Katalizör Nedir? İptal Edilirse Ne Olur? Katalizör Fiyatları 2024

Katalizör Nedir? | Katalitik konvertör pek çok araç tipinde bulunan bir parçadır. Araç modelleri baz alındığında farklı tipleri bulunur. Farklı tiplerinin bulunması söz konusu olsa da işlevsellik bakımından parçalar birbirleri ile tamamıyla aynıdır.

Araçlar salmış olduğu egzoz dumanı ve diğer pek çok zararlı çevresel faktörlere dayanarak insan sağlığını zaman zaman tehdit edebiliyor. Katalitik konvertör sağlıklı çevre için araçlarda gerekli olan bir parçadır.

Konuyla alakalı katalizör nedir ve ne işe yarar? Araçta katalizör ne işe yarar? Katalizör arızası nedir? Tamir fiyatı nedir gibi pek çok soru tipleri akıllara gelir. Akıllara gelen tüm soruların cevaplarını bu yazıda bularak konu ile ilgili bilgi sahibi olmak mümkündür.

Araçlarda var olan katalizör pek çok kişi tarafından katalitik konvertör olarak da bilinir. Araçlarda var olan en önemli parçadır.

Araç içerisinde bulunduğu alan motor ve susturucu arasıdır. Aracın seyahat halindeyken çıkarmış olduğu zehirli atık gazları hemen bir aracın çevreye daha az zararlı gaz salmasına yardımcı olur.

Araçlarda Bulunan Katalizör Nedir?

Aracın motorunun çalışması ile birlikte yanmayla ortaya çıkan zehirli atıkların dışarıya çıkmasını önleyen bir parçadır. Kısaca zehirli gazları emerek tehlikeyi ortadan kaldırır.

Katalizör içerisinde özel materyaller vardır. Bu materyallerden bazıları platin, paladyum, rodyum gibi materyallerdir.

Zehirli atıklar ile tepkime giren bu maddeler zehirli atıkların yok olmasına yardımcı olur. Tepkime içerisinde olduğum zehirli maddeyi değiştirebilen bir güce sahiptir.

Her araçta bulunması gereken bir parça olan katalizör, sıfır araçlarda bulunmadığı takdirde satış işlemi durdurulur.

Göz At  Enjektör Tamiri Fiyatları ve Arıza Belirtileri 2024

Katalizör olmazsa ne olur sorusuna cevap olarak yukarıda da belirtildiği gibi sıfır araç satışına engel olur demek mümkündür.

Katalizör Ne İşe Yarar
Katalizör Ne İşe Yarar

Katalizör Ne İşe Yarar?

Araç çalıştığı andan itibaren etrafa ciddi zehirli gazlar salar. Bu da çevre ve toplum sağlığı için ciddi derecede tehlike oluşturabilir.

Araçlarda zehirli gaz salınımını minimalize edebilecek bir parçaya ihtiyaç duyulur. Bu parça katalizördür.  İçerisinde bulundurdu materyallerle zehirli gazları emer ve doğayı korur.

Arızalı Katalizör Temizleme Yöntemi

Arızalanmış yada yoğun olarak çalışmaktan performansı belli bir miktar düşmüş katalizörün temizlenmesi mümkündür. Fakat bu temizleme %100 verim alınacak bir temizleme değildir.

Yetkili servislerde yapılmayan sadece özel okul sanayi servislerinde yapılan bu işlem parçanın yerinden sökülüp temizlenmesi ile başlar. Tüm parçaların temizlendiğine olunduktan sonra parçalar yerine oturtulur.

Özel kimyasallar sayesinde temizlenen katalizör zaman ilerledikçe yine aynı sorunlara neden olabilir. %100 temizlenmediği için kısa bir süre sonra da nihai ömrünü tamamlayabilir.

İstanbul’da Katalizör Temizleyen Yer

Egzoz ve tamir bakım servislerinin bu işlemi yapmamasının nedeni işlemin %100 verime ulaşmamasıdır. Fakat İstanbul’da 40’tan fazla bu işlemi yapan özel servisler vardır. GNC Egzoz tecrübeli ekibi ile Kaynarca’daki şubesiyle hizmete hazırdır.

Ankara’da Konvertör Temizleyen Yer

Ankara’da katalizör temizliği yapan pek çok özel oto servisleri vardır. Bunlardan en tecrübeli olanı Yüksek Oto Egzoz servisidir.

İzmir’de Konvertör Temizleyen Yer

İzmir’de katalizör temizliği yapan ve işinde oldukça başarılı olan Bodur Egzoz, Volkan Egzoz ve Temiz Egzoz servisleri hizmete hazırdır.

