Araba Şasesi Düzeltme Fiyatları 2024

İçerik Tablosu

Araba Şasesi Düzeltme Fiyatları

Araba şasesi düzeltme fiyatları yapılan işlemin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Özellikle aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak şase düzeltme fiyatlarının 8 bin TL ile 15 bin TL arasında seyrettiğini ifade edebiliriz. 2024 yılında otomobil sahipleri için en önemli konulardan bir tanesi araçlarının şasesinde meydana gelen hasarların düzeltilmesidir. Bu işlemin maliyeti de sürücüler tarafından sıklıkla araştırmalara konu olmaktadır.

Şase parçasında meydana gelen hasarlar çarpışma, onarma işlemleri ve doğal afetler gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Araç sahipleri de bu gibi problemler nedeniyle maddi kayıplar yaşayabilirler. Hazırladığımız içeriğimizde 2024 yılı itibariyle araba şasesi düzeltme fiyatları 2024 hakkında bilgilere yer verdik! İşte detaylar!

Araba Şasesi Düzeltme Fiyatları
Araba Şasesi Düzeltme Fiyatları

Araba Şasesi Nasıl Düzeltilir?

Araba şasesi aracınızın temel taşıyıcısı görevini üstlenen bir yapıdır. Bu yapı genelde çelikten veya alüminyumdan yapılır. Aracın arkasını ve önünü birbirine bağlamaktadır. Aracın tüm yükünü taşımaktadır. Eğer bir kaza yaşanırsa ve bu parça hasar görürse şasenin düzeltilmesi işlemi yapılmalıdır. Şase düzeltmesi ise özel bir ekipman yardımıyla profesyoneller tarafından yapılmaktadır. Düzeltme işleminde şasenin eski haline getirilmesi sağlanmaktadır. Bu aşamada araba şasesi düzeltme işleminin son derece titiz bir süreci beraberinde getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

2024 Yılında Araba Şasesi Düzeltme Fiyatları Ne Durumda?

2024 yılında araba şasesi düzeltme fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Değişikliğe etki eden başlıca faktörler ise şunlardır:

 • Şasede yaşanan hasar ne kadar büyükse düzeltme işlemi o kadar karmaşık ve uzun sürecektir.
 • Aracınızın markası ve modeli düzeltme işleminin maliyetini yükseltmektedir.
 • Lüks modelli araçların düzeltme işlemleri ise standart otomobillere nazaran daha pahalı olabilmektedir.
 • Düzeltmenin yapılacağı lokasyon da maliyeti etkileyen önemli unsurlardan bir tanedir. Büyük şehirlerde yapılan tamir işlemleri daha pahalı olabilir.
 • Tamir işlemi yalnızca alanında uzman profesyoneller tarafından yapılır bu nedenle tamircinin deneyimi ne kadar fazlaysa maliyet artar.
 • Şaseyi düzeltirken kullanılan ekipmanların kalitesi fiyatları makul seviyede etkileyebilirler.
Göz At  Ön Tekerden Gelen Metal Sürtme Sesi - Çözümü

Tüm bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda araba şasesi düzeltme fiyatları 2024 ortalama 8 bin TL ile 15 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Araç markasının seviyesine göre fiyatlarda artış görülebilmektedir. Düzeltme esnasında daha uygun fiyatlı ekipmanlar kullanırsa maliyet daha da düşebilmektedir. Şasede meydana gelen bir hasar genellikle beraberinde diğer araç hasarlarını da getirebilmektedir. Aracın diğer parçalarında meydana gelen problemler de maliyetlerin artmasına neden olan en önemli unsurlardandır.

Araç Şasesi Onarım Ücretleri

Çeşitli araç marka ve modellerinin şase düzeltme işlemlerindeki ortalama maliyetleri genel itibariyle şunlardır:

Model Güncel Fiyat
Renault Broadway 5 bin TL
Mazda 323 6 bin 500 TL
Tofaş Şahin, Doğan  7 bin 500 TL
Mercedes 200e 9 bin 200 TL
Fiat Palio 7 bin 500 TL
Skoda Felicia, Favorit 7 bin TL
Fiat Linea 7bin 800 TL
Fiat Doblo 11 bin TL
Hyundai Getz 9 bin 500 TL
Honda City 10 bin TL
Honda Civic 12 bin TL

Şasesi Düzeltilmiş Bir Araç Satın Alınır Mı?

Satın almayı planladığınız bir aracın şasesinde düzeltme yapıldıysa bir takım noktaları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Bu parça aracın ana yapısını doğrudan etkileyen parçalardan bir tanesidir. Eğer arabada şase onarımı veya değişimi bulunduysa ağır hasar geçmişine sahip olabilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar şunlardır:

 • Aracı satın almadan önce aracın tüm geçmiş hasar kayıtlarına göz atmanız önerilmektedir.
 • Eğer aracın şasesi tamir edildiyse tamirat işleminin ne kadar kaliteli ve etkili yapılmış olduğu kontrol edilmelidir.
 • Şasesi düzeltilmiş araçların fiyatları benzer özellikteki hasarsız araçlara göre daha uygun fiyatlı olmalıdır. Mevcutta bir hasarı olmasa da tamir edilmiş arabalar genellikle daha uygun fiyatlı olmalıdır.
 • Sigortadan faydalanmak isteyen araç sahipleri şase tamiri için farklı politikalar uygulanabilmektedir. Bu nedenle sigorta firmanızla iletişime geçerek konuyla alakalı bilgi almanız tavsiye edilir.
Göz At  Araba Kalkarken Titreme Neden Yapar? Çözümü

