Arabanın Egzozdan Su Atması İyi Bir Şey Mi?

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi? Araçta bulunan egzozdan çıkan gaz gayet normal bir durumdur. Ancak bazı durumlarda egzozda su damlamaları görülmektedir. Eğer kış aylarında egzozdan su damlıyorsa bu olay normal görülebilir. Çünkü egzozda donma olabilir ve çözülme sonucunda su damlası görülebilir.

Genel olarak egzozdan su atması normal kabul edilir. Ancak burada damlayan suyun kokusu ve tadı önemlidir. Suda koku yoksa ve tatsızsa problem bulunmaz. Fakat su kokulu ve şekerli ise egzozdan gelen suda sorun var demektir. Bu durumda egzoz soğutucusundan bu suyun geldiği söylenebilir.

Araç kiralamada, satın almada veya herhangi bir kullanımda egzoz kontrolü sağlanmalıdır. Su gelip gelmediğine dikkat edilmelidir. Özellikle kış aylarında egzozdan su atımı görülmektedir. Diğer durumlarda ise egzoz soğutucusunun kontrolü sağlanmalıdır.

Egzozdan su çıkması durumunda ilk olarak aklımıza su yoğuşması gelmektedir. Motor çalıştıktan sonra yanma ile beraber buhar ve su oluşumu olur. Otomobil sürüşü esnasında ise egzozdan duman çıkmaya başlar. Araç durduğunda ise oluşan bu buhar yoğunlaşarak sıvıca bir hal alır. Yoğunlaşma sonunda ise egzozdan su atımı gayet normal görülmektedir. Bu durum araç için hiçbir şekilde sorun teşkil etmez.

Otomobil egzozundan su ile birlikte siyah duman çıkıyorsa bir sorun var demektir. Bu durum pistonlarda arıza bulunduğunu anlamına gelir. Hemen en yakın araç tamir ustasına gidilmelidir. Piston arızası sonucu egzozdan çıkan gazla su berbat kokuda olabilir. Arızalı pistonun hemen tamiri yapılmalıdır. Aksi halde motora ve başka bileşenlere zarar verebilir. Ve motorun çalışma kalitesini düşürebilir. Tamir edilmeyen piston daha çok zarara yol açarak büyük maliyetlere yol açabilir. Bu yüzden eğer egzozda su ve siyah su görüyorsanız vakit kaybetmeden piston tamirini gerçekleştirin.

Göz At  EGR Valfi Nedir ve Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arabanın Egzozdan Su ve Beyaz Duman Atması İyi Bir Şey Mi?

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?
Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?

Egzoz çıkışından su ve beyaz duman geliyorsa problem olduğu söylenebilir. Bu durumda silindir kapak contasında arıza oluştuğu söylenebilir. Bu tarz yaşanan sıkıntılarda conta kapağında sıvı akışı olmaktadır. Akış devam ettikçe motor ısınmaya başlar. Ve motoru kötü yönde etkileyebilir. Motordan su gelmesi olarak da karşımıza çıkan arızadır. Motor bileşenlerinde oluşan fazla ısınma sonucunda genişleme ve bükülme meydana gelir ve sonrasında kapak contası yerinden oynar. Bu olay sonucunda ise sızdırmalar oluşur.

Silindir kapak contasından kaynaklı oluşan sorunun anında çözülmesi gereklidir. Eğer tamir yapılmazsa motorda kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu da çok fazla maliyet demektir. Sıvı akışı bulunan conta tamir edildiği durumda yaşanacak problemlerde ortadan kalkacaktır. Burada mutlaka alanında uzman olan bir tamirciye aracınızı götürmenizde fayda vardır.

Egzoz sisteminin hemen başında katalitik konventör bulunmaktadır. Konventör otomobil egzozuna giden fazla buharı azaltmakla görevlidir. Bu işlemi zehirli gazları zarar vermeyen kimyasallara dönüştürerek gerçekleştirmektedir. Zarar vermeden oluşan kimyasal bu gazlar araçtan atılır. Yani egzozdan su atılması durumunda katalitik konventörün sorunsuz çalıştığı söyleyebilir.

Egzoz gazını soğutmayı sağlayan soğutucuya EGR soğutucu adı verilmektedir. Bu sistem genellikle dizel araçlarda görülmektedir. Egzoz gazının soğuması için soğutucu sıvılara ihtiyaç vardır. EGR soğutucusu bozulursa egzoza sıvı damlar ve bu sıvılar egzozdan çıkmaya başlar. Yani egzoz çıkışında görülen şekerli ve yoğun kokulu olan bu sıvı soğutucu sıvısıdır. Yenilenme sonucunda ise bu tarz problemler ortadan kalkar.

Egzozdan Çıkan Duman Renkleri Ve Nedenleri

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?
Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?

