Araç Boya Koruma Fiyatları? En iyi Oto Boya Koruma

Araç boya koruma fiyatları, arabasına boya koruma yaptırmak isteyen araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Oto boya koruma nasıl yapılır ve araç boya koruma nedir? sizlere bu makalemizde detaylı olarak bahsedeceğiz. Araba boya koruma işlemi, özellikle sıfır km araç alan araç sahipleri için oldukça önemli ve yapılması gereken bir işlemdir. Zira sıfır km aracın boyası taze ve yıpranmamıştır. Araç boyasının ilk günkü parlaklığa ve ihtişamını devam ettirebilmesi için boya koruma yaptırılması önerilmektedir.

Boya Koruma Nedir?

Araç boya koruma, arabanın dış yüzeylerinin ekstra bir koruma katmanı ile kaplanarak çizilmelerini, aşınmalarını ve solmalarını önleyen bir işlemdir. Bu işlem genellikle özel polimer veya seramik kaplamalar kullanılarak yapılır.

Araçlardaki boya işlemi oldukça pahalı ve masraflı bir iştir. Bu sebepten dolayı birçok kişi araçlarındaki boyaların daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için oto boya koruma uygulamasına yönelmektedirler. Oto boya koruma, aracın dış yüzeyine zarar verebilecek faktörlere karşı bir bariyer oluşturarak aracın görünümünü korur.

Bu uygulama, araçların korunmasına yardımcı olan birkaç farklı malzeme kullanılarak gerçekleştirilir. Polimer ve seramik kaplamalar en yaygın kullanılan malzemelerdir. Bu kaplamalar, aracın dış yüzeyine ince bir tabaka olarak uygulanır ve böylece aracın dış yüzeyinin dayanıklılığını arttırır. Ayrıca, oto boya koruma işlemi, araç boyasının solmasını engelleyerek aracın daha uzun süre yeni gibi görünmesini sağlar.

Oto boya koruma uygulaması, araçlar için oldukça önemlidir çünkü araca verilen hasarın önlenmesine yardımcı olur. Bu uygulama, aracın değerini de arttırabilir ve uzun vadeli bakım maliyetlerini azaltabilir. Ancak, oto boya koruma uygulaması her zaman tamamen etkili olmayabilir. Bunun başlıca sebepleri arasında aracın hor kullanılması ve düzenli olarak iç dış bakımının yapılmaması, dikkatsiz kullanılması gibi unsurlar ön plana çıkıyor.

Araç boya koruma, arabanızı çevreye ve diğer tehlikelere karşı koruyarak onun daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu işlem, aracın değerini arttırabilir ve uzun vadeli masraflarınızı azaltabilir. Ancak, oto boya koruma işlemi yaptırmadan önce, diğer seçenekleri de araştırmak ve araç bakımında diğer önemli faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Boya koruma kaç saat sürer?

Boya koruma işlemi, uygulanacak olan ürünün markasına ve işlemin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Bazı boya koruma işlemleri 1-2 saatte tamamlanabilirken, daha detaylı ve kapsamlı işlemler 4-6 saat hatta daha fazla zaman alabilir.

Ayrıca, boyanın hazırlığı, temizliği, cilalama işlemi, boya koruma ürününün uygulanması ve kuruması gibi faktörler de işlem süresini etkileyebilir. Bu nedenle, işlem süresi, uygulanacak olan ürünün özellikleri ve işlemin kapsamına göre değişebilir diyebiliriz.

Araç Boya Koruma

Boya koruma kaç yıl gider?

Boya koruma süresi birkaç faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında boyanın kalitesi, boyanın uygulandığı yüzeyin türü ve koşulları, boyanın maruz kaldığı çevresel etmenler gibi etkenler yer almaktadır. Genel olarak, kaliteli bir boya koruma uygulaması ve iyi bakım yapılmış koruma ile boya koruma, ortalama olarak 1 ila 5 yıl arasında dayanabilir. Kısaca boya koruma kaç yılda yapılır? sorusuna 1 ila 5 yıl dememiz mümkün.

Boya Koruma Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Boya koruma faydaları birden fazla başlıkla ele alınabilir. Araba sahipleri, araçlarının boyasını korumak için birden farklı yollara başvurabiliyorlar. Boya koruma yaptırmak da bu yollardan bir tanesidir. Boya koruma aracınızın dış yüzeyinin uzun süre korunmasını sağlamak için önemli bir adımdır. Peki, boya koruma yaptırmanın faydaları nelerdir?;

Göz At  Dizel Motora LPG Takılır Mı?

