Araç Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır? Nasıl Çözülür?

Araç termostatı, aracın motorunun sıcaklığını kontrol etmek için kullanılan bir parçadır. Araç Termostat Arızası, motorun soğuk olduğu zamanlarda suyun motorun içinde dolaşmasını engeller ve motorun ısınması için gerekli olan suyun radyatöre gitmesine izin verir. Termostat, motorun çalışması sırasında oluşan ısının kontrol edilmesine yardımcı olur.

Araç termostatı ne işe yarar (Araba)

Araba Termostatı, motorun sıcaklığına bağlı olarak açılıp kapanır. Motor soğukken termostat kapalı konumdadır ve suyun motor içinde dolaşmasını engeller. Motorun sıcaklığı arttıkça, termostat açılır ve suyun radyatöre gitmesine izin verir. Bu sayede motorun aşırı ısınması önlenir.

Ayrıca termostat, motorun performansını artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için de kullanılır. Termostat, motorun sıcaklığını optimize ederek, motorun daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlar ve böylece yakıt tüketimi azaltılır. Araç termostat arızası belirtisi motorun aşırı ısınması ile arabanızın hararet yapması veya sürekli olarak soğuk kalması gibi sorunlarla birlikte ortaya çıkar. Bu nedenle termostatın periyodik olarak kontrol edilmesi ve gerekli olduğunda değiştirilmesi önemlidir.

Araç Termostatı Neden Bozulur?

Araç termostatı, aracın en önemli parçasından bir tanesidir. Aracın termostatının bozulması veya zamanında bakımının yapılıp değiştirilmesi çok ciddi masraflara yol açacaktır. Araç termostatı bozulma sebepleri birden fazla nedene dayalıdır. Araç termostatı neden bozulur? kısaca şöyle açıklayalım;

 1. Aracın suyunu eksik bırakma: Araç motor suyunun yetersiz olması ve uzun süre değiştirilmemesi sonucunda aracınızın termostatı yavaş yavaş eskimeye başlar ardından bir süre sonra ve yıpranır ve bozulur. Termostat değişimi bu sebepten dolayı büyük araç bakımlarında yapılmalıdır.
 2. Antifriz kullanmama: Araç soğutma suyu içerisinde sadece su kullanmak, aracınızın içerisindeki suyun zaman içerisinde kirlenerek parçaların paslanmasına ve bu da termostat ile birlikte birden fazla parçanın bozulacağı anlamına gelir.
 3. Ömrünü tamamlama: Termostatlar, belirli bir ömre sahiptir. Buna dair aşağıdaki başlıkta termostat ne kadar süre kullanılır yanıtını bulabilirsiniz. Termostatın uzun süreli kullanımı sonrasında değiştirilmesi gerekebilir. Termostat ömrü aracın marka, modeli ve yılına göre değişebilir.

Termostat arızası, aracın soğutma sistemi için önemlidir. Aracın termostatının arızalı olduğundan şüpheleniliyorsa, aracın bir tamir atölyesine götürülmesi önerilir. Uzman bir mekanik, termostatın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirleyebilir ve gerektiğinde termostatı değiştirebilir.

Arabanızın ön tekerinden metal sürtme sesi geliyorsa bu makalemize göz atabilirsiniz: Ön Tekerden Gelen Metal Sürtme Sesi Neden Olur?

Araç Termostat Arızası

Araba termostat açmazsa ne olur?

Arabada termostat açmazsa, soğutma sistemi düzgün çalışmaz ve arabanızda hararet sorunu ortaya çıkar. Hararet sorununu fark etmemeniz durumunda motor üst kapak contası ve motorun tamamen yanmasına, bozulmasına sebep olur. Araba termostat arızası hemen giderilmez ise arabanızın motoru tamamen bozulacağı için yani aracınız motor yiyeceği için yüksek bir maliyet ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Termostat, motorun sıcaklığını kontrol eder ve soğutma sistemi ile motor arasındaki su akışını düzenler. Termostat, motor soğukken kapalı konumda olur ve motorun ısınması için gerekli olan suyun radyatöre gitmesine izin vermez. Ancak motor ısındığında termostat açılır ve suyun radyatöre gitmesine izin verir.

