BMW Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

BMW uyarı ikazları hep merak ediliyor! Çünkü tarz ikazlar aracınızın mevcut durumuna dair net bilgileri verir. Yılların araç üreticisi olan BMW sade ve anlaşılır bir gösterge paneline sahiptir. Kullandıkları semboller evrensel olduğundan dolayı ne ifade ettiğinin anlaşılması oldukça kolaydır. Marka sembollerin daha dikkat çekici olması için renkleri de kullanmıştır.

Önemli olan ikaz ışıkları kırmızı renkte yanmaktadır. Uyarı mahiyetinde olanlar ise sarı renkte yanmaktadır. Sadece bir sisteminin devrede olduğunu gösterir ışıkların rengi ise mavi ya da yeşil olmaktadır. Burada karşımıza pek çok farklı uyarının çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Özellikle BMW uyarı ikazları konusunda kapsamlı bilgilere sahip olmak; beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

İşte BMW Uyarı İkazları!
İşte BMW Uyarı İkazları!

İşte BMW Uyarı İkazları!

Günümüz itibariyle karşımıza pek çok farklı BMW uyarı ikazları çıkıyor. Yazımızda öne çıkan uyarı ikazlarına yer vererek; her birini ayı başlık altında sizlere aktardır. İşte öne çıkan BWM uyarı ikazları;

Akü sembolü

Akü sembolü, BMW uyarı ikazları arasında yer alır. Araçların modernleşmesiyle birlikte elektrik oldukça önemli bir hale gelmiştir. Aracın sorunsuz çalışması için sistemlerin aküden güç alması gerekir. Eğer aküde güç azalmışsa ya da akü gerektiği gibi şarj olmuyorsa bu durumda işaret yanmaya başlar. Arızanın çıkma sebebi alternatör arızası, akünün eskimesi olabilir. Mutlaka araç bir servise gösterilmelidir. Eğer ikaz ışığı sarı renkte yanıyorsa elektrik seviyesi çok düşük demektir.

Göz At  Ön Tekerden Gelen Metal Sürtme Sesi - Çözümü

Oturan insan figürü üzerine çapraz şerit

Korkulacak uyarılardan birisi değildir. Sürücü ve yanında ki yolcunun güvenliği için emniyet kemeri takması şarttır. Bu işaret sürücüye bunu hatırlatmak için vardır. Bazı modellerde bu işaret yandıktan sonra araçta uyarı amaçlı ikaz sesleri de çalmaya başlayabilir. Sürücü ve yan koltukta ki yolcu kemerini taktıktan sonra ikaz ışığı söner.

Parantez içinde daire içinde ABS yazısı

ABS sistemi aracın savrulmadan etkili bir şekilde fren yapması için geliştirilmiştir. Eğer sistem bir sebepten arıza yaparsa bu işaret yanmaya başlar. Sürücü bu işareti gördükten sonra aracı daha dikkatli kullanmalıdır. Çünkü mümkünse hızını düşürmeli ve ani frenden kaçınmalıdır. Çünkü araç eskisi gibi etkili şekilde fren yapmayacaktır.

Depo sembolü

İçten yanmalı motorlar oldukça yüksek sıcaklıklar üretirler. Bu sıcaklığın araca zarar vermemesi içinde etkin bir soğutma sistemine ihtiyaç duyarlar. Eğer araçta ki soğutma sistemi arızalanırsa soğutma suyu ısısı yükselir. Bir süre sonra sensörler bunu algılayarak sürücünün görmesi için bu ikaz ışığını yakar. Bu arızada motorun harareti hızla yükselebilir. Sürücü bunun önüne geçmek için aracı zorlamamalı ve sık sık dinlendirmelidir. En kısa süre aracı servise götürmelidir. Aksi taktirde motor zarar görecektir.

Oturan insan figürü önünde yuvarlak

Aracın hava yastığı sistemi çalışmadığında bu işaret yanmaya başlar. Sürücünün bu uyarıyı gördükten sonra en kısa sürede aracı bir servise götürmesi şarttır. Çünkü olası bir kazada aracın hava yastığı açılmayacaktır.

Yağdanlık sembolü

Motorun sorunsuz şekilde çalışabilmesi için birbirine sürtünen parçaların yağlanması gerekmektedir. Normalde araçlarda yağ seviyelerinde bir düşüklük olması söz konusu değildir. Yağ sadece zamanla kirlenir ve değiştirilir. Eğer yağ seviyesi düşüyorsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir.

Göz At  Toyota Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

Sürücünün bunu erkenden fark etmesi içinde bu işaret yanmaya başlar. Sürücüler bu işareti gördükten sonra aracı zorlamamalıdır. Çünkü araç parçaları yağlanmıyorsa hasar görebilir. Genelde böyle bir durumda sürücülere aracı durdurmaları ve çekici çağırmaları önerilmektedir.

İletişim

360 derece dönen ok içinde üçgen içinde ünlem işareti

Gelişmiş özelliklere sahip BMW modellerinde sürücünün aracı daha rahat kullanabilmesi için bazı özellikler bulunmaktadır. İşte bunların herhangi birinde arıza oluşması durumunda bu ikaz ışığı yanmaya başlar.