Aracınızın dış boyasını korur

Boya koruma işlemi, aracınızın dış yüzeyini çevresel faktörlerden korur. Güneş ışınları, yağmur, toz, kuş pisliği gibi faktörler aracınızın boyasını olumsuz etkileyebilir. Bu gibi faktörlere karşı koruma sağlayarak, aracınızın dış yüzeyinin daha uzun süre temiz ve yeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Boyanın Hasar Görmesini Önler

Araç kullanımı sırasında, taş çarpmaları, kaza sonucu oluşan çizikler gibi faktörler aracınızın boyasında hasara yol açabilir. Bu hasarlar, aracınızın dış görünümünde olumsuz etkilere neden olur. Boya koruma işlemi, bu tür hasarların oluşmasını önleyerek, aracınızın boyasını uzun süre korur.

Araç Değerini Korur

Bir araç satın alırken, aracın değeri önemli bir faktördür. Boya koruma yaptırmak, aracınızın değerini korur. Boya koruma işlemi yapılmış bir aracın dış görünümü daha iyi olduğu için, bu tür araçların değeri daha yüksektir. Bu nedenle boya koruması özellikle sıfır km araç alan kişiler tarafından yaptırılması önerilen bir uygulamadır. Zira aracınızın değeri korunur ve satarken değerine değer katabilir.

Bakım Maliyetlerini Azaltır

Araç bakımı, araç sahipleri için önemli bir giderdir. Boya koruma yaptırmak, aracınızın bakım maliyetlerini azaltır. Boya koruma işlemi yapılmış bir araç, daha az dış bakım gerektirir ve bu nedenle bakım maliyetleri de düşer.

Netice olarak, boya koruma yaptırmak, aracınızın dış görünümünü korumanın yanı sıra, aracınıza değer katar ve aracınızın dış bakımına daha az para harcarsınız. Boya koruma güneşten korur mu? sorusuna evet aracınızı güneşten, zararlı UV ışınlarından ve güneş yanıklarından korur yanıtını vereceğiz.

Aracınızın üst kapan contası değişimi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt verdik: Üst Kapak Contası Değişimi

Boya koruma nasıl yapılır?

Boya koruma, boyanın yüzeyi koruyarak ömrünü uzatmak için yapılan bir işlemdir.  Peki Boya koruma nasıl yapılır? Tek başınıza evde aracınıza boya koruma aşamaları ile uygulama yapmak istiyorsanız şu adımlarla ilerlemelisiniz;

 1. Koruma yapacağınız yüzeyi temizleyin: Boyayı korumadan önce, yüzeyin temiz olması gerekmektedir. Yüzeyi toz ve kirden arındırmak için uygun bir temizleyici kullanabilirsiniz.
 2. Yüzeyi zımparalayın: Zımparalama işlemi, boya korumanın yüzeye daha iyi yapışmasına yardımcı olur. Ara zımparalamalar, boya koruma bileşenlerinin boyaya tutunma oranını artırarak kalitenin artmasını sağlayacaktır.
 3. Pasta işlemi yapın: Boya koruma uygulamadan önce aracınızdaki kılcal çiziklerin giderilmesi için polisaj makinası kullanarak pasta işlemi yapın ve aracınızda bulunan kılcal çiziklerden kurtulun. Hare işlemini de yaparak uygulamayı bitirin.
 4. Cila uygulayın: Pasta işlemi tamamlandıktan sonra aracınıza cila işlemi uygulayın ve aracınızın parlaklığını arttırın. Cila işlemi de tamamlandıktan sonra boya koruma işlemine başlayın.
 5. Boya korumaya geçin: Boya koruma işlemine başlayın ve aracınızın boyasına doğru miktarda, doğru açıdan ve yeteri kadar boya koruma malzemesinin uygulayın.
 6. Aracınızı yıkayın: Boya koruma işlemi de bittikten sonra aracınızı hemen olmasa da işlemden sonra tazyikli su olmamak kaydıyla aracınızı temizleyin ve üzerindeki kalıntılardan arındırın

6 adımda boya koruma işlemini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken şey, boya koruma konusunda bilginizin olup olmadığıdır. Daha önce boya koruma işlemi yapmadıysanız bir uzmana danışmanız veya uzman kişiler tarafından boya koruma işlemi yaptırmalısınız.

Araç Boya Koruma

Boya Koruma Faydalı mı?

Boya koruma, araç boyasını dışarıdan gelecek zararlı etkenlere karşı korumak için uygulanan bir işlemdir. Boya koruma, aracın dış yüzeyinde oluşabilecek çizikler, güneş ışınları, asit yağmuru, kuş pislikleri, tuzlu su ve güneş yanığı gibi dış faktörlere karşı araç boyasını korumaya yardımcı olabilir.