Eğer araba termostat açılmazsa, suyun radyatöre gitmesine izin verilmez ve bu da soğutma sisteminin doğru bir şekilde çalışmamasına neden olur. Bu durumda motor aşırı ısınabilir ve motor bileşenleri hasar görebilir. Ayrıca, aşırı ısınma nedeniyle silindirlerde sıkışma, kapalı pistonlar ve silindirlerdeki valflerin erimesi gibi ciddi motor problemleri de meydana gelebilir.

Bu nedenle, termostatın çalışması motor performansı ve güvenliği açısından oldukça önemlidir. Eğer aracınızda termostat açmıyorsa veya kapanmıyorsa, termostatın değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca, periyodik olarak termostatın kontrol edilmesi ve bakımının yapılması da önemlidir.

Araç termostat açık kalırsa ne olur?

Araç termostatı açık kalırsa, motorun sıcaklığı düşük kalacaktır. Termostat, aracın motorunun soğutma sistemini kontrol ederek motorun standart sıcaklığında kalmasını sağlar. Termostat açık kaldığında, soğutma sıvısı motoru fazla soğutabilir ve motorun normal çalışması engellenebilir. Bu durum, motorun düzgün çalışmasını engelleyecektir ve aracın performansı azalacaktır. Ayrıca, yakıt tüketiminde de artışa neden olacaktır.

Göz At  LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

Araç termostat kapalı kalırsa ne olur?

Araç termostatı kapalı kaldığında, motorun sıcaklığı yükselir ve aşırı ısınma riski oluşur. Termostat, motorun soğutma sistemindeki sıcaklığı kontrol eder ve motorun çok yüksek sıcaklıkta çalışmasını sağlar. Termostat kapalı kaldığında, soğutma sıvısı motoru yeterince soğutamaz ve motor ısısı yükselir. Bu durum, motorun aşırı ısınmasına, aracın hararet yapmasına, motor parçalarının ciddi anlamda zarar görmesine yol açar.

Araç Termostat Arızası

Araç termostat neden açmaz

Termostatın açılmamasının nedenleri şunlar olabilir;

Araç termostat arızası: Termostat açılmıyorsa, termostatın arızalı olması olası bir neden olabilir. Termostat, düzgün bir şekilde açılmadığında veya tamamen kapanmış kalmışsa değiştirilmesi gerekebilir.

Termostat kapakçığı veya kapak yayı hasarlı olabilir: Termostatın açılmasını engelleyen bir diğer neden, termostat kapakçığı veya kapak yayının hasarlı olmasıdır. Bu durumda, kapakçığın veya kapak yayının değiştirilmesi gerekebilir.

Motor suyunun az olması: Termostatın açılması için motor soğutma suyunun yeterli olması gerekir. Eğer soğutma suyu yeterince yoksa değilse, termostat açılmayabilir.

Termostat yuvası zarar görebilir: Termostatın takıldığı yerde korozyon oluştuysa, termostatın açılması engellenebilir.

Bu nedenlerden herhangi biri, termostatın açılmamasına neden olabilir. Termostatın açılmaması, motorun aşırı ısınmasına neden olabileceği için, aracın bir servis merkezinde kontrol edilmesi ve gerekli müdahalelerin yapılması önemlidir.

Aracınızda düşük yağ basıncı uyarısı var ise bu makalemize de göz atabilirsiniz: Düşük yağ basıncı motoru durdurun uyarısı çözümü

Araç termostat arıza belirtileri

Arabanızda termostat arızası varsa bu arıza birden fazla şekilde ortaya çıkacaktır. Termostat arızası, aracın en önemli arızalarından biridir. Kısa sürede müdahale edilmesi gerekir ve aracınızı stop edip tekrar çalıştırmamalısınız. Termostat arızası aracınızın motorunun tamamıyla bozulmasına, bununla birlikte motor bileşenlerinin de onarılmayacak şekilde zarar görmesine sebep olacaktır. Araba termostat arızası belirtileri arasında en yaygın ortaya çıkan sorun arabanın hararet yapması sorunudur. Bu sorun ile birlikte birden fazla büyük sorunlar da birlikte gelecektir.

Dizel araç termostat arızası sorunu yaşayabilir. Termostat her arabada olan bir parçadır ve arıza yapmadan önce rutin araç bakımları sırasında değiştirilmesi gereken bir parçadır. Bu sebepten dolayı dizel ve benzinli araçlarda termostat değişimi önemlidir.

