Hava Akış Sensörü Ne İşe Yarar? Sensör Arızası Nedir?

Hava akış sensörü ne işe yarar? Hava akış sensörü hava filtre kazanıyla gaz kelebeği bölümleri arasında yer almaktadır. Hava filtre kazanının iletmiş olduğu havanın kütle ve sıcaklık değerlerini ölçmektedir. Bu sistem araç için oldukça önemlidir. Motor ile direkt olarak bağlantı sağlamaktadır. Sensör; debimetre, mafsensörü ve hava kütle ölçer isimleriyle de bilinmektedir.

Hava akış sensörü denildiğinde akla ilk gelen görevi havanın sıcaklık ve kütle değerlerini ölçmesidir. Ölçülen değerler motor kontrol merkezi tarafından işlenir ve motor çalışması düzenlenir. Hava akış göstergesi sürekli olarak motor içerisinde yer alan hava yakıt karışımının değerini ölçmektedir. Bu değerin en iyi kalitede olması önemlidir. Çünkü bu sayede motor daha iyi performans göstererek çalışacaktır.

Akış sensörleri zamanla kirlenip çevresinde yağ birikintileri oluşturabilir. Devamlı hava sirkülasyonu içerisinde bulunan bu aletin toz, yağ ve kirlerden temizlenmesi önemlidir. Temizlik için elektronik temizlik ürünleri ya da balata spreyleri tercih edilebilir. Ancak bu ürünler kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Aracınızın yapısına en ufak bir zarardan kaçınmalısınız. Akış senrörü temizliği esnasında sadece spreyle temizleme yeterli olacaktır. Ovalama bezle silme gibi durumlarda akış metrenin yapısı bozulabilir.

Hava akış sönsörlerinin görevi motora giren hava miktarını ölçerek, düzenledikten sonra bilgileri sürücü ekran göstergesine ileten motor parçalarıdır. Motorun yeterli miktarda hava alması önemlidir. Aksi halde düzgün çalışmaz arızalanma yaşanabilir. Akış senrörü motor için önemlidir. Arızalanma durumunda dikkatli olunmalıdır.

Hava Akış Sensörü Arızası Nedir
Hava Akış Sensörü Arızası Nedir

Hava Akış Sensörü Arızası Nedir?

Sensör arızası birçok nedenden kaynaklanabilir. Kirlenmiş olabilir, kablolarında temassızlık olabilir veya farklı nedenlerden dolayı çalışmayabilir. Hava akış sensöründe oluşan arızaları bazı küçük belirtiler sayesinde anlayabiliriz. Bu durumda en önemli tespit hava senrörü kablolarını kontrol etmektir. Kablolarda herhangi bir hasar görünüyor mu tespit edilebilir. Sonrasında ise bir teknisyene göstermek önemli olacaktır. Bazı arıza belirtileri şu şekildedir;

  • Arıza oluştuğunda sürücü göstergesinde motor arızasını gösteren ışık yanar. Bu ışık dikkate alınmalıdır.
  • Otomobil hız yapmakta zorlanır ve hızı yavaşlamaya başlar.
  • Daha sonra araç fazla yakıt tüketmeye başlar.
  • Motor gücü zayıflar.
  • Motordan değişik sesler çıkmaya başlar.
  • Motorda titremeler yaşanabilir.
Göz At  Kampanalı Fren Nedir? Fren Kampanası Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kullandığınız araç modeli fark etmeksizin hava akış sensörü kullanımına dikkat edilmelidir. Eğer sensör çalışmıyorsa veya yetersiz çalışıyorsa araç için kalıcı hasarlar verebilir. Motor gücü zayıflar, kötü kokular etrafa yayılır. Motor düzgün çalışmaz ve titremeye başlar. Ayrıca araç durma esnasında rölantide aşırı titreme yapmaya başlar. Bunun sebebi ise akış senrörü olabilmektedir.

Hava akış senrörünün diğer ismi maf sensörü olarak da bilinir. Mafsensörü iki çeşitte kullanılmaktadır. Bunlardan ilki sıcak tel, diğeri de sıcak filmdir. Tasarım olarak birbirinden farklıdırlar. Ancak görevleri aynıdır. İkisi de motora giren hava hacim ve yoğunluğunun ölçümünü gerçekleştirir. Bu sayede motor performansı için en iyi hava ve yakıt karışımı hesaplanmaktadır. Hava sensörünün hareketli parçası bulunmaz. Mafsensörleri hava akışı ölçümünde elektrik akımı kullanırlar.

Sensörde bulunan sıcak film veya sıcak tel gelen hava kütlesi ölçümü için ısıtılmaya başlar. Belirli ısı derecesi yakalandıktan sonra soğumaya bırakılır. Buradaki film sıcaklığının soğutulması, motora giren hava ve nem ile doğru orantılı olacaktır.

Motor devri artırıldıkça içeri giren havanın miktarı da artmış olacaktır. Motora giren hava kütlesi oranına göre enjektörlere gönderilecek olan yakıt miktarı hesaplanır. Hava girişi çoğaldıkça enjektörlerde açık kalacaktır. Bu sayede ideal hava yakıt karışımı hesaplanarak ayarlanmış olur.

Hava Akış Sensörü Nasıl Temizlenir?

