Üst Kapak Contası Değişimi Fiyatı: Değişmezse Ne Olur?

Üst kapak contası değişimi fiyatı hakkında merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Üst kapak contası aynı zamanda silindir kapak contası olarak bilinir. Üst kapak contası değişimi, aracınızın en önemli motor garantilerinden biridir. Üst kapak contası, silindir kapağı ile motor blogu arasındaki boşluğu doldurmak için sızdırmama görevine sahip olan contadır. Silindir kapağı contası, genellikle kauçuk veya benzeri esnek bir malzemeden yapılır. Zamanla bu contalar aşınır ve sızdırmazlık özelliğini kaybederler. Bu durumda silindir kapağı contası değiştirilmelidir. Aksi takdirde motor içerisine yağ veya soğutma suyu sızıntısı meydana gelebilir.

Üst kapak contası nedir? Silindir Kapak Contası

Üst kapak contası olarak bilinen silindir kapak contası, motor bloğu ile üst kapak diye tabir edilen silindir kapağı arasında yer alır. Bu contanın asıl görevi iki parça arasındaki bileşenleri dışarı sızdırmamaktadır. Zamanla veya kullanıma bağlı sorunlar ile aşınan ve aracınızda ciddi maddi hasarlar oluşturabilen aracın en önemli parçalarından biridir.

Üst Kapak Contası Neden Yanar?

Üst kapak contası, motorun silindir kapağının etrafında bulunan contalardır. Zarar gören üst kapak contası, motorun aşırı ısınmasına neden olur. Bu da arabanızın hararet görmesini ve bununla birlikte daha büyük motor sorunlarına neden olur. Üst kapan contasından sızan yağ ve su, aracınızın soğutma sistemi başta olmak üzere motorunuza da doğrudan etki eder.

Üst kapak contasının yanması, aracınızda sürekli olarak başkaca arızalara sebep olacağı için en hızlı şekilde onarımının yapılması gerekmektedir. Bu durum pistonların, subapların ve piston pimlerinin yanmasına neden olabilir. Ayrıca silindirlerdeki yanma odasına giren sıcak gazlar, silindir duvarlarının erimesine ve motor yağının tutuşmasına neden olur. Üst kapak contasının yanması sonucu oluşan motor yangını, araçta tamamen yok edici hasarlara yol açabilir. Üst kapak contası tamiri yapılmamakla birlikte conta seti şeklinde satılmaktadır.

Bu nedenle üst kapak contası yanması belirtileri görüldüğünde, mümkün olan en kısa sürede conta değiştirilmelidir. Böylece daha büyük motor arızalarının önüne geçilebilir ve araç güvenli bir şekilde kullanılabilir. Üst kapak contası uzun süre yanık biniyorsanız motor bloğu tamir edilmeli veya değiştirilmelidir. Yanan parçalar nedeniyle oluşan motor hasarlarının giderilmesi için motor tamiri gerekebilir.

Üst Kapak Contası Değişimi

Üst Kapak Contası Yanması Belirtileri

Üst kapak contası yanması belirtileri birden fazla şekilde ortaya çıkabilir. Silindir Kapak Contası yanık belirtisi genellikle aracın motor kısmından su sızmasıyla birlikte görülebilir. Motordan su sızması üst kapak contası yanığı belirtileri arasında en çok görülen belirtidir. Silindir üst kapak contası arızası nasıl anlaşılır;

1-Motor yağı azalması

Üst kapak contası yanan arabada yağ eksiltmesi oldukça fazla görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Üst kapak contası yanık araba yağ sızdırır ve motorunuzda yağ bitme seviyesine ulaşabilir. Bu sebepten dolayı üst kapak contası arızası yaşıyorsanız en hızlı şekilde aracınızın silindir kapak contasını değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde aşırı derecede yağ eksilmesi komple motoru baştan yaptırabileceğiniz hasarlara yol açabilir.

2-Su eksiltmesi

Üst kapak contası yanması belirtileri arasında en çok görülen belirti arabanın sürekli olarak su eksiltmesidir. Üst kapak contası motor bloğu ile silindir kapağı arasında bulunduğu için bu bölgeden geçen su, contanın yanık olmasından dolayı doğrudan görevini yerine getirmediği için dışarı atacaktır. Bu aracınızın susuz kalıp motorunuzun tamamıyla büyük bir arızaya yol açmasına neden olacaktır. Üst kapak contası yanık araba su atar mı? diye merak ediyorsanız bu soruya evet yanıtı vereceğiz. Çünkü en çok görülen sorunlardan biri de su eksiltmesi ve su sızdırması sorunudur.