Termostat Arıza Belirtileri şu şekildedir;

Hararet sorunu

Arabanızda termostat arızası var ise motor sıcaklığı hızlıca yükselecek ve arabanızın hararet yapmasına neden olacaktır. Arabanız hararet yaparsa ve bu sorun ile yola devam ederseniz, aracınız üst kapak contasından başlayarak sibop ve valflere doğru, son olarak ise motorunuzun tamamıyla tüm bileşenlerinin zarar görmesine neden olacaktır. Arabanız bu durumda motor rektefiye işlemi görecektir ve bu arıza size çok büyük maliyete sebep olur.

Araç Termostat Arızası
Araç Termostat Arızası

Soğutma suyunun azalması

Araç termostat arızası belirtileri içerisinde en kolay gözlemlenen belirti, araba suyunun azalmasıdır. Aracınız su eksiltiyor, aracınızın motorundan ve üst kapak contasının bulunduğu kısımdan araç çalışırken su atıyor ise termostatınızın bozulduğu anlamına gelir. Aracınız içerisindeki suyu çeviremediği için suyu dışarı atacaktır ve bu da arabanızın motorunun susuz kalacağı anlamına gelir. Araba susuz kalır ise motorunuzun tamamen arızalanmasına neden olur.

Egzoz dumanı

Oto termostat arızası bir diğer belirtisi ise arabanızın egzozundan aşırı derecede beyaz veya siyah duman atması olacaktır. Arabanızdan özellikle aşırı derecede beyaz duman atıyorsa ve aracınız anormal bir şekilde çalışıyor ise arabanızın termostatında arıza olduğu anlamına gelebilir.

Fazla yakıt tüketimi

Aracınız normalden fazla yakıt tüketiyor ise bu aracınızın termostatının bozulduğu anlamına gelebiliyor olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu aracınızın yakıt tüketimiyle birlikte;

 • Performans
 • Motor Sıcaklığı
 • Gaz Yememe
 • Antifriz veya motordan yanık kokusu gelmesi
 • Kısa sürede yüksek motor sıcaklığı

gibi sorunların ortaya çıkabileceği görüntüsü muhtemeldir.

Isıtma sistemi arızası

Arabanızda termostatınız arızalı ise kalorifer veya klimanızın tam olarak düzgün çalışmaması normal olacaktır. Termostatı arızalı olan bir araba, motor içerisindeki suyu doğru şekilde kullanamayacağı için aracınızın havalandırma ve klimasında ciddi soruna yol açacaktır. Örnek verecek olursak araba termostat arızası belirtisi olarak aracınızın kaloriferini açtığınızda sıcak üflemesi gereken yere soğuk, soğuk üflemesi gereken yerde sıcak üflemesi olağan durumdur. Bu durum aracınızın termostatının arızalı olduğunu gösterir.

Motordan duman gelmesi

Aracınızda termostat arızası var ise en yaygın bir diğer belirti de motorundan duman gelmesidir. Aracınızın termostatı tam olarak çalışmadığı için aracınız motor suyunu bitirecektir ve bu da arabanızın motorundan duman, yanık gibi sorunlar gelmesine sebep olacaktır. Arabada motordan duman gelmesi, çoğunlukla aracın motor suyunun bitmesinden kaynaklıdır. Motor suyunun durduk yere bitmesi ise aracın termostatının bozuk olduğu anlamına gelir.

Göz At  Klima Açınca Devir Neden Düşer? (Çözümü)

Araba termostat arızası belirtileri çoğunlukla bu şekildedir.

Araç Termostat Arızası

Araç termostat arızası su eksiltir mi

Evet, araç termostat arızası su eksiltmesine neden olabilir. Termostat arızalıysa veya yanlış çalışıyorsa, motorun soğutma sistemindeki sıcak suyun radyatöre gitmesi engellenebilir. Bu durumda, sıcak su motorun içinde kalacak ve motorun aşırı ısınmasına neden olacaktır.

Motor aşırı ısındığında, suyun buharlaşması ve radyatörden kaçması veya suyun basıncının artması nedeniyle su kaçağı oluşabilir. Termostat arızası, ayrıca radyatör veya su pompası gibi diğer parçaların da zarar görmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, su eksilmesinin nedeni her zaman termostat arızası değildir. Su kaçağı, aracın soğutma sistemindeki başka bir parçanın arızasından veya hasarından kaynaklanabilir. Bu nedenle, aracın su eksiltmesi durumunda, bir tamirciye başvurmak ve sorunun kaynağını tespit ettirmek önemlidir.