Araçlar normal çalışmadığı durumlarda bazı işaretler verebilir. Bu işaretler arasında egzozdan çıkan duman ve rengine bakarak önlem alınabilir. Araçların en önemli parçaları arasında egzoz yer almaktadır. Egzoz yanan gazı dışarı atarak araca kolaylık sağlar. Ayrıca araçtaki gürültülü gaz seslerini azaltarak seslerin dışarı çıkışını sağlar. Bu sayede tahammül edilemeyecek seslerin azalmasına sağlamaktadır.

Göz At  Araba Gaza Geç Geçiyor Çözümü - Gaza Geçmeme Sorunu

Arabanın egzozundan mavi duman çıkması; yağ yakma sorununun habercisidir. Bu durumun nedeniyse yağ segmanlarında ya da pistonlarda bir sorunun varlığıdır. Şayet aracınızdan beyaz duman çıkıyorsa, bu sorun çoğunlukla su buharından kaynaklanır. Silindir contanızda bir hasar varsa bu sorunu yaşarsınız. Yine Siyah ve gri duman çıkmasıysa hava filtrelerinde ciddi bir sorunun var olduğu anlamına gelir.

Egzozdan Mavi Duman Neden Çıkar?

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?
Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?

Egzozdan mavi duman çıktığını görüyorsanız motorun yağ yakmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Mavi duman genellikle pistonların, yağ segmanlarının ve supap lastiklerinin aşınarak yıpranması sonucu oluşmaktadır. Eğer turbo araç sahibiyseniz yağ sızması sonucunda egzozda mavi duman görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda önlem alınarak tamir edilmezse daha büyük zararlara neden olabilir. Eğer egzozdan mavi duman çıktığını görüyorsanız en yakın tamirciye giderek aracınızı tamir ettirmelisiniz.

Egzozdan Beyaz Duman Neden Çıkar?

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?
Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?

Egzozdan beyaz duman çıktığında bir sorun olup olmadığını fark etmez biraz zordur. Çıkan beyaz duman su şeklinde ve ince olarak çıkıyorsa normal görülmektedir. Fakat beyaz duman çok belirgin renkte ve fazlaysa dikkat edilmelidir. Bu gibi durumlarda genel olarak silindir contasından kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır. Sürücülerin bu konuda dikkatsiz olduğu görülmektedir. Çünkü bu çıkan beyaz duman renginin soğuk hava kaynaklı olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak önlem almadan arızalara sebebiyet vermektedirler. Eğer egzozdan yoğun olarak beyaz duman çıkıyorsa en kısa sürede tamirciye gidilmelidir. Ve silindir contası kontrolü sağlanmalıdır.

Egzozdan siyah veya Gri Duman Neden Çıkar?

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?
Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?

Egzozdan çıkan siyah duman ilk etapta zararlı gibi görünmektedir. Ancak siyah duman çıkan dumanlar arasında en masumudur. Hava filtresinde oluşan bazı arızalardan dolayı siyah duman görülebilir. Hatta hava filtresinin tıkanması durumunda siyah duman rengi daha da koyulaşır. Bu durumda tamirciye giderek kontrol sağlanması önerilmektedir. Her ne kadar masum görünse de egzozdan kaçan yağ veya yakıt kaynaklı problemler olabilir.

Göz At  Klima Açınca Devir Neden Düşer? (Çözümü)

Arabanın Egzozdan Su Atması, Egzozdan Neden Su Gelir?

Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?
Arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi?

Egzoz çıkışından su veya su damlası gelmesi merak edilen konular arasındadır. Bu durum normal mi yoksa bir arıza sebebimi araştırılmaktadır. Egzozdan su gelmesinin birden fazla nedeni olabilir. Soğuk havalarda egzoz bölümü donar ya da soğur. Sonrasında egzozdan çıkan sıcak gazlar ile birlikte buradaki soğuk bölüm ısınır ve su damlatmaya başlar. Yaşanan bu olay oldukça normaldir. Belirli bir zaman sonra su damlaması geçecektir.

Egzozdan gelen suyun nedeni silindir contası kaynaklı olabilir. Çünkü bu contanın asıl görevi motorda yer alan suyu ve yağı birbirinden ayırarak düzenli bir şekilde çalışma sağlar. Eğer contada bir arıza meydana gelmişse bu sistem bozulmaya başlar. Yağ ve su birbirine karışarak egzozdan akmaya başlar. Bu durumu anlamanın en basit yolu motor hazinesini kontrol etmektir. Eğer burada su kaybı bulunuyorsa contada hasar olabilir. Daha kesin sonuç almak isteyenler yetkili servise giderek kontrol sağlayabilirler.

Araştırma sonuçlarına göre egzozdan çıkan su koku, renk az veya çok olma durumuna göre değerlendirilmelidir. Egzozdan yağlı su akıyorsa, fazla gürültü ile çalışıyorsa yetkili servise giderek kontrol sağlanmalıdır. Şüphe duyulan en ufak sorunlarda bile tamircilerden destek alınmalıdır. Bu sayede oluşabilecek zararların önüne geçilebilir. Böylece arabanın egzozdan su atması iyi bir şey mi? Sorusuna dair kapsamlı bir yanıt vermiş olduk.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.