek bile ciddi anlamda arabaya zarar verebilir. Bu nedenden dolayı arabanın motor sıcaklığı yüksek ise bilinmesi ve o şekilde kullanılması kesinlikle önerilmez.

Motor sıcaklığı çok yüksek uyarısı

BMW markalı araçlarda “motor sıcaklığı çok yüksek uyarısı” almanız durumunda aracı sağa çekerek en kısa sürede aracı soğutmanız gerekmektedir. Araç soğuyuncaya kadar araç ile hareket etmemeniz ve aracı kullanmamalısınız. Araba hararet uyarısı verdiği anda aracı sürmeyi bırakmalı ve aracı direkt olarak güvenli alana park etmelisiniz.

Hararet yapan arabanın içerisinde durmanız önerilmez. Arabanın motorunun yüksek derecelere çıkmasından dolayı araç yanabilir ve bu durumda zarar görebilirsiniz. Araba hararet göstergesi kaç olmalı? hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bizlere yorum yap kısmından iletebilirsiniz.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.