Araç Termostat Ömrü Ne Kadardır?

Araç termostatının ömrü, birçok faktöre bağlıdır, örneğin termostatın kalitesi, kullanım koşulları ve bakımı gibi faktörlere bağlıdır. Ancak, genellikle araç termostatlarının yaklaşık 50.000 – 100.000 kilometre arasında dayanması beklenir.

Bununla birlikte, termostatın ömrünü etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin, aracın sık sık aşırı sıcaklıklara maruz kalması, termostatın ömrünü kısaltabilir. Aynı şekilde, araba termostatın kalitesi de önemlidir; daha yüksek kaliteli termostatlar, daha uzun ömürlü olma eğilimindedir.

Ayrıca, termostatın bakımı da önemlidir. Termostatın çalışmasını etkileyebilecek kire veya tortuya maruz kalması, termostatın ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, aracın termostatının düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakımı yapılması önemlidir.

Genel olarak, araç termostatının ömrü, kalitesine, kullanım koşullarına ve bakımına bağlı olarak değişebilir. Ortalama olarak araba termostat ömrü 50.000 – 100.000 kilometre arasındadır.

Enjektör Tamiri Fiyatları ve Arıza Belirtileri hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizlere açıkladık.

Araç Termostat Değişimi 

Araç termostat arızası, parçanın onarılamayacak durumda olmasından dolayı değişimi ile sonuçlanmaktadır. Termostat parçası tamir olamayan bir parçadır ve değişmesi gerekir. Aracınızda termostat arızası yaşıyorsanız yeni bir termostat almanız ve değiştirmelisiniz anlamına geliyor. Araç termostat değişimi, aracınızın performansının artmasına, motorunun daha sağlıklı olmasına ve aracınızın daha yolda arıza verip sizi yolda bırakmamasına yardımcı olacaktır.

Araç termostat değişimi fiyatı

Araç termostatı değişimi fiyat olarak servis ve işçilik ücretine göre farklılık göstermektedir. Aracınızın marka ve modeline göre termostat fiyatları da farklılık gösteriyor. Eğer aracınızı kendi servisine götürecek olursanız size daha pahalıya fakat daha garantiye mahal olacaktır. Fakat aracınızı oto tamirciye götürüp termostat değişimi yaptıracaksınız sizlere servise göre daha uygun bir fiyata mahal olacaktır.

Termostat fiyatları şu şekildedir;

Toyota Corolla Termostat Fiyatı (Orjinal) 1500 TL – 2500 TL
Wolksvagen Passat Termostat Fiyatı (Orjinal) 1250 TL – 2000 TL
Tofaş Termostat Fiyatı Opar 350 TL – 450 TL
Fiat linea 1.3 Multijet termostat fiyatı (Orjinal)
1000 TL
Fiat albea 1.3 multijet termostat fiyatı 600 TL – 900 TL
Renault Fluence termostat fiyatı 650 TL – 1000 TL
Opel astra h termostat fiyatı 850 TL – 1400 TL
Audi a4 termostat fiyatı 1600 TL – 2300 TL
Audi a3 termostat fiyatı 800 TL – 1100 TL
Broadway termostat fiyatı 200 TL – 300 TL
bmw f30 termostat fiyatı 2900 TL – 3600 TL
clio termostat fiyatı 450 TL – 750 TL
c3 termostat fiyatı 500 TL – 900 TL
clio 4 1.5 dci termostat fiyatı 400 TL – 700 TL
doblo 1.3 termostat fiyatı 1000 TL – 1600 TL
Ford Focus 1 termostat fiyatı 350 TL – 600 TL
Mercedes c180 termostat fiyatı 3500 TL – 5000 TL
Renault Toros R12 – R9 Termostat fiyatı 200 TL – 350 TL
Wolksvagen Bora – Golf – Jetta – Polo Termostat Fiyatı 1000 TL – 3400 TL
Toyota Corolla 1995- 1999- 2000 –  1998 – 97 – 2004 – 2006 termostat fiyatı 1100 TL – 1700 TL

2023 yılı Mart Ayı fiyatıyla satılmaktadır.