Şase Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç parçalarını bir arada tutmaya yarayan şase son derece hayati öneme sahip aksamlardan bir tanesidir. Bu nedenle hasar aldıysa ve düzgün bir şekilde tamir edilmesi yolcular için büyük tehdit oluşturabilir. Düzeltme işlemini ise alanında uzman bir tamirci yapmalıdır. Tamircilerin genellikle takip ettiği aşamalar ise şunlardır:

 • Öncelikle hasarın durumu için hasar tespit işlemi gerçekleştirilir.
 • Değiştirilmesi gereken parçalar belirlenir ve şase ölçümü yapılır.
 • Ölçüm için özel ekipman kullanılır ve araçta bir sapma ya da eğilme olup olmadığı belirlenir.
 • Hasarlı şasenin tamiri yapılır. Özel makineye yerleştirilen aracın şasesi hassas bir şekilde tamir edilir.
 • Düzeltmenin ardından şasenin boyaması yapılır. Bu sayede şase orijinal görüntüsüne kavuşur.
 • Boyama işleminin ardından ise araç teste tabii tutulur. Sürüş güvenliği için testte değerlendirildikten sonra güvenli olduğuna karar verilirse araç kullanıma açık hale getirilecektir.

Araba Şasesi Düzeltme Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Arabaların şaselerini düzeltme ücretleri birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenler arasında hasarın türü, şasenin mevcut durumu, aracın markası ve modeli bulunmaktadır. Aynı zamanda işçilik maliyetleri de fiyatlara etki etmektedir.

Eğer araçtaki hasarın boyutu büyükse maliyet de artmaktadır. Örneğin şase eğer kırıldıysa veya büküldüyse fiyatlar pahalılanmaktadır. Tamir edilebilir durumda olan bir şasenin fiyatı daha makuldur. Fakat parça değişiminin yapılması gerekiyorsa bu durumda yüksek maliyetlerle karşılaşmak durumunda olabilirsiniz. Üst segmentte ki marka araçlarda şase yapısı daha karmaşık olabilir. Karmaşık yapıya sahip araçların tamiratı daha yüksektir.

İşçilik maliyetleri, tamirin yapılacağı lokasyonun fiyatları şaselerin maliyetini etkileyen en önemli unsurlardandır. Kullanılan ekipmanların kalitesi belirleyici unsurlardan bir diğeridir.

Şase Düzeltme Fiyatlarını Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Göz At  EPC Arızası Nedir? Neden Olur?

Arabanızın şasesini düzeltirken maliyetinizi azaltmak için aşağıda yer vereceğimiz adımları atabilirsiniz. Bu sayede yüksek bütçeler ayırmak zorunda kalmazsınız.

 • Doğru tamir servisini bulmalısınız.

Aracınızın şasesini düzelttirmek için uygun fiyatlara kaliteli hizmet sağlayan servislerle görüşme sağlayabilirsiniz. Fiyat karşılaştırmaları yaparak sizin için en doğru seçeneği belirleyebilirsiniz.

 • Aracınızda ne kadar hasar meydana geldiğini kontrol edebilirsiniz.

Aracınızdaki hasarın mevcut boyutunu kontrol ettikten sonra servise verebilirsiniz. Bu sayede gereksiz işlemler için ekstra ücret ödemenize gerek kalmayacaktır.

 • Aracınızda sigorta bulunuyorsa sigortanızın kapsamınızı kontrol edebilirsiniz.

Araç sigortanızın kapsamını kontrol ederek masrafların bir kısmını ödemekten kurtulabilirsiniz. Birçok sigorta şirketi şase hasarlarının büyük bir kısmını ve hatta tamamını kapsam altına alabilmektedir. Sigortanızı kontrol ederek maliyetlerinizin büyük bir kısmından kurtulabilirsiniz.

 • Fiyat indirimi yapan kampanyaları araştırabilirsiniz.

Günümüzde bazı araç servisleri müşteri sayılarını arttırmak için çeşitli kampanyalar düzenleyebilmektedir. Farklı ödeme seçenekleri ve düzenlenen promosyonlar sayesinde çeşitli fiyat indirimleri alabilirsiniz.

 • Düzenli araç bakımı yapmalısınız.

Aracınızın düzenli bakımını yaparak hasarların büyümesine engel olabilirsiniz. Düzenli bakım yaparak şase hasarlarını önceden tespit edebilir, makul seviyedeki bütçelerle sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bütün bu bilgiler doğrultusunda araba şasesi düzeltme fiyatları 2024 yılı itibariyle güncellendiğinden bu tarz fiyatlara dair kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmenizi öneriyoruz.

“Araba Şasesi Düzeltme Fiyatları 2024” üzerine 2 yorum

 1. 2005 opel corsa C model aracıma sağ arka stop hizasından darbe aldım götürdüğüm usta arabayı yapıp verdiğinde şasenin 1 yada 1.5 santim kısa olduğunu farkettim.Ustaya bunu söylediğimde kendisine ustalık dersimi veriyorsun diyerek tepki verdi ve hatasını kabul etmedi. Şase düzeltme işlemi yapılır mı ve hangi fiyat aralığında olur. Kaporta işlemide yapılıyor mu.

  Yanıtla
Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.