Volkswagen Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

İçerik Tablosu

Volkswagen uyarı ikazları konusunda merak edilenlere bu yazımızda kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik. Böylece aracınıza dair anlık olarak bilgiler sahibi olmanızı mümkün kılmanıza destek olmayı istedik. Bilindiği üzere Volkswagen denilince akla konforlu ve gelişmiş araçlar gelmektedir. Bu araçlarda elektronik sistemler yoğun olarak kullanılmaktadır.

Olası arızalarının anlık olarak sürücüye aktarılması içinde sistemler sensörler aracılığı ile denetlenmektedir. Böylece sürücünün araç hareket esnasındayken meydana gelecek arızalardan etkilenmesinin önüne geçilebilmektedir. Gösterge panelinde yer alan arıza işaretlerine dair bilgi sahibi olmak; aracınızı güvenli bir şekilde kullanmanız anlamına gelir.

 İşte Volkswagen Uyarı İkazları!

Volkswagen markasına ait uyarı işaretleri söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı seçenekler çıkar. Bu aşamada söz konusu işaretlerin her birinin kritik bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bundan dolayıdır ki Volkswagen uyarı ikazları konusunda bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz. İşte bu uyarı ikazlarından bazıları!

360 derece dönen ok içinde büyük A harfi

Start stop özelliği bulunan araçlarda yer alan uyarı işaretidir. Bu sistem sürücünün yoğun trafikte daha az yakıt harcaması için tasarlanmıştır. Sürücü devreye aldığında bu işaret yanar.

Oturan insan figürü üzerinde dikey şerit

Sürücünün yahut ta yolcunun emniyet kemerini takmadığı durumda sürücüye hatırlatmak amacıyla bu işaret yanar. Bazı modellerde bu işaret yanmaya başladıktan sonra sesli uyarıda verilebilir. Emniyet kemerleri takıldıktan sonra işaret sönecektir.

Yağdanlık sembolü

Yağ basıncında bir düşüş olması durumunda bu işaret yanmaya başlayacaktır. Bu durumda motor yeterli şekilde yağlanmayacağından sürtünmeden dolayı parçalar aşınabilir. Sürücü en kısa sürede servis ile iletişime geçmelidir. Eğer bu imkân yoksa yağ takviyesi yapılmadan araç uzun süre kullanılmamalıdır.

Direksiyon sembolü

Elektromekanik direksiyon özelliği bulunan araçlarda yer alan bir ikaz ışığıdır. Hidrolik direksiyona alternatif üretilmiş bu sistemde sürücüye destek olan bir motor yer almaktadır. Bu sistemin arızalanması durumunda bu işaret yanar. Sürücü ikaz işaretini gördükten sonra aracı dikkatli kullanmalıdır. Çünkü sistem devre dışı kaldığından direksiyon ağırlaşacak ve eskisi gibi seri hareket etmeyecektir. En kısa sürede sürücünün servise gitmesi elzemdir.

Göz At  Ön Tekerden Gelen Metal Sürtme Sesi - Çözümü

Parantez içinde yuvarlak içinde ünlem işareti

Bu işaret sürücüye el frenini indirmediğini hatırlatmak için vardır. Ama el freni tam olarak inmiş olduğu halde ya da seyahat esnasında işaret yanmaya başlarsa bu fren sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder. Frenlerin tutmama ihtimali bulunduğundan hız yapılmadan en kısa sürede araç servise götürülmelidir.

Parantez içinde yuvarlak içinde ayakkabı

Sürücünün uzun mesafeleri kat ederken sürekli gaza basmaktan yorulmaması için bazı modellerde hızı sabitleme sistemi bulunmaktadır. Sürücü bu sistemi aktif hale getirdiğinde bu işaret yanar. Sistem kapandığında ise uyarı ışığı söner.

Akü işareti

Bu uyarı ışığı sürücü aracı çalıştırdığında bir kere yanabilir. Bu uyarı ışığının çalışıp çalışmadığını aracın test etmek için aracın yaptığı standart bir işlemdir. Ama ışık seyahat esnasında yanarsa bu akünün şarj olmadığı anlamına gelir. Böyle bir durumda araç durdurulursa tekrar çalışmayacak ve farlar yanmayacaktır. Sürücünün aracı durdurmadan servise gitmesi en doğrusu olacaktır.

Derece sembolü altında yatay dalgalı çizgiler

Araçların sorunsuz şekilde çalışması için etkili bir soğutma sistemine ihtiyacı vardır. Bu sistem bozulursa motor hasar alacağı için araç motor soğutma suyu belirli bir sıcaklığın üstüne çıkınca uyarı verir. Sürücü bu uyarıyı görünce aracı durdurup soğuması için beklemelidir. Gerekiyorsa çekici çağırmalı ve aracı o şekilde servise taşıtmalıdır.

Yatay şekilde konumlandırılmış yay işareti

Dizel araçlara özel işaretlerden birisidir. Bu araçlarda soğuk havalarda ilk çalışma zorlu olabilir. Haliyle araç hemen bütün performansını gösteremeyebilir. Bunun önüne geçmek içinse araçlara ısıtma bujileri yerleştirilmektedir. İşte bu işaret ısıtma bujilerinin ömrünü tamamladığını göstermektedir. Sürücü bujileri değiştirene kadar işaret yanmaya devam eder.