Ayrıca, termostatın değiştirilmesi sırasında başka parçaların da değiştirilmesi gerekebilir. Örneğin, termostatın değiştirilmesi sırasında radyatör kapağı, su pompası veya termostat muhafazası da değiştirilebilir. Bu ek parçaların değiştirilmesi, toplam maliyeti artırabilir.

Araç termostat değişimi nasıl yapılır?

Araç termostatının değiştirilmesi, biraz zordur. Ancak, araç modeline göre termostat değişimi biraz farklılık gösterebilir. Genel olarak, araç termostatının değiştirilmesi için aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. Motor soğukken, radyatör kapağı açılır ve soğutma sıvısı boşaltılır.
 2. Termostat muhafazası veya termostat konutu çıkarılır.
 3. Eski termostat çıkarılır.
 4. Termostat muhafazası temizlenir ve yeni termostat takılır.
 5. Soğutma sistemi doldurulur ve hava alımı yapılmadan radyatör kapağı kapatılır.
 6. Araç çalıştırılır ve soğutma sıvısının seviyesi kontrol edilir. Seviye düşükse, soğutma sıvısı eklenir.
 7. Motor sıcaklığı normal değerlere döndüğünde, termostat değiştirme işlemi tamamlanmış demektir.
Göz At  Toyota Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

Termostat değişimi işlemi, işi bilen kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle, termostat değişimi işlemi için aracınızın teknik servisi veya tamircinizle konu hakkında bilgi sahibi olup olmadığı yönünde konuşmalısınız.

Araç termostat değişimi ne kadar sürer

Araç termostat değişimi, genellikle bir saat ila üç saat arasında sürebilir. Termostat değişimi işlemi, motorun soğutma sisteminin açılması, soğutma sıvısının boşaltılması, termostat muhafazasının çıkarılması, eski termostatın çıkarılması ve yeni termostatın takılması gibi birkaç adımı içerir.

Termostat değişimi işlemi tamamlandıktan sonra, araç motorunun normal sıcaklığına ulaşması gerekir ve bu durum 20 dk ila 30 dk kadar sürebilir. Termostat arızası sonrasında aracınızın diğer parçalarına zarar gelmedi ise 1 ila 3 saat arası termostat değişimi tamamlanır.

Araç Termostat Arızası

Araç termostat değişim ücreti

Araba termostat değişim ücreti, araç modeline göre ve termostat arızasının araca verdiği zarara göre farklılık gösterir.  Servis işçilik ücreti 1000 TL ile 2000 TL arasında farklılık gösterirken tamircilerde ortalama 600 TL ile 1100 TL arasında işçilik ücreti bulunmaktadır.

Araç termostat kaç derece olmalı

Araç termostatı genellikle 82 °C ila 105 °C arasında açılacak şekilde tasarlanır. Ancak, aracın kullanım kılavuzunda veya termostatın üzerinde açılma sıcaklığı ile ilgili bilgi yer alır. Bu bilgiye bakarak doğru termostat seçilebilir ve aracın soğutma sistemi sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilir.

Araç termostatının doğru sıcaklıkta açılması, motorun aşırı ısınması veya soğuk kalması gibi sorunları engelleyerek motor ömrünü uzatır. Bu nedenle, araç termostatının açılma sıcaklığına dikkat edilmesi önemlidir.

Araç termostat tamiri

Araç termostat tamiri, çoğunlukla yapılamayan bir durumdur. Araç termostatı düzenli olarak değişmesi, bakımı yapılması ve kontrol edilmesi gereken bir parçadır. Aracınızda termostat arızası varsa %99 oranında termostat tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir.

Termostat tamir edilebilirse bile, bu işlem genellikle alanında uzman teknik servis tarafından yapılması önerilir. Termostat açılma sıcaklığına göre ayarlandıysa, bunun doğru bir şekilde yapılması gerekir. Termostat kapalı kalmışsa, termostatın açılması için gereken parçaların temizlenmesi gerekebilir. Ancak, termostat tamiri çok zor yapılır fakat aracınızın sağlığı için termostatın değiştirilmesi önerilir.

Termostat değiştirme işlemi, aracın marka, model ve yılına göre değişebilir. Termostat değiştirme işlemi genellikle bir tamircide veya teknik serviste yapılır.

