Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır? Nasıl Değiştirilir?

Buji kablosu arızası nasıl anlaşılır? ve buji kablosu nasıl değiştirilir? sorularına yanıt vereceğiz. Buji kablosu aracınızın ateşleme bujilerinin çalışabilmesi için gerekli bir parçadır. Buji kablosu aracınızın motorunun sağlıklı çalışması için önemli olan parçalardan bir tanesidir ve arızalanması durumunda hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Daha detaya inecek olursak Buji Kablosu Nedir? sorusuyla yazımıza başlayabiliriz.

Buji Kablosu Nedir?

Buji kablosu, ateşleme bobininden gelen elektriğin bujilere iletilmesinde kullanılan kablonun adıdır. Buji kabloları yüksek voltajda elektriği bujilere ileterek motorun sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Kısaca Buji kablosu, ateşleme sisteminde önemli bir rol oynayan elektriksel bir bağlantıdır diyebiliriz.

Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji kablosu arızası birden farklı şekilde belirti gösterebilir. Bu belirtileri 5 farklı maddede ele alabiliriz. Buji kablosu arıza belirtileri şunlardan oluşuyor;

Tekleme Sorunu

Arabanız çalışırken veya hareket halindeyken gaz verdikçe ileri atılımda tekleme yapıyor ise buji kablonuz arızalı olabilir. Buji kablonuzda kırık, ezik, içten bozulma veya elektriksel olarak herhangi bir arıza bulunuyor ise aracınız seyahat halinde tekleme yapacak ve motorun düzensiz çalışmasına neden olacaktır. Buji kablosunun en belirgin arızası da motorda teklemedir. Motorunuz gaza bastığında kısa süreliğine duraksıyor ise buji kablonuzu kontrol etmenizde fayda var.

Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Düzensiz çalışma

Arızalı buji kablosu, aracın çalışırken sarsıntılı ve rölantisinin sürekli olarak yukarı aşağı oynamasına neden olur. Yeteri kadar güç aktaramayan buji kablosu, motorunuzun sarsıntılı olarak çalışmasına ve rölanti dalgalanmalarına neden olur. Aracınızın motorunun sesini dinlediğinizde sürekli olarak güçte artış ve düşüş duyuyorsanız, rölanti kablosu arızası sorunu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. En kısa zamanda rölanti kablosu arıza testi yaptırmalısınız.

Göz At  Araç Boya Koruma Fiyatları? En iyi Oto Boya Koruma

Egzoz Sesi

Buji kablosu bozuk araçlarda egzoz sesinde farklılık olur. Bu farklılık araçların egzozunda patırtı, kesintili ve sesli olarak çalışması gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Egzoz sesinizde gaz verdikçe patırtı veya patlama sesi duyuyorsanız buji kablonuz arızalı olabilir. Bu durumda buji kablosu arızası için test yaptırmalısınız veya kablonuzu kendiniz kontrol etmelisiniz.

Yakıt Tüketimi

Buji kablosu arızası olan bir araçta anormal derecede yakıt artışı olur. Yeteri kadar gücü motora aktaramayan buji sistemi, motorun daha fazla çalışmasına, güç üretmeye çalışmasına ve fazla yaktı tüketmesine neden olur. Aracınızda yukarıdaki belirtilerin biri ile birlikte yakıt artışı var ise buji kablosu kontrolü yapmalısınız.

Azalmış motor gücü

Motorun düzgün şekilde yanmasını ve motor gücünü sağlamak için aracın bujilerine doğru elektrik iletimi gerekir. Buji ve buji baloları dahil olmak üzere aracın elektrik sistemindeki herhangi bir anormallik, motorun yanmasını ve motor gücünü etkileyebilecek buji ateşlemesini olumsuz yönde etkileyebilir. Kötü buji kabloları, bir aracın bujilerine ulaşan normal elektrik akışını engeller veya engellerse önemli motor gücü kaybına neden olabilir.

Motorun aniden durması

Elektriksel bir arıza olan buji kablosu arızası, aynı zamanda direkt olarak motor ile bağlantılıdır. Bu nedenden dolayı buji kablosu arızalı ise aracınızın aniden stop etme durumu ortaya çıkabilir. Bunu yukarıdaki belirtilerin herhangi birinden birlikte yaşıyorsanız muhtemelen aracınızın buji kablosunda arıza vardır. En kısa sürede buji kablosu testi yaptırmalısınız.

👀Okumanızı Öneriyoruz: Motorun Sarsıntılı Çalışmasının Nedeni – Çözümü

Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji Kablosu Nasıl Değiştirilir?

Buji kablosu değişimi çok kolay fakat dikkatli şekilde yapılması gereken bir iştir. Buji kablosu nasıl değiştirilir? 6 adımda sizlere anlatalım:

  1. Aracınızın kontağını açmayın ve aracın aktif olarak elektriksel bağlantısını kesin.
  2. Eski buji kablolarından uzun olanı çıkarın ve yeni uzun buji kablosunu takın. Böylelikle buji kablosu sırasını unutmamış olacaksınız.
  3. Bir başka yöntem ise uzun kablonun 1. sıraya, ondan sonraki uzun kablonun 2. sıraya şeklinde tüm kabloların sırasını tek tek uzundan kısaya doğru değiştirin.
  4. Yeni buji kablolarının tamamını eskileri ile değiştirin.
  5. Buji kablolarının doğru takıldığından emin olun ve aracın elektrik bağlantısını tekrar yapın.
  6. Kontağa basın ve aracın çalıştırın.
Göz At  Stop Lambası Arızaları Nelerdir?

Böylelikle buji kablosu değişimi de tamamlanmış olacaktır. Aşağıdaki videoyu kullanarak da nasıl takılacağı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Buji kablosu değişimi konusunda herhangi bir tecrübeniz bulunmuyor veya eliniz yatkın değil ise bir tamirci veya aracınızın teknik servisine başvurarak randevu oluşturabilirsiniz.

Buji Kablosu Tamiri Olur mu?

Buji kablosu tamiri çoğunlukla yapılamayan bir arızadır. Buji kablosu içerisindeki tellerin zarar görmesi ile veya zaman içerisinde aşınarak zarar görmesinden dolayı ortaya çıkan buji kablosu arızası, genellikle kablonun değişimi ile sonuçlanır. Kısaca buji kablosu tamir edilemeyen bir parçadır ve değişmesi gerekir.

Buji Kablosu Ömrü

Buji kablosu ömrü ortalama olarak 5 ila 7 yıl veya 30.000 ile 35.000 KM arasında değiştirilir. Orijinal buji kablosu kullanıyorsanız bu süre 1 yıl fazladan ve 5.000 KM daha fazladan olacaktır. Buji kablosu değiştirme süresi kablonun kalitesine göre farklılık gösterebilir.

Buji kablosu arızası hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve soruları bizlere YORUM YAP kısmından iletebilirsiniz.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.