Kenarlarında şerit bulunan yol işareti

Şerit tutma asistanı sistemi devrede olduğundan bu işaret yanar. Sistem sürücüyü şeridinden kaydığında uyarır. Eğer işaret yanmıyorsa sistem devrede değil demektir. Eğer sürücü sistemi kendi rızası ile kapatmadıysa bu sistemin arızalandığı anlamına gelir.

Göz At  Enjektör Tamiri Fiyatları ve Arıza Belirtileri 2024

EPC yazısı

Açılımı electronic power control olan bu sistem araçta bulunan elektronik sistemleri zaman zaman denetler ve bir arıza bulması durumunda da bu ışığı yakar. Ciddi uyarılardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü gaz kelebeğinde de bir sorun olmuş olabilir. ABS veya ESP sistemleri de arıza yapmış olabilir. Sürücünün sorunu anlaması için yol bilgisayarına bir arıza kodu düşüp düşmediğine bakması gerekir. Bu ışık yandığında araç kısa sürede servise götürülmelidir.

Fışkıran su ve silinmiş cam sembolü

Korkulacak uyarılardan birisi değildir. Aracın cam silme suyu haznesinde ki sıvının miktarı belirli bir oranın altına indiğinde bu işaret yanarak sürücüye hazneye su eklemesi gerektiğini hatırlatır. Hazneye su eklenmesinin ardından işaret sönecektir.

Benzin pompası sembolü

Aracın yakıt deposunda bulunan benzin miktarı belirli bir oranın altına düştüğünde bu uyarı ışığı yanmaya başlar. Modelden modele değişmekle birlikte böyle bir durumda araç 30 ila 90 kilometre daha gidecektir. Sürücü panik olmadan en yakında ki benzinliğe yönelmelidir.

Egzoz üzerinde filtre üzerinde ufak noktalar

Dizel araçlara özgü sembollerden birisidir. Partikül filtresi dolduğunda bu sembol yanarak sürücüyü uyarır. Otomatik olarak çalışan boşaltım sistemlerine sahip modellerde bu işaret yandıktan bir süre sonra kendiliğinden söner. Manuel boşaltım sistemine sahip modellerde ise sürücü kendisi filtreyi temizlemelidir.

Motor sembolü

Sensörler motorun çalışma performansında olası bir değişim fark ettiğinde bu işaret yanar. Sürücü bu durumda aracı dikkatli kullanmalıdır. Çünkü sorun ciddi olabilir.

Parantezler içerisinde ünlem işareti; aracın lastiklerinin basıncı düşmüşse bu durumda arıza ışığı yanarak sürücüyü uyarır. Ciddi bir durumda araç sağa sola çekme yapabilir. Sürücü bu durumda dikkatli olmalıdır. Muhakkak araç en kısa sürede kenara çekilmeli ve lastiklerin patlayıp patlamadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir sorun yoksa en yakın benzinlikte lastikler şişirilince basınç uyarısı kendiliğinden sönecektir.

Göz At  Stop Lambası Arızaları Nelerdir?

Arka profilden araç ve dalgalı çizgiler

ESP veya ASR gibi aracın patinaj yapmasını ve savrulmasını önleyici sistemlerin bulunduğu araçlara has bir ikaz ışığıdır. Yol durumuna göre otomatik olarak devreye girdiğinde işaret yanıp sönmeye başlar. Eğer sürekli olarak yanıyorsa sürücü sistemi devreden çıkarmış demektir. Ama sürücü devre dışı bırakmadığı halde işaret devamlı yanıyorsa bu arıza olduğu anlamına gelir.

Parantez içerisinde daire içerisinde ABS yazısı

Aracın etkili şekilde fren yapmasını sağlayan ABS sistemi devre dışı kaldığında bu işaret yanmaya başlar. Sürücü bu durumda dikkatli olmalıdır. Çünkü araç eskisi gibi aktif fren yapamayacaktır. Araç en kısa sürede servise götürülmelidir.

Kesikli parantezler içinde daire

Araçta bulunan fren balataları aşınmaya teşnedir. Bu nedenle belirli aralıklarla değişmesi gereklidir. Sürücü balataların değişim zamanının geldiğini sürücülerin unutmaması için araç belirli bir kilometre gittikten sonra bu ışığı yakar. Balatalar değiştikten sonra ise ışık kendiliğinden sönecektir.

Araç içinde anahtar sembolü

Araçlarda bulunan immobilizer sistemi olası bir çalınma durumunda aracı kilitleyerek çalınmasını engeller. Bu sistemde araç kendine uygun anahtar ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Fakat bazen sensörlerin bozulması neticesinde araç kendine ait olan anahtarları tanımayacaktır. Bu durumda da ekranda bu işaret ortaya çıkar. Araç çalışmayacağı için çekici ile servise götürülmesi gerekecektir.

Ampul içerisinde ünlem işareti

Aracın aydınlatma sistemlerinde sorun olduğunda bu işaret yanmaya başlar. Bu şekilde akşam aracı kullanmak güvenlik açığı doğuracaktır. Sürücülerin aracı en kısa sürede servise götürmesi gerekecektir.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.