Direksiyon sembolü ve yanında ünlem

BMW uyarı ikazları – Araçlarda bulunan elektronik ya da hidrolik direksiyon sistemlerinin devre dışı kalması durumunda bu işaret yanmaya başlar. Sürücü ikaz ışığının yanmasının ardından direksiyonun daha ağır hareket ettiğini fark edecektir. Bu durum sürüş güvenliğini tehlikeye atacağından araç en kısa sürede servise götürülmelidir.

Ampul içerisinde ünlem işareti

Aracın aydınlatma sistemlerinde bir arıza olması durumunda bu işaret yanmaya başlar. Ampul patlaması gibi basit bir arıza olabileceği gibi elektrik sistemlerinde de bir sorun oluşmuş olabileceğinden dolayı sürücü aracı bir servise götürmelidir. Bu şekilde gece dışarı çıkmakta sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Motor sembolü

BMW uyarı ikazları – Aracın motorunun çok daha efektif şekilde çalışabilmesi için içerisinde ki yanma eylemi anlık olarak sensörler tarafından izlenmektedir. Eğer sensörler normal değerlerden farklı sonuçlar almaya başlarsa o noktada bu arıza ışığı yanmaya başlar. Motor arızaları yüksek maliyetli sorunlar çıkarabilir. Bu nedenle şoförler ikaz ışığı sönse bile bunu ciddiye almalı ve bir yetkili servise göstermelidir.

Yarısı dolu motor sembolü

Genelde bu arıza ışığı kırmızı renkli şekilde yanmaktadır. Sebebi motorda ciddi bir sorun olduğunu sürücüye anlatmaktır. Böyle bir durum olduğu noktada sürücü araca kenara çekip kontağı kapatmalıdır. Ayrıca sürücü aracı kullanırken her an yolda kalma ihtimali olduğunu da unutmamalıdır.

Göz At  Konjektör Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Yatay şekilde duran yay işareti

Dizel araçlara has bir ikaz işaretidir. Dizel araçların çok daha iyi performans verebilmesi için içerisinde ısıtma bujileri bulunmaktadır. Soğuk havalarda dizel yakıtın tutuşmasını kolaylaştıran ısıtma bujilerinin bir ömrü vardır. Sürücüye bujilerin değiştirilme zamanın geldiğini hatırlatmak amacıyla bu ikaz ışığı yanmaya başlar. Değişim işleminde sonra ikaz ışığı kendiliğinden sönecektir.

Parantez içerisinde ünlem işareti

Lastiklerde basıncı ölçen sensörler bulunmaktadır. Olası bir basınç düşüşünde sürücünün duruma hızlıca müdahale edebilmesi için bu ikaz ışığı yanmaya başlar. Sürücü ikaz ışığını gördükten sonra aracı kenara çekmeli ve lastiklerin patlak olup olmadığını kontrol etmelidir. Patlak olan lastik varsa ve değişimi mümkün değilse sürücü düşük hızla en yakın servis noktasına kadar ilerlemelidir. Sarı renkte yanıyorsa bu sensörlerin çalışmadığı anlamına gelir.

P harfi yanında ünlem işareti

Sürücülerin özellikle dar noktalara daha kolay park edebilmesi için etrafında park sensörleri bulunmaktadır. Çevre koşullarından kolaylıkla etkilenebilen bu sensörlerin bir ya da birkaçının çalışmaması durumunda bu işaret yanmaya başlar. Bu durumda sürücü park ederken sensörlere güvenmemelidir. Aksi taktirde ufak kazalar yaşanabilir.

Dişli çark içinde ünlem işareti

Aracın şanzıman kutusunda bir arıza olduğunda bu işaret yanmaya başlar. Bu durum sürüş güvenliğini tehlikeye attığından dolayı sürücünün oldukça dikkatli davranması şarttır. Bu durumda araç vites atlamayacağı gibi geri vitese geçmeyebilir.

Sarı renkte yanan çark içinde ünlem işareti

Şanzıman sisteminin bozulduğunu ve aracın acil durumun şartlarında çalışmaya başladığını gösterir. Bu durumda sadece 3’üncü vites ile 5’inci vites çalışabilir. Araç geri vitese geçmeyebilir.

Su püskürmesi sembolü

Aracın ön ve arka camının temizlenmesi için su püskürtülmesi için amacıyla kullanılan haznede bir sensör ile izlemektedir. Eğer haznede su biterse bu durumda ikaz ışığı yanarak sürücüye su eklemesi gerektiğini hatırlatır. Sürücü hazneyi yeniden doldurunca uyarı kendiliğinden söner.

Direksiyon üzerinde kilit işareti

Direksiyon kilidinde bir arıza olması durumunda bu işaret yanmaya başlar. Bu sorunda direksiyonun kilitlenme ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca araç durduğunda tekrar çalışmayabilir.

Bu içeriğimize de göz atınız; Araçlarda Sıvı Conta Kaç Dakikada Kurur? Ne işe Yarar?

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.