Araçta Katalizör Arızası, Belirtileri ve Tamiri Hakkında Bilgiler

Katalizör arızası herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Değişimi hangi zaman içerisinde yapılması gerektiği konusunda net bir bilgi yoktur.

Fakat tercihe bağlı olarak her 100.000 kilometrede temizleyici bu sistemin kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Deneyimli ustaların önerdiği bu yöntem ile daha bilinçli şekilde çevreye duyarlı olmak mümkündür.

Göz At  Vernik Yanığı Tamiri Nasıl Yapılır? Vernik Atması Çözümü

Katalizörün işlevini yerine getirememesinin en büyük nedeni tıkanmalar ve donmalardır. Buna ek olarak porselen peteklerinin çatlaması da ciddi bir arızanın varlığını gösterir.

Katalizörün kullanımı doğrultusunda içerisinde bulunan kimyasalların tepkime özelliğinin kaybolması da mümkündür.

Katalizör arızası oluştuğunda ortaya çıkan belirtiler aşağıda maddeler halinde bulunur.

 • Egzoz kısmından gelen kötü koku
 • Yakıt tüketiminde ciddi derecede artış
 • Motor gücü düşüklüğü
 • Sistem içerisinde var olan porselenlerden birinin kırılması sonucu egzoz kısmından tıkırtı seslerinin gelmesi

Yeni nesil otomobillerde katalizör arızaları arıza ekran gösterge panelinde yer alır. Bu işarete bakarak en yakın servise gitmek gerekir.

Katalizör İptal Edilirse Ne Olur?
Katalizör İptal Edilirse Ne Olur?

Katalizör İptal Edilirse Ne Olur?

Araçlarda katalizörün kapatılması ile birlikte daha fazla verim almak fakat doğaya ciddi şekilde zarar vermek mümkündür.

Araç sahipleri genelde parçayı kapatarak ya da tamamı ile iptal ederek yüksek verimlere ulaşmak istediği doğrudur.

Burada doğru bilinen bir yanlış vardır. Parçayı kapatmak ya da iptal etmek araç çekişinde, gücünde herhangi bir olumlu etki yapmamaktadır. Aynı şekilde yakıt tüketiminde de azalma söz konusu değildir.

Uzmanlar bu konuda net ifadelerle konuyu açıklamış olsa da pek çok kişi halk arasında dolanan doğru bilinen yanlış sözlere eğilim verebilmektedir.

Güncel Katalizör Fiyatları 2024 Listesi

Aracında katalitik konvertör arızası olan bir kişinin cebinden 2024 yılında ortalama olarak 700 TL ile 1000 TL gibi bir rakam çıkar. Bu sistemi bu rakamlarla komple yenileyebilir.

2024 2025 yılında arızalı katalizör değiştirmek için parça fiyatı aşağıda maddeler halindedir. İlgili şehri gidip sıfır parça ve ikinci el parça satım fiyatlarını görmek mümkündür.

 • İstanbul parça değişimi 779 TL ile 989 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 250 TL ile 300 TL arasındadır.
 • Ankara’da parça değişimi 749 TL ile 949 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 200 TL ile 250 TL arasındadır.
 • İzmir’de parça değişimi 779 TL ile 989 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 250 TL ile 300 TL arasındadır.
 • Aydın’da parça değişimi 749 TL ile 949 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 200 TL ile 250 TL arasındadır.
 • Adana’da parça değişimi 779 TL ile 989 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 250 TL ile 300 TL arasındadır.
 • Konya’da parça değişimi 749 TL ile 949 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 200 TL ile 250 TL arasındadır.
 • Kayseri’de parça değişimi 779 TL ile 989 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 250 TL ile 300 TL arasındadır.
 • Sivas’ta parça değişimi 749 TL ile 949 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 200 TL ile 250 TL arasındadır
 • Trabzon’da parça değişimi 779 TL ve 989 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 250 TL ile 300 TL arasındadır.
 • Rize’de parça değişimi 749 TL ile 949 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 200 TL ile 250 TL arasındadır.
 • Muğla’da parça değişimi 779 TL ile 989 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 250 TL ile 300 TL arasındadır.
 • Yozgat’ta parça değişimi 749 TL ile 949 TL arasındadır. İkinci el parça değişimi ise 200 TL ile 250 TL arasındadır.
Göz At  Z Rot Nedir? Z Rot (Askı Rotu) Arıza Belirtileri Nelerdir?

İkinci el parça değişimi için özel oto servislere gitmek gerekir. Yetkili servisler parça temizlemesi yapmadığından parçanın temizlenmesi için işinde uzman bir servis ile görüşmek gerekir.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.