Geri Vites Müşürü Nedir? Arıza ve Tamir Bilgisi 2024

Geri Vites Müşürü Nedir? Arıza ve Tamir Bilgisi 2024

Geri vites müşürünün çok sağlam yapıda olduğunu söylemek mümkündür. Kolay kolay bozulmayan bu parça, bozulduğu zaman aracın doğru şekilde çalışmamasına ve ciddi derecede trafik kazalarına neden olur.

Standart bir otomobil genel olarak 30 binden fazla parçanın birleştirilmesi ile meydana gelir. Geri vites müşürü otomobil sisteminin en önemli parçalarından biridir. Pek çok sürücünün bu konuyla alakalı az bilgiye sahiptir. Fakat bu parçanın kullanış amacıyla ilişkili araç için ne kadar önemli olduğu bilinmesi gerekir.

Sürüş keyfini çıkarmak ve olası kazaları önlemek için bu parçanın sağlam olması gerekir. Geri vites müşürü geri vites lambasının çalışmasına imkan sağlar. Araç geriye hareket etmeye başladığında arkada olan lambanın yanıp söner. Bu yanıp sönen lamba yayalara aracın geriye doğru gittiğini haber eder.

Geri vites müşürü vites araçta geri pozisyona getirildiğinde, özel bir sensörle aldığı komutu arka lambaya gönderir. Bu şekilde ikaz gerçekleşir.

Geri Vites Müşürü Hakkında Önemli Bilgiler
Geri Vites Müşürü Hakkında Önemli Bilgiler

 

Geri Vites Müşürü Hakkında Önemli Bilgiler

Geri vites müşürünün çalışma prensibi, geri vites devreye girdiğinde komutu arka lambayı iletme şeklindedir. Araç vitesi arkaya doğru takıldığında aktif hale gelen bu sistem aracın daha güvenli şekilde seyahat etmesine yardımcı olur.

Geri vites müşürü anlam olarak gösterge ve algılayıcı olarak bağdaştırılır. Bu kelimenin kökeni arapçadır. Her türlü otomobilde kullanılan bu parçanın önemi oldukça büyüktür.

Göz At  Araç Klima Temizliği 2024

Aracın arka lambalarının her daim doğru şekilde çalışması, kazaların büyük şekilde önlenmesine yardımcı olur. Aynı şekilde araç muayenelerinden geçmek için de arka lambaların her daim sorunsuz çalışması gerekir.

Arıza sebepleri
Arıza sebepleri

 

Arıza sebepleri

Bu parçanın arızası tek bir nedenden değil birçok nedenden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenlerden en belirgin olanı lambada patlaklığın olmasıdır. Geri vites lambasında bir patlaklık varsa müşürün çalışması aktif olsa bile lambanın yanması mümkün değildir.

Diğer bir neden ise elektrik tesisatında var olan zaman içerisinde oksitlenen uçlar, ilgili yerlere temas etmemeye başlar. Bu arıza kısa zamanda kolay şekilde tamir edilir.

Tamir Ettirme

Geri vites müşürünün arızası varken aracı kullanmak ciddi derecede risk taşıyan bir iştir. Kolay şekilde çok uygun bir fiyata tamiri mümkündür. Müşür tamiri için yapılacak ilk adım etrafta oluşan oksitlenmenin temizlenmesidir. Diğer bir parça tamiri yolu ise müşürün kullanılamaz hale gelmesiyle birlikte yeni müşür ile değiştirilmesidir.

Güncel Geri Vites Müşürü Parça ve Tamir Fiyatları 2024 ve 2025 Listesi

Bu arızayı anlamak bir usta için oldukça basittir. Aynı şekilde sürücü de bu arızayı rahat şekilde anlayabilir. Bu arızanın iki yolu vardır. Vites geriye takıldığında arkadaki lamba ikaz vermiyorsa ya müşür arızası meydana gelmiştir ya da lamba kullanılamaz hale gelmiştir.

Bu arızanın tamir fiyatının 2024 yılında ortalama olarak 350 TL’ye kadar yükseldiğini söylemek mümkündür. İşçiliğin ise 600 TL ve üzerinde kadar çıktığını söylemek mümkündür. Her araç tipinin ve modelinin farklı fiyatlandırma listesi vardır.

Bu parça arabanın ön tarafında yer alır. Şanzıman bölmesinin hemen üstünde bulunur. İşçilik maliyeti çok fazla değildir. Yorucu ve zahmetli olmadığından işçilik masrafı diğer tamir işçilik masrafına göre daha düşüktür.

