Araba Neden Su Eksiltir? Sebepleri ve Çözümler

Araba neden su eksiltir, diye bakıldığında bunun pek çok sebebi olabilir. Araçla kaza yapmış olmak, kışın motorun donması, zaman içerisinde oluşan aşınmalar gibi durumlar bu nedenlerden bazılarıdır. Bu içeriğimizde aracın su eksiltme nedenleri ve ilgili durumlarda ne gibi çözümlere başvurulabileceğinden söz edeceğiz.

Araba Neden Su Eksiltir?

Aracınızın su eksilttiğini fark etmeniz halinde aracı güvenle kullanmaya devam etmek veya arızaların birbirini tetiklemesini engellemek adına zaman kaybetmeden sorunun kaynağının tespit edilmesi ve çözülmesi gerekir. Kontrol edilmesi gereken, problemin ana kaynağı olabilecek durumlardan bazıları;

  • Radyatörde delik oluşması
  • Radyatör kapağının gevşemesi veya deforme olması
  • Hortumda çatlak, yırtık vb. durumlar
  • Su haznesinin olduğu bölümde bir delik, çatlak vb.
  • Boruların gevşeyerek bağlantı noktalarından suyu dışarı vermesi şeklindedir.

Her bir durumda neler olabileceği ve çözüm olarak ne yapılması gerektiğini detayları ile tekrar ele alalım.

Araba Neden Su Eksiltir
Araba Neden Su Eksiltir

Radyatör

Radyatör tıpkı evlerde kullanılan kalorifer petekleri gibi bir çalışma prensibine sahiptir. Motorun çalışması ile birlikte ısınan suyun soğutulmasını sağlar ve bu sayede harareti engeller. Kullanıma bağlı olarak zamanla içerisinde pas oluşabilir veya aşınma olabilir. Bu da delik, çatlama gibi bir oluşumu tetikleyerek motorun içerisindeki suyun azalmasına neden olabilir. Çözüm olarak radyatörün değiştirilmesi gerekecektir.

Soğutma Sistemi Boruları

Plastik veya kauçuk yapıda olan soğutma sistemi boruları zamanla eskiyebilir ve delinme, yırtılma gibi durumlar olabilir. Benzer şekilde bağlantı noktalarında gevşeklik, yamukluk gibi sebeplerle de borulardan araba su eksiltebilir. Çözüm olarak bağlantı noktaları kontrol edilerek yeterli sıkılığın sağlanması ve problemli olan borunun değiştirilmesi yeterli olacaktır.

Göz At  Geri Vites Müşürü Nedir? Arıza ve Tamir Bilgisi 2024

Kapak Contası

Araba neden su eksiltir, sorusunun yanıtlarından biri de kapak contasının deforme olmasıdır. Conta değişiminin maliyeti diğer problemlere nazaran daha yüksektir. Ancak conta değiştirilmediği taktirde birbiri ardına başka arızalar da ortaya çıkarak maliyetin artmasına ve hatta motorun zarar görmesine kadar durum ilerleyebilir.

Kapak contasının yandığı durumlarda genellikle araçta hararet yükselmesi problemi de görülmektedir. Bazı araçlarda hararet ikaz ışığının yandığı da görülür. Hararet contanın yanmasına, bu da arabanın su eksiltmesine doğru ilerleyen bir durumdur.

Aracın kullanılmaması daha güvenilirdir. Ancak mecburi bir kullanım için güvenliği sağlamak adına motorun hararetini kesmek ve azalan suyun yerine konulması için araca mümkün olan en düşük soğuklukta su eklenmesi gerekecektir. Bir süre motorun soğumasına yardımcı olmak için aracı yol kenarına çekip motoru dinlendirmek de yine gerekli olan bir diğer eylemdir.

Devir Daim

Devir daim, aracın motor soğutma sıvısının içinde olduğu bir dolaşım sistemidir. Devir daim motoru soğutma sıvısını dolaştırarak harareti engeller ve motorun sağlığını korur. Motor çalışır vaziyette iken ısının arttığı durumlarda devir daim pompası devreye girerek sıcaklığı düşürür. Ancak bir arıza olması halinde bu durum hararetin yükselmesine ve bir dizi başka probleme sebebiyet verebilir.

Devir daim pompasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için klimayı kapatıp aracın normal çalışma sıcaklığında düz bir yere çalışır vaziyette bırakınız. Ardından aracın altına bakıp su damlayıp damlamadığına bakmalısınız. Devir daim pompası devreye girdiğinde bir su damlama durumu varsa devir daim pompasını değiştirmek problemin çözüme ulaşmasını sağlayabilir.