Göz At  Geri Vites Müşürü Nedir? Arıza ve Tamir Bilgisi 2024

Boya koruma, aracınızın maddi değerini korur. Örnek verecek olursak boyası hasar görmüş araçları satarken bir miktar boya parası da kesilebiliyor. Bu nedenden dolayı boya koruması yaptırmak aracınızın değerinin düşmesini engelleyerek kullanım ömrünü uzatır ve aracın görünümünü korur.

Boya Koruma Arabaya Zarar Verir mi?

Boya koruma araca zarar verir mi? diye merak ediyor olmanızı gayet doğal buluyoruz. Boya koruma yaptırmadan önce aracınıza zarar vermek istemiyorsanız öncelikle kaliteli malzeme seçiminden ve kaliteli firmalar tarafından garantili boya koruma işlemi yaptırmanızı öneriyoruz. Aksi taktirde profesyonel olmayan kişiler tarafından boya koruma işlemi yapılır ise aracınızda boya hasarı oluşabilir ve bu da sizlere daha büyük sorunlar doğurabilir.

Boya koruma işlemi, bu alanda profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Zira boya koruma işlemi oldukça önemli bir işlemdir ve yetkili kişiler tarafından yapılması önerilir. Yanlış uygulamada veya kötü malzeme kullanımında sizlere daha büyük maliyetler çıkabilir.

Boya Koruma İle Pasta Cila Arasındaki Fark

Boya koruma ile pasta cila arasındaki fark, araç boyasının görünümünü ve korunmasını iyileştirmeye yönelik iki farklı işlemdir.

Pasta cila, araç boyasındaki çizikleri, lekeleri ve diğer küçük kusurları gidermek için kullanılan bir işlemdir. Bu işlem sırasında özel bir pasta malzemesi ve cila kullanılır. Pasta malzemesi, araç boyasını inceltir ve düzeltir, cila ise aracın boyasına parlaklık verir ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu işlem sayesinde araç boyası daha parlak ve pürüzsüz hale gelir.

Boya koruma ise, araç boyasını çevresel faktörlere karşı korumak için uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde kullanılan ürünler, araç boyasını güneş ışınlarından, yağmurdan, tozdan, kirden ve çamurdan korur. Ayrıca, aracın boyası üzerindeki küçük çiziklerin ve lekelerin oluşmasını engeller. Bu işlem sonunda araç boyası daha uzun süre dayanıklı kalır ve değerini korur.

İki işlem arasındaki fark kısaca; pasta cila işlemi ile araç boyasındaki kusurlar giderilirken, boya koruma işlemi ile araç boyası korunur. İki işlem de aracın görünümünü iyileştirir ancak farklı amaçlar için kullanılır. Genellikle, araç sahipleri ilk olarak pasta cila işlemine başvurur ve ardından boya koruma işlemi yaptırarak araç boyasını uzun süreli olarak koruyabilirler.

Araç Boya Koruma

Boya Koruma İle Seramik Kaplama Arasındaki Fark

Boya koruma ile seramik kaplama arasındaki fark, boyanın ne kadar uzun süre korunacağıdır. Bilindiği üzere araç boyalarının korunması için kullanılan iki popüler yöntem boya koruma ve seramik kaplamadır. Her iki yöntem de araç sahiplerine uzun süreli bir koruma sağlar ve araçlarının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ancak, boya koruma ile seramik kaplama arasındaki fark  birden fazla nedenlerle tercihinizi değiştirebilir.

Boya koruma, yukarıda da belirttiğimiz üzere aracınızın boyasını korumak amacıyla onu çizilmelere karşı dayanıklılık başta olmak üzere her türlü dış etkenlerden korumak için uygulanan koruma işlemidir. Boya koruma aracınızın boyasının üzerine uygulanan koruyucu bir tabaka ile oluşturulur. Bu koruyucu araba arabanızın boyasını ilk günkü boyasıymış gibi korumasına ve gösterişine yardımcı olur. Aynı zamanda boya koruma aracınızda oluşabilecek taş izleri, küçük kılcal çizikler, su izleri gibi rahatsız edici lekelerden de sizi kurtarır. Boya koruma genellikle daha hızlı ve daha ucuz bir yöntemdir ve araç sahipleri, düzenli olarak yıkama gibi basit bakım yöntemleriyle korumayı sürdürebilirler.

Seramik kaplama ise, araç boyasına uzun süreli ve dayanıklı bir koruma sağlayan bir işlemdir. Bu yöntem, araç boyasının üzerinde ince bir seramik tabaka