Göz At  Jantlardaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Aracınız su eksiltiyor ise Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? ve Araç Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?  isimli makalelerimizi de okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

3-Egzozdan yağ atması

Üst kapan contası yanan araçların en belirgin sorunlarından biri de araca gaz verdikçe egzozdan yağ atmasıdır. Egzozdan siyah yağ atan araçlarda üst kapak contası %99 oranında yanık olmaktadır. Üst kapak contası yanmış araba egzozdan siyah yağ atar ve aracınızda yağ eksilmesi motorda onarılması çok maliyetli bir soruna yol açar. Aynı zamanda üst kapak contası yanmış ise, soğutma sıvısı silindirlerin içine sızabilir ve buharlaşarak egzozdan beyaz renkli duman çıkmasına neden olabilir.

4-Motor Harareti Yükselmesi

Üst kapak contası yanmış arabalarda araç içinde en çok beliren sorunlardan biri de aracın sürekli hararet seviyesinin yani motor sıcaklığı seviyesinin yüksek olmasıdır. Araç motoru içerisindeki suyu tam olarak çeviremediği ve dışarı sızdırdığı için aracınız hararet yapar ve bu da üst kapak contanızın yanmış olabileceği anlamına gelir. Arabanız sürekli olarak hararet görüyorsa bu üst kapak contanızın yanmış olacağı anlamına gelebilir. Bu sebepten dolayı hızlı ve mümkün olduğunca aracın hararet seviyesi yükselmeden acil bir şekilde sanayiye veya teknik servise götürmeli ve onarımını yaptırmalısınız.

5-Motorun gaz yememesi veya boğulması

Üst kapak contası yanmış arabalarda aracın gaz yememesi ve yüksek devirlere rağmen aracınız hızlanmada zorlanıyor ve hızdan düşüyorsa bunun en temel sebepleri arasında üst kapak contasının zarar görmüş olabileceği muhtemeldir. Üst kapak contası arızalı arabalarda boğulma yaygın görülen bir sorundur. Bu sebepten dolayı üst kapak contasının yanık olup olmadığını yukarıda belirtilen diğer sorunlar var ise en hızlı şekilde onarım için servisin yolunu tutmalısınız.

6-Motorda yağ lekesi

Üst kapak contası yanması belirtileri arasında en kolay tespit, aracın motorundaki yağın dışarı sızdırıyor olmasıdır. Aracınızın motorunda yağ lekeleri var ise ve bu lekeler üst kapak contasının bulunduğu yerde bulunuyorsa, contanız zarar görmüş veya zarar görme yolunda ilerliyor demektir. En kısa zamanda onarımı gereklidir ve büyük hasarlara yol açması muhtemeldir.

Bu belirtilerin bir veya birkaçını fark ederseniz, aracınızı bir an önce tamir ettirmeniz önemlidir. Çünkü üst kapak contasının yanık halde kalması motorunuz için daha büyük problemlere yol açabilir.

Motor Üst Kapak Contası Yağ Kaçırıyor

Motor üst kapak contası yağ kaçırması, üst kapak contası arızası veren araçlar için oldukça yaygın bir sorundur. Bu sorun aracınızın motorunun tamamen yenilemesine kadar gidebilir. Bu sebepten dolayı üst kapak contasından yağ kaçırıyor ise aracınızın contasının artık işlevini yitirdiği anlamını çıkarabiliriz.

Bu durumda, üst kapak contasını değiştirmeniz gerekmektedir. Contanın değiştirilmesi işlemi, uzman bir tamirci veya yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Ayrıca, contanın yanı sıra motorun diğer bileşenlerini de kontrol etmenizde fayda vardır. Bunlar arasında valfler, bujiler, subaplar ve yakıt enjektörleri gibi parçalar yer alır.

Ayrıca, motor yağı seviyenizi düzenli olarak kontrol etmeniz de önemlidir. Motor yağı seviyesi düşük olduğunda, motor daha fazla ısınır ve contada daha fazla yıpranma meydana gelebilir. Bu nedenle, yağ seviyesinin doğru seviyede olduğundan emin olmak için motor yağını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Üst kapak contası yağ kaçırıyor ne olur? sorusuna da böylelikle yanıt vermiş olduk.