Araba termostat su kaçağı

Araba termostatında su kaçağı olması durumu, aracın soğutma sistemi açısından ciddi bir sorun olabilir ve mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir.  Eğer termostatın kendisi sızıntı yapıyorsa, termostatın değiştirilmesi gerekir. Termostatın nerede olduğunu öğrenmek için aracın kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz. Genellikle, termostat radyatörle motor arasındaki su hattında yer alır.

Ancak, eğer su kaçağı termostatın kendisinden değil de termostat kapağından veya contasından kaynaklanıyorsa, sorunun kaynağı daha basit bir çözüme sahip olabilir. Termostat kapağı veya contası değiştirilerek sorun giderilebilir. Her durumda, su kaçağı sorunu ciddi bir sorundur ve mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir.

Araba termostat ayarı nasıl yapılır

Araç termostat ayarı fabrika ayarlarında yapılmıştır ve genellikle değiştirilmesi gerekmez. Ancak, termostat arızalı olduğuna dair işaretler varsa, değiştirilmesi gerekebilir.

Termostat değiştirildiğinde, yeni termostatın açma ve kapanma sıcaklıkları fabrika ayarlarında olmayabilir. Bu durumda, termostat ayarını kontrol etmek ve gerekirse ayarlamak önemlidir. Termostatın açma ve kapanma sıcaklıkları, aracın motoru ve soğutma sistemi için önemlidir, bu nedenle doğru ayarlamak önemlidir. Termostat ayarı şu şekilde yapılır;

 1. Aracın motoru soğukken, termostatın yerini bulun. Aracınızı çalıştırın ve aracınızı bir süre ısıtın.
 2. Termostatın sıcaklık ayarını kontrol etmek için bir termometre kullanın. Termostatın açılması ve kapaması gereken sıcaklık aralığını kullanıcı kılavuzundan veya araç üreticisinin önerilerinden kontrol edin. Sıcaklık değerleri aracınızın termostat sıcaklık değerine uymuyor ise termostatınız arızalı demektir.
 3. Bu durumda aracınızı tekrar soğutun ve termostat değişimi yaptırın. (profesyonel kişiler tarafından yapılması önerilir) Araç termostat ayarı çoğunlukla üretimde ayarlanan ve fabrikasyon ayarında olan bir şeydir.

Araba termostat çalışma prensibi

Araba Termostatı, aracın soğutma sisteminde yer alır ve motorun su kanallarını bloke eden bir valfe sahiptir. Bu valf, motor soğukken kapalıdır ve motor sıcaklığı arttıkça açılır. Termostat, suyun motorun soğutma kanallarından geçerek radyatöre gitmesini engeller ve böylece motorun sıcaklığını kontrol eder.

Termostatın görevi, motorun çalışma sıcaklığı aralığında kalmak ve aşırı ısınmamasını sağlamaktır. Bu aralık genellikle 82-93 derece santigrat arasındadır ve termostat, suyun motorun soğutma kanallarından radyatöre gitmesini engelleyerek motor sıcaklığının bu aralıkta kalmasını sağlar.

Ayrıca, termostat radyatörün önünde bulunan fanın çalışmasını da kontrol eder. Motor sıcaklığı yükseldiğinde, termostat fanın devreye girmesini sağlar ve böylece motorun daha hızlı soğumasını sağlar.

Termostatın doğru çalışması, motorun standart sıcaklık aralığında çalışmasına yardımcı olur. Ancak, termostat arızalandığında veya yanlış ayarlandığında, motorun aşırı ısınarak aracın hararet yapması, üst kapak contası yakması, sibopların arızalanması ve genel olarak motorun çok ciddi zarar görmesi durumu söz konusudur.

araba termostat çalışma prensibi

“Araç Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır? Nasıl Çözülür?” üzerine 2 yorum

 1. Focus 2001 ambiente aracım var. Bir keresinde uzun bir yol yapıp aracımı park ettiğimde radyatör çıkışındaki kalın hortumlardan sıcak su fışkırmaya başladı. Motor soğuyunca suyunu tekrar ilave ettim ancak, bunu yakın zamanda iki kez daha yaptı. motor fanı çalışmıyor. klimayı açınca çalışıyor sonra normal duruyor. tamirci doğrudan fana elektrik verince çalışıyordu, yaptım diyerek 1.500,00-TL aldı ama geçen gün yine oldu. Termostat arızalı olması muhtemel değil midir?

  Yanıtla
Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.