Hava akış sensörü ne işe yarar ve nasıl temizlenir? Bazı nedenlerden dolayı hava filtresi düzgün çalışmaz ve kirli hava sensör telini tıkayarak arızalanmaya neden olabilir. Veya manifolddan gelen yakıt buharları sensör içinde karbon kirlenmelerine yol açabilir. İki olayda da sensör kirlenerek arıza verebilir. Zayıf çalışan sistem p0171 veya p0174 arıza koduna geçebilir.

Bu sorundan kurtulmak için sensör temizliği yapmak şarttır. Hava akış sensörü gaz kelebeği ile hava filtresi arasında bulunmaktadır. Temizlime işlemi yaparken elektrikli püskürtücüler kullanabilirsiniz. Püskürtme işleminin ardından on dakika bekleyin ve sonra tekrarlayın. Bu şekilde temizleme işlemi tamamlanacaktır. Sensör temizliğinde başka malzemelerden kaçının. Bez, fırça, gibi yanlış malzeme kullanımı zararlı olabilir.

Göz At  SUV Otomobillerin Yakıt Tüketimi Nasıldır?

Hava Akış Sensörünün Değişim Zamanı

Motor arıza ışığı yanıyorsa, araç hız yapmakta zorlanıyorsa, motor sesi fazla geliyorsa, yakıt tüketimi artmaya başladıysa hava akış sensörünün değişme zamanı gelmiş demektir. Ayrıca mafsönsör bağlantısını kestiğiniz anda araç performansı artamaya başlıyorsa ve motor gücü azalarak, rölantinde motor titremesi başladıysa da sensör değişimi yapmak gerekecektir.

Sensör değişimi yapmak için ilk önce mafsensörü bulunur. Sonrasında elektrik konektör yerinden çıkartılır. Eski ve yeni sensörler ayırt edilerek yenisi takılır. Son olarak elektrik konektörünü takarak test edilmelidir. Araç performansının iyi düzeyde olması için mafsensörünün çalışma gücü önemlidir. En ufak bir arıza tespiti bulunuyorsa sensör değişikliği acilen yapılmalıdır.

Hava Akış Sensörü Nasıl Kontrol Edilir
Hava Akış Sensörü Nasıl Kontrol Edilir

Hava Akış Sensörü Nasıl Kontrol Edilir?

Hava akış sensörü ne işe yarar? Hava akış sensörü çalışma kontrolünde bulunmak istiyorsanız bazı adımları takip etmeniz gerekecektir.  Bu adımlar; sürüş sırasında test etmek, bir test cihazına bağlayarak test etmek, sensör harici muayenesi, kurulum ile aynı tipteki bir cihazla test edilebilir. Test aşaması son derece titiz bir aşama olarak karşımıza çıkar.

Sürüş sırasında sensör arızası kontrolünde en basit yöntem mafsensörü kapalı olduğunda içten yanmalı motorun durumunu analiz etmektir. Test cihazı ile kontrol sağlanacaksa; siyah probu toprak ve kırmızı probu ise sinyal girişine bağlayarak sönsör arızası belirtileri anlaşılabilir. Cihaz okuma durumuna göre değerlendirmede bulunulabilir.

Sensör çalışma kontrolünde bulunmak istiyorsanız sensörü yerinden çıkararak durum tespiti yapabilirsiniz. Sensör çok kirliyse hava filtresinin değiştirilmesi ya da temizlenmesi önerilmektedir. Mafsensörleri temizlik gerektiren durumlar dışında tamir gerektirmez. Bazı durumlarda sensör kartını onarmak etkili olabilir. Ancak bu durumda kısa süreli olacaktır.

Hava Akış Sensörü Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

Hava akış sensörü ne işe yarar? Hava akış sensörleri motor yönetim sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Gaz kelebeğinden ne kadar hava geçtiğini takip etmenizi sağlar. Bu sayede motor çalışma performansının iyi olup olmadığı anlaşılır. Hava akış sensörü kullanımına dikkat edilmelidir. Çünkü bu parçada meydana gelen bir arıza can sıkıcı sorunları da beraberinde getirir. Ayrıca hava akış sensöründe bir arıza ortaya çıktığında aracınızın diğer parçaları da bundan etkilenebilir.

Göz At  EPC Arızası Nedir? Neden Olur?

Doğru çalıştığından emin olmak aracınız için uzun ömür demektir. Akış metresinin en önemli özelliği havanın sıcaklık ve kütle değerlerini ölçmektir. Bu değerler motor merkezi birimine iletilir. Burada işlendikten sonra motor çalışması düzenlenir. Dolayısıyla hava akış sensörünün bir araç için hemen her zaman kritik bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Hava akış sensörü devamlı olarak motor içerisinde yer alan yakıt hava karışımının değerini ölçmektedir. Bu değerin iyi düzeyde olması motorun çalışma düzeni açısından önemlidir. Böylece yazımızda Hava akış sensörü ne işe yarar? Sorusuna dair kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşmış olduk. Bu aşamada şayet aracınızın hava akış sensöründe bir arıza durumundan şüpheleniyorsanız; vakit kaybetmeden tamircimize uğramanızda fayda vardır.

Bu içeriğimize de göz atınız; Yakıt Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır (Dizel – Benzin)

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.