Üst Kapak Contası Değişimi

Aracınız sarsıntılı bir şekilde çalışıyorsa: Motorun Sarsıntılı Çalışmasının Nedeni – Çözümü adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Üst Kapak Contası Yanarsa Araba Çalışır mı?

Üst kapak contası yanmış araba çalışır mı sorusuna; evet yanıtını verebiliriz ancak bilinmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Üst kapak contası yanmış araç, aracı kullanmanız durumunda motorun diğer parçalarına ciddi anlamda hasar verecektir.

Örnek verecek olursak, silindir kapak contası hasar görmüş ve kullanılamaz halde olan araçlarda hararet söz konusu olur. Hararet ise üzerine gidildiği zaman motorun diğer bileşenlerine ciddi anlamda zarar verir. Bu zarar motorun tamamen yenilenmesine kadar gider ve bununla birlikte yanındaki diğer parçalarında zarar görmesine neden olur.

Üst kapak contası yanık araç kullanılır mı

Üst kapak contası yanık araç kullanılabilir ancak kullanılmaması tavsiye edilir. Çünkü motora ve motorun diğer parçalarına ciddi anlamda zarar verecektir. Üst kapak contası arızası motor için en önemli arızalardan biridir ve en kısa süre içerisinde değişimi yapılmalıdır. Aksi takdirde yukarıda belirttiğimiz üzere birden fazla sorun başınıza gelebilir.

Üst kapak contası yanık araç kullanımı kesinlikle önerilmez. Bunun başlıca sebepleri arasında aracın sıklıkla yağ ve suyunu eksilteceği için motorun tamamıyla arızalanacağı bu da komple motor rektefiye işlemini yaptıracağınız anlamına gelir. Aracınızın değerine göre 10/1 oranında motor rektefiye ücretleri ortalama olarak tutmaktadır. Örneğin 200.000 TL değerinde aracınız var ise ortalama 20.000 TL motor rektefiye işlemi ücreti verebilirsiniz. Bu sebepten dolayı üst kapak contası yanık araç kullanılması önerilmemektedir.

Göz At  Aks Körüğü Değişimi Fiyatı: Körük Değişimi

Üst kapak contası değişen araba alınır mı

Üst kapak contası değişen araba alınır. Çünkü motoru veya üst kapak contası değişimi yapılmıştır ve bu araç için iyi bir şeydir. Burada dikkat etmeniz gereken husus şunlardır;

 • Üst kapak contası değiştikten sonra başka bir şey değişti mi?
 • Üst kapak contası hangi parçalara hasar verdi?
 • Hasar gören tüm parçalar değişti mi?
 • Neden üst kapak contası yandı?

Sorularını sormanızda fayda var. Aynı şekilde üst kapak contası değişen araba almak şu bakımdan iyidir. Eğer aracın üst kapak contası zamanla işlevini kaybetmiş ise değişimi zaten yapılacaktır. Araç sahibi üst kapak contasını değiştirdi ise sizin ekstra olarak masraf etmenize gerek kalmayacaktır.

Üst kapak contası yanan araba gider mi

Üst kapak contası yanan araba çoğunlukla hareket eder fakat hareket ettirmeniz ve arabayı çalıştırmanız önerilmez. Yukarıda bahsettiğimiz üzere üst kapak contası yanan araba, motorun diğer parçalarına zarar verme olasılığına karşı hareket ettirilmemelidir. Aksi takdirde büyük problemler yaşayabilirsiniz.

Üst kapak contası yanan araba ile gitmek istiyorsanız bu yöntem pek fazla önerilmez fakat, ara ara arabaya yağ ve su ekleyerek gidebilirsiniz. Çünkü üst kapak contası yanan araba sürekli olarak yağ ve su eksiltecek bu da arabanızın motoruna zarar verecektir. Bu sebepten dolayı zorunlu olarak gitmek istiyorsanız yağ ve suyu yanınızdan ayırmayın.

Üst kapak contası beyaz duman atar mı?

Silindir Kapak Contası yani üst kapak contası yanan arabalarda beyaz duman atma sorunu sıklıkla görülebilecek belirtilerden bir tanesidir. Yukarıda da özellikle belirttiğimiz üzere üst kapak contası yanık arabalarda beyaz duman atma sorunu görülmesi olağan bir durumdur. Bu sebepten dolayı aracınızda anormal bir şekilde beyaz duman sorunu var ise bunun bir sebebi de üst kapak contasının yanık olması olabilir. En kısa sürede bir tamirciye veya teknik servise göstermenizde fayda var.

