Araç Klima Gazı Dolumu Fiyatları 2024

Araç klima gazı dolumu fiyatları 2024 – Düzenli araç klima gazı bakımı yapmak konforlu sürüş deneyimi için oldukça önemlidir. Bu gazlar sayesinde araç içinin sıcak havalarda serinletilmesi sağlanmaktadır. Önemli bir işlem olduğundan dolayı birçok sürücü araç klima gazı dolumu fiyatları 2024 hakkında araştırma gerçekleştirmektedir. Bu uygulamada kullanılan gaz türü ise R134a ve R123yf’dir. İlgili gazlar sayesinde klima sistemi çalışmaktadır. Sürücülerin bu nedenle düzenli bakım yaptırmaları gerekir.

Araç klima gazı dolumu ücretleri çeşitli nedenlere bağlı olarak farklılaşmaktadır. Fiyatları belirleyen en önemli unsurlar aracın markası, modeli, klima sistemi ve ne kadar gaz kullanılacağıdır. Dolum işleminde kullanılacak gazın türü de fiyatlandırmada son derece belirleyicidir.  Araç klima gazı dolumu fiyatları 2024 yılında araç klima gazı dolumu fiyatları ülkeye ve şehre göre değişmektedir. Fakat genel itibariyle bu rakamlar minimum 150 TL ile 500 TL arasında değişikliğe sahiptir. Bu fiyat aralığını belirleyen nokta araç markası, modeli, gaz türü ve mevcut sistemin kapasitesidir.

İşlemi yaptırmadan önce araç sahiplerinin araç klima gazı dolumu fiyatlarını karşılaştırmalarını öneririz. Bu aşamada dikkatli olmalı ve sadece kaliteli ve güvenilir hizmet veren işletmeleri tercih etmeniz oldukça önemlidir. Düşük fiyat sunan kalitesiz ve güvensiz işletmeler aracınızın zarar görmesine neden olabilir. Doğru yapılmayan uygulamalar nedeniyle klimanın sık sık arızalanması söz konusu olabilir.

İletişim
İletişim

Araç Klima Gazı Dolumu Neden Önemlidir?

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen aracınızın klima sistemindeki soğutma sıvısına pek dikkat etmiyorsunuzdur. Ancak, sürüşe başlamadan önce arabanızın soğutma sıvısı seviyelerinin dolu olup olmadığını kontrol etmeniz ve emin olmanız önemlidir. Araç klima gazı sadece klima sistemine sahip araçlarda çalışır. Klima ünitesi olmayan standart bir arabanız varsa, gaz eklenmemelidir. Burada profesyonel bir destek almak hemen her zaman tavsiye edilmektedir.

Göz At  Motorun Sarsıntılı Çalışmasının Nedeni - Çözümü

Araç klimalarının bakım işlemleri genellikle sürücüler tarafından yaz aylarında gerçekleştirilmektedir. Eğer aracın modeli lüks ise veya oldukça eski bir modelse gaz dolum fiyatları daha pahalı olabilmektedir. Standart bir araç için belirlenen fiyatlar ise oldukça makul seviyelerdedir. Eski araçlarda pahalı olmasının nedeni ise bu araçlarda kullanılan gaz türlerinin nadir olması ve piyasada oldukça az bulunuyor olmasıdır.

Uygun fiyatlarla işlem yaptırmak için piyasa araştırması gerçekleştirebilirsiniz. Araştırma gerçekleştirirken belirleyici tek unsurun fiyat olmamasına özen göstermelisiniz. Ucuz ama kalitesiz teknik destekler soğutma sisteminizin zarar görmesine yol açabilir. Aynı zamanda ilerleyen süreçlerde daha yüksek maliyetlerle karşılaşmanıza neden olabilir.

Göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan bir tanesi de aracınızın soğutmalarının nasıl çalıştığına dair bilgi sahibi olmanızdır. Dolum işlemini her ne kadar teknik servis personelleri gerçekleştirecek olsa da kendi aracınız hakkında bilgiye sahip olmanız önerilmektedir.

Klimaya gaz doldurma işlemini araba sahipleri düzenli aralıklarla yapmalıdır. Düzenli bakımlar sayesinde aracınızın kliması ve havalandırma sistemleri sağlıklı, verimli olarak çalışma imkanına sahip olacaktır. Araç içinde oluşan ortam sıcaklığının düşürülmesi sağlanır. Düzenli bakımlar sayesinde aynı zamanda havanın daha temiz ve sağlıklı olması da elde edilmektedir.

Araç Klima Gazı Nedir
Araç Klima Gazı Nedir

Araç Klima Gazı Nedir?

Araç klima gazı dolumu fiyatları 2024 – Araçlarda kullanılan klima gazları araçların klima sistemlerinin soğutmasında tercih edilen ve kullanılan gaz türleri arasında bulunmaktadır. Uygulamada kullanılan bu gaz çoğunlukla R-134a olarak bilinen hidroflorokarbon cinsinden bir gaz türüdür. Günümüzde birçok üretici bu türü standart olarak tercih etmektedir. İçeriğimizin bu kısmında araçlarda kullanılan klima gazlarının özelliklerine ve kullanım alanlarına yer verdik.