Su Deposu Kapağı

Motorun aşırı ısınarak zarar görmesini engellemek için arabalarda bulunan soğutmada kullanılan su, bir su deposunun içerisinde yer alır. Su deposunun üzerinde bulunan bidon kapağı benzeri kapak aşınabilir, yerine yeterince oturmamış olabilir, basıncı yeterince sağlayamıyor olabilir. Bu gibi durumlarda kapak kısmından dışarıya su sızıntısı olur ve aracın suyu azalır. Kapak değiştirerek problem çözüme ulaştırılabilir.

Göz At  2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su Tapaları

Araba neden su eksiltir, sorusunun bir başka yanıtı da tapaların artık görevini yerine getirememesinden ileri gelmektedir. Motorun donması veya havanın sıcaklığının çok düşük olduğu durumlara motor blokları zarar görmesin diye tapalar içeride kalan fazla suyu dışarı atar. Eğer herhangi bir nedene bağlı olarak tapalar zarar görmüşse ve görevini yerine getiremiyorsa motorun suyu dışarıya gider. Bu durumda tapaların yenilenmesi problemi çözecektir.

Araba Su Eksiltince Ne Olur

Araba Su Eksiltince Ne Olur?

Arabanın su eksiltmesi genellikle su eklenerek giderilmeye çalışılır ve basit bir problem olarak düşünülür. Ancak suyun azalması ile çok ciddi başka arızalar birbirini tetiklemeye başlar. Bu nedenle sürekli olarak su ekleyerek aracı kullanmaya devam etmek yerine neden suyun azaldığını tespit etmek ve sorunu ortadan kaldırmak gerekmektedir. Aksi halde contanın zarar görmesi, motorun zarar görmesi gibi çok ciddi ve yüksek maliyetli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlara ek olarak motor suyunun motor yağı ile birbirine karışması çok ciddi ve tehlikeli tablolardır.

Araca sağlıklı olarak binmeye devam etmek, motorun ömrünün kısalmasını önlemek, özellikle uzun yolculuklara daha güvenli çıkabilmek adına geciktirmeden mutlaka bu problemi tespit etmek adına uzmanlardan yardım almalı ve sorunu çözüme ulaştırmalısınız.

Araba Su Eksiltince Ne Yapılmalıdır?

Aracın su eksiltmesi halinde bu durum iki farklı şekilde ortaya çıkabilir. Aracın iç kısmına su sızıntısı olabilir ya da dışına doğru su akabilir. Su akışının yönüne göre sorun tespiti yapmak daha kolaydır.

Araba neden su eksiltir, sorusunun yanıtı çok fazla zaman geçmeden tespit edilmeli ve mutlaka ama mutlaka usta bir kimse tarafından bu sorun çözülmelidir. Aksi halde işinde profesyonel olmayan, bazı eski marka araçları bilmeyen, tanımayan kişiler motorun zarar görmesine neden olabilir ve arızanın tespiti, çözümü konusunda yeterince yardımcı olamayabilir.

Göz At  LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

Zaman kaybı da yine arızanın büyümesi ve daha başka yerlerde sorun çıkmasını engellemek adına oldukça önemli bir konudur. Araç sahipleri sorunun önemsiz olduğunu düşünerek araca su ekleyip kullanmaya devam etmemelidir.

Sık Sorulan Sorular

Araba su eksiltiyor neden olabilir?

Arabanın su eksiltme nedenleri; su deposunda çatlak, bağlantı borularında yırtık, radyatörde çatlak, su kapağının arızalanması, devir daim pompasının arızalanması ve su tapalarının yıpranması gibi nedenlerden ileri gelebilir.

Araba su azalırsa ne olur?

Arabada su azalması normal bir durum değildir ve mutlaka bir nedene bağlı olarak gelişir. Araç içerisinde bulunan suyun amacı motoru soğutmaktır. Su azalması halinde motor soğumaz ve hararet yükselir. Bu da contanın veya motorun zarar görmesi ve yüksek maliyetlerle değişimlerinin gerekmesi gibi birbirini tetikleyen problemlere dönüşecektir.

Arabada su kaçağı nerelerde olur?

Arabada su kaçağı olması halinde; radyatör, su deposu kapağı, su deposu, devir daim pompası, su tapaları ve bağlantı borularını kontrol etmelisiniz.

Conta yakan araç su eksiltir mi?

Evet, contanın yandığı bir araç su eksiltir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız müdahaleyi ne kadar geciktirirseniz yapılması gereken işlemlerin maliyeti de o kadar artacaktır ve motor giderek daha fazla zarar görecektir. Bu nedenle contası yanmış veya su eksilten bir aracınız varsa mutlaka uzmanlardan derhal yardım alın.

Araç motor suyuna normal su konur mu?

Araç motoru su eksiltmesi durumunda en ideal olanı damıtılmış su kullanılarak suyun yerine konulmasıdır. Ayrıca yarısı antifiriz yarısı damıtılmış su olan karışım koyarak su eklemek en ideal soğutma suyu karışımını elde etmenizi sağlayacaktır.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.