Üst Kapak Contası Değişimi

Silindir Kapak Contası Bozulursa Ne Olur?

Üst kapak contası yanarsa ne olur? diye merak ediyorsanız sizlere başınıza gelmesi muhtemel olayları kısaca sıraladık. Aşağıda, silindir kapak contasının bozulması durumunda meydana gelebilecek olumsuz sonuçları ve çözümlerini daha detaylı olarak ele aldık:

 1. Motor Performansında Azalma

Silindir kapak contası bozulduğunda, motorda yağ ve su sızıntıları meydana gelir. Bu sızıntılar nedeniyle, yağ ve soğutma sıvısı motor dışına çıkabilir. Bu durum, motorun performansını azaltacaktır. Çünkü, motor yağı seviyesinde düşüşler görülebilir ve soğutma sistemi de doğru bir şekilde çalışmayacak. Sonuç olarak, motor aşırı ısınabilir ve gücü düşebilir.

 1. Yakıt Tüketiminde Artış:

Silindir kapak contasının bozulması, yakıt tüketiminde artışa neden olabilir. Bunun nedeni, contanın sağladığı sızdırmazlık kaybıdır. Bu kayıp nedeniyle, motor daha fazla yakıt tüketir ve bu da daha yüksek cebinizden para çıkacağı anlamına gelir. Bu sebepten dolayı yakıt tüketiminin yanı sıra daha büyük başınıza gelecek sorunlar da olabilir.

 1. Silindir Basıncında Değişiklik:

Silindir kapak contasının bozulması, silindirlerin içindeki basınçta bir değişikliğe neden olabilir. Bu, motorun çalışmasını etkileyebilir ve performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Silindirlerdeki basınç değişiklikleri, motorun hızını veya gücünü düşürebilir ve aracın titreşim yapmasına neden olabilir.

 1. Yüksek masraf

Eğer silindir kapak contası bozulursa, aracın onarım maliyeti oldukça yüksek olabilir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede sorunu tespit etmek ve tamir etmek önemlidir. Aksi takdirde, hasarın büyümesi ve diğer motor parçalarının da zarar görmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı yukarı da belirttiğimiz üzer üst kapak contası tamiri hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

 1. Pistonlara zarar verir

Aracınızın silindir kapak contası yanarsa ve aracı o şekilde kullanmaya devam ederseniz, aracınızın pistonları aşırı ısınmaya maruz kalacağı için erime noktasına gelir ve pistonlarınız zarar görür. Bu da hem pistonlarınızın yenileneceği hem de üst kapak contası masrafının üzerine daha da masraf edeceğiniz anlamına gelir.

 1. Yağ ile su karıştırır

Silindir kapak contası yanan araba, yağ ile suyu karıştırabilir. Bu da motorunuzun içerisindeki bulunan parçaların su ile temas etmesini, yağlama yapılması gereken parçaların su ile karşılaşmasına neden olur. Bu karşılaşma sizlere çok yüksek maliyetlere sebep olabilir. Bu yüzden üst kapak contası yanan arabaların tamiri en kısa süre yapılmalıdır. Aksi takdirde maliyet gittikçe artacaktır.

Göz At  Araç Klima Gazı Dolumu Fiyatları 2024

Eğer silindir kapak contası bozulduysa, onarılması veya değiştirilmesi gerekir. Bu işlem oldukça karmaşıktır ve profesyonel bir servis tarafından yapılmalıdır. Genellikle, bir tamirat yerine, silindir kapak contasının değiştirilmesi önerilir.

Üst Kapak Contası Değişimi

Üst kapak contası değişimi fiyatı

Üst kapak contası değişim fiyatı işçilik ve aracınızın modeline göre farklılık gösterir. Tofaş üst kapak contası değişim fiyatı işçilik dahil 1000 TL civarında iken, Passat üst kapak contası değişim fiyatı 1700 TL civarında olabiliyor. Bu işçilik ücreti tamamıyla aracın üst kapak contasının değişimi için verilen uğraşa bağlıdır.

Bu sebepten dolayı çoğunlukla eski model araçlarda üst kapak contası değişim fiyatı ucuz oluyor. Yeni ve üst model araçlarda üst kapak contası değişim fiyatı 2000 TL’den başlamaktadır.

Üst kapak contası ne kadara değişir?