Araç klima gazı, araç klima sistemlerinde soğutma işlemini gerçekleştiren bir tür refrigeranttır. R-12 türünün yasaklanmasından sonra geçtiğimiz 30 yıldır HFC türleri aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. HFC gazları diğer birçok gaza nazaran daha çevre dostu özellikler sergilemektedir. R-134a gazları diğer birçok gaz türüne oranla ozon tabakasını delme potansiyeli düşüktür.

Göz At  Arabaya Kaç Litre Antifriz Konulur?

R-134a gazı diğer refrigerant türündeki gazlara oranla çevreye daha az zararlı ve daha az yanıcı ve patlayıcı özelliktedir. Güvenli özellikleri nedeniyle bu gazlar araçların klimalarında kullanılmaktadır. Klimaların soğutulması adını tercih edilen en doğru gaz tipidir. Kompresör, kondenser, evaporatör, genleme valfinden klima sistemi oluşmaktadır. İlgili gazlar da tüm bu parçalar arasında hareket ederek gereken soğutma işlemi için ısı alışverişini meydana getirmektedir.

Araç Klima Gazı Neden Doldurulmalıdır? – Araç Klima Gazı Dolumu Fiyatları 2024

Araç klima gazı dolumu fiyatları 2024 – Araçlarda kullanılan klima gazları klimaların düzenli çalışabilmesi için dönem dönem yenilenmeli ve takviyede bulunulmalıdır. Düzenli bakımlar sayesinde sistemin performansı arttırılabilmektedir. Bu gazlar zaman içinde sızıntı yoluyla uçabilir ve klimaların kapasitesinin azalmasına neden olabilir. Düzenli yenileme yapmak bu nedenle gereklidir. Soğutma kapasitesinin ilk günkü gibi olması için düzenli bakım yapılmalıdır. Araç içindeki ortam sıcaklığını belirleyen aktörler bu gazlardır.

Araç klima gazının çevresel etkileri de göz önünde bulundurulması gerekir. R-134a gazları atmosfere salındığında sera gazı etkisi yaratan türde gazlardandır. Uzun ömüre sahip bu gazlar atmosfere tutunarak yıllarca havada kalabilmektedir. Bu gaz, uzun ömürlü bir gazdır ve atmosferde yıllarca kalabilir. Çevreye daha az zararlı gazlar tercih ederek hem dünyamız hem de kendiniz için daha sağlıklı seçimler gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır
Araç Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır

Araç Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır?

Araç klima gazı dolumu fiyatları – Araçlarda bulunan klimalarda yer alan gazların doldurma işlemi sistemin düzenli çalışabilmesi adına oldukça önemlidir. Soğutma ve havalandırma sisteminin etkili şekilde çalışabilmesi için bu gazların düzenli olarak kontrol edilmesi ve takviye edilmesi gerekir. Bakımın düzenli yapılması için birçok noktaya dikkat etmek gerekmektedir.

Doldurma işlemine başlamadan önce aracınızın soğutma sisteminin nasıl çalıştığına dair bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Soğutma sistemi aracınızın içinde bulunan sıcak havayı çekerek Soğutma işlemini gerçekleştirir. Kompresör, kondenser, evaporatör ve ekspansiyon valfi sistemin düzgün çalışması için gereken parçalardır. Bu sistemin çalışabilmesi için de bu gazlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Göz At  Üst Kapak Contası Değişimi Fiyatı: Değişmezse Ne Olur?

Araçlardaki klimaların gazlarının doldurulması için çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ekipmanlar arasında klima dolum cihazı, manifold seti, vakum pompası ve terazi bulunmaktadır. İlgili ekipmanlar sayesinde işlem yapılabilmektedir. Dolum işleminde takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  • Öncelikle aracın soğutma sistemi vakum pompası yardımıyla boşaltılmalıdır.
  • Pompa yardımıyla sistem içinde bulunan tüm eski gazların tahliye edilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda vakum sayesinde sistem içinde basınç yaratılarak sistemin sorunsuzca çalışması da sağlanmaktadır.
  • Eski gaz boşaltıldıktan sonra yeni gazlar gaz dolum cihazı yardımıyla sisteme doldurulur.
  • Bu aşamada doğru gaz miktarı yüklemek için doğru oranlar ve basınçla işlem yapılmalıdır.
  • Doğru miktarı elde edebilmek için terazi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda manifold kullanarak gazın basıncı ve sıcaklığı da kontrol edilmelidir.

Dolum esnasında kaçak gaz takibi yapılması da tavsiye edilmektedir. Gaz kaçağı sistem içindeki basıncı düşürecektir. Bu nedenle tasarruf sağlayabilmek adına kaçakların tamir edilmesi gerekir.   Son etapta işe aracınızın sisteminde herhangi bir arıza olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eğer sistem sorunsuzca çalışıyorsa gaz dolum işlemi başarıyla sonuçlandırılır. Eğer düzgün çalışmıyorsa süreç baştan sona olacak şekilde tekrarlanmalıdır.

Klimalarda kullanılan gazlar insan sağlığına zararlıdır. Dolum esnasında deriyi koruma altına almak oldukça önemlidir. Bu nedenle alanında uzman lisanslı personellerden destek alınması önerilmektedir. Bir de araç klima gazı dolumu fiyatları konusunda detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmak; bütçe dostu bir şekilde bu tarz işlemleri yaptırmak anlamına gelir.

Bu içeriğimize de göz atınız; Aks Körüğü Değişimi Fiyatı: Körük Değişimi

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.