2024 -2025 yılında geri vites müşürü  tamir ve parça maliyet listesi için aşağıda yer alan maddelere bakmak yeterli olur.

 • Ford araç markası parça fiyatı 100 TL ile 250 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 200 TL ile 400 TL arasındadır.
 • Audi araç markası parça fiyatı 150 TL ile 300 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 220 TL ile 425 TL arasındadır.
 • BMW araç markası parça fiyatı 190 TL ile 310 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 250 TL ile 450 TL arasındadır.
 • Chevrolet araç markası parça fiyatı 100 TL ile 200 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 200 TL ile 400 TL arasındadır.
 • Citroen araç markası parça fiyatı 150 TL ile 300 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 220 TL ile 425 TL arasındadır.
 • Dacia araç markası parça fiyatı 190 TL ile 310 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 250 TL ile 450 TL arasındadır.
 • DS Automobiles araç markası parça fiyatı 100 TL ile 250 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 200 TL ile 400 TL arasındadır.
 • Fiyat araç markası parça fiyatı 150 TL ile 300 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 220 TL ile 425 TL arasındadır.
 • Honda araç markası parça fiyatı 190 TL ile 310 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 250 TL ile 450 TL arasındadır.
 • Hyundai araç markası parça fiyatı 100 TL ile 250 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 200 TL ile 400 TL arasındadır.
 • Mazda araç markası parça fiyatı 150 TL ile 300 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 220 TL ile 425 TL arasındadır.
 • Mercedes araç markası parça fiyatı 190 TL ile 310 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 250 TL ile 450 TL arasındadır.
 • Opel araç markası parça fiyatı 100 TL ile 250 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 200 TL ile 400 TL arasındadır.
 • Peugeot araç markası parça fiyatı 150 TL ile 300 TL arasındadır. Tamir fiyatı ise 220 TL ile 425 TL arasındadır.
Göz At  Radyatör Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır? Hararet Yapar mı?

Bu arızanın tamiri için  bilinmesi gereken diğer bir nokta her araç modeline farklı tip müşür takılmasıdır. Doğru parçanın bulunması ve uygun şekilde takılması arızanın giderilmesine yardımcı olur. Sıfır ve orijinal parça takılması oldukça önemlidir.

Sıfır ve orijinal parçalar ortalama olarak 100 TL ile 250 TL arasında değişen fiyat farkına sahiptir. Yan sanayi ürünlerin kullanılması aracın kısa sürede yeniden bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle aracı hiç riske atmayarak orijinal parçalarının takılması gerekir.

2020-2021 yılında geri vites müşürü tamiri 150 TL ile 300 TL arasında değişen bir fiyat farkına sahipti. 2022 yılında 410 TL’ye yükselen bu fiyat 2023 yılında 500 TL gibi bir rakama ulaştı. 2024 yılında ise rakamın 700 TL’ye ulaşacağı ve 2025 yılında ise bu rakamın 850 TL yükseleceği öngörülmektedir.

Geri Vites Müşürü Hakkında Sık Sorulan Sorular
Geri Vites Müşürü Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Geri Vites Müşürü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Geri vites lambasının arızalı olması meşhur sorunun işaret değildir. Bu arızayı teyit etmek için kişi öncelikle geri vites lambasını kontrol etmesi gerekir. Genellikle karşılaşılan durum olan lamba arızası ve müşür arızasını birbiriyle karıştırılması cüzi miktarda para kaybına neden olabilir.

Vites Müşürü Tamiri Pahalı Mı?

Vites müşürü tamiri ortalama olarak 90 TL ile 400 TL arasında bir rakama denk gelir. Bu parçada tamiri çok fazla pahalı değildir. Arızalanması durumunda sürücünün çok fazla paraya ihtiyaç duymadan halledebileceği bir tamir tipidir.

Geri Vites Müşürü Sanayide Kaça Yapılır?

Geri vites müşürü tamiri ortalama olarak temizleme ile birlikte 250 TL parça değişimi ile birlikte 600 TL’dir. Bu fiyatlandırmalar zaman içerisinde değişiklik gösterebilir.

Yan Sanayi Vites Müşürü Alınır Mı?

Yan sanayi vites müşürü orijinali kadar sağlam olmadığından uzmanlar araca yan sanayi ürünlerin alımını doğru bulmamaktadır.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.