Üst kapak contası değiştirirken conta ile birlikte motor yağı, yağ filtresi, antifriz, hortumlar ve üst kapak contasının zarar vermiş olduğu diğer parçalar da değişir. Conta takımı fiyatları ortalama olarak 1.000 TL ile 3.000 TL arasın da değişmektedir.

Bu yüzden yan parçaların da fiyatlarını katmayacak olursak işçilik maliyetleri ile birlikte ortalama olarak 4.000 – 5.000 TL sadece üst kapak contası değişimi yapılmaktadır. Bu rakam araç marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Üst kapak contası kaça değişir? sorusuna da yanıt vermiş olduk.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? Su Kaçırıyor Çözümü isimli makalemizi okumanızı öneririz.

Üst kapak contası değişimi ne kadar sürer?

Üst kapak contası değişim süresi, aracınızın markasına, modeline ve üst kapak contasının vermiş olduğu hasara bağlı olarak farklılık gösterir. Örnek verecek olursak aracınızın üst kapak contası yandı ise ve bu yanma sonucunda aracınızda başkaca parçalar arıza vermedi ise ortalama 4-5 saat gibi bir sürede üst kapak contası değişimi tamamlanır. Üst kapak contası yanmakla kalmayıp birden fazla parçaya zarar verdi ise 1-3 gün arasında motorun ve parçaların birden fazla (parça bulunması, orijinal olması vb.) duruma göre farklılık gösterir. Eğer her şeyiniz tam ise ortalama 2 gün içerisinde aracınızın çıkmış olması muhtemeldir.

Üst kapak contası yanmış araba eğer motora zarar vermiş ise ortalama motor rektefiye işlemi de 5-7 gün arası sürebiliyor. Bu sebepten dolayı üst kapak contası değişimi süresi oldukça kapsamlı bir süredir. Bu yüzden sadece üst kapak contası değişimi yaptırmak istiyorsanız 4-5 saat gibi bir sürede değişimi yapılabilecektir.

Üst kapak contası değişimi süresi başkaca sebeplere dayalı olarak da uzayabilir. Bu sebeplere örnek verecek olursak tamircinizin veya teknik servisin aracınızı sıraya koyması veya parçanın bulunamaması gibi süreyi etkileyen birden fazla faktörler ortaya çıkabilir.

Üst Kapak Contası Değişimi

Üst Kapak Contası İle Silindir Kapak Contası Aynı mı?

Üst kapak contası ile silindir kapak contası aynıdır. Silindir kapak contası, silindir üst kapağının altında bulunur ve kısaca halk dilinde buna üst kapak contası adı verilir.

Üst kapak contası kaç derecede yanar?

Üst kapak contası yanması, arabanın hararet görmesiyle birlikte başlar ve ciddi problemlere yol açar. Üst kapak contası 100 derece sıcaklığa ulaşmaya başlayınca yavaş yavaş erimeye başlar ve araç 130 derece sıcaklığa ulaşınca bu contanın tamamıyla yanması gerçekleşir.

Üst kapak contası fiyatı

Üst kapak contası takımı fiyatları araç marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. Düşük model araçlarda silindir kapak contası fiyatları daha ucuz iken yüksek model arabalarda silindir kapak contası takımı fiyatları daha yüksektir. Bu yüzden aracınızın marka ve modeline, üst kapak contası markasına ve kalitesine göre fiyatlar farklılık göstermektedir. Ortalama fiyatlar ise 2024 yılı Mart ayı itibariyle şu şekildedir;

Marka – Model Silindir – Üst Kapak Contası Fiyatları
Fiat Tofaş – Şahin – Doğan SLX 300 TL
Hyundai Accent 1.3, 1.4, 1.5 500 TL
Hyundai Accent 1.6 Era – Admire 550 TL
Renault Broadway 250 TL
Opel Astra G 1.4, 1,67 00 TL
Opel Astra H 650 TL
Opel Astra J, 1.4 Turbo 750 TL
Opel Astra H 600 TL
Toyota Corolla 1.6 2001-2007 550 TL
Toyota Corolla 1.3 Terra 600 TL
Toyota Corolla 1.6 1998-2001 800 TL
Toyota Corolla 1992-1999 400 TL
Renault Clio 1 400 TL
Renault Clio 2 650 TL
Renault Clio 3 700 TL
Renault Clio 4 700 TL
Renault Toros 300 TL
Opel Corsa B 1.4 400 TL
Opel Corsa D 700 TL
Opel Corsa C 900 TL
Dacia Logan 800 TL
Dacia Duster 1200 TL
Dacia Solenza 200 TL
Wolksvagen Passat 1.8 T 900 TL
Wolksvagen Passat 1.6 FSI 800 TL
Wolksvagen Passat 1.4 700 TL
Wolksvagen Passat B6 750 TL
Wolksvagen Golf 1000 TL
Fiat Doblo 1.2, 1,3 Multijet, 1.6 800 TL
Fiat Fiorino 1000 TL
Fiat Linea 800 TL
Fiat Egea 1000 TL
BMW f30 1800 TL
BMW f20 1600 TL
BMW e90 1200 TL
BMW 520i 800 TL
BMW E46 650 TL
BMW e36 600 TL

Farklı marka – model ve yıl araçlarınız için fiyat sormak için bizlere YORUM YAP kısmından marka, model ve yılınızı iletebilirsiniz.

“Üst Kapak Contası Değişimi Fiyatı: Değişmezse Ne Olur?” üzerine 12 yorum

 1. Merhaba bende 2020 Clio 4 0.9 tce araç var 78000 araç hararet yaptı cekisinde gidişinde bir sorun yok yağda şu yok şu haznesinde yağ yok ama bir süre sonra hararet lambası yanıyor ve genleşme kabı fokurduyor servis conta yanmış dedi sizde yaptırma şansım varmi

  Yanıtla
  • Merhaba, aracın conta yakmış olması muhtemel fakat yaptırmak istiyorsanız henüz araçlarınız için servis hizmeti vermiyoruz. Bloğumuzu sadece bilgilendirme yapmak amacıyla kurduk.

   Yanıtla
 2. Aracım 90 model Tofaş Doğan l araç rölanti de iken veya seyahat halinde iken suyunun tam olmasına rağmen hararet 90 da fan da açmasına rağmen düşmüyor hatta 120 130 kdr çıkıyor

  Yanıtla
 3. Merhaba 1.5 crdı vgt accent era 215binde conta değişti şuan 260 binde ve aracın radyötör suyu pas tutmuş ve biraz eksiltme yapıyor ve biz bunu çoğu ustaya gösterdik kimisi pastan conta çürümüş veya aracın fanı çalışmıyor diyor ve fan çalıştığı halde bizde motor soğutma suyunu antifriz ile değiltirdik ama motorun sıcaklığında herhangi bir değişme yok aracımızda hararet göstergesi olmadığı için maalesef sıcaklığını bilmiyoruz ama kaputu açınca sıcaklığı normalden biraz daha yüksek

  Yanıtla
 4. 2007 model puntom var motor hararet yaptı yolda ve durdum. Su ilavesi yapıldı su bitmişti çünkü ardından su akıtma problemi vs yaşanmadı. Birkaç gün sonrası baktığımda alttan damla damla su akıtıyor nedeni ne olabilir

  Yanıtla
 5. Merhabalar. 2007 fiesta van araç alacağız. 1.4 dizel 330bin kmde. Araç Sahibi, seyir halindeyken aracın su hortumumun patladığını ve haratet yaptığını, hararet göstergesi bozuk olduğu içinde bunu fark etmedikleri için üst kapak contası ve motorun zarar gördüğünü, bunun üzerine tüm parçaların değiltiği, motorun rektefiye yapıldığı, baskı balata triger vs. Herşeyin değiştirildiği belirtiliyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra araç 18bin km yol yapmış ve herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtiyor. Bu araç alınabilir mi, motorun aynı sorunu yaşatması muhtemel mi ? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhabalar su eksiltme sorunu devam ederse evet tekrarlanabilir. Tavsiyem expertize sokup motor performansını görmeniz ve hararet durumuna bakmanız (aracı zorlamaniz) eğer bir hararet durumu olmazsa su kaçağı kontrollerinde düzenli yaparsanız bir problem olmayacaktir

   Yanıtla
   • Anladım. Belirttiğiniz gibi aracı zorlayacağım. Su eksiltme hararet olazsa ve Ekspertizde motor performansı iyi çıkarsa alınabilir mi ? Bazı forumlarda motora el deydiyse açıldıysa alınmaz, uzak durun vs. Vs. Yazmışlar.Sizin cevaplarınızı okudum gayet makul ve mantıklı cevaplar veemişsiniz. Vakit ayırıp bilgilendirdiğiniz için Teşekkür ederim.

    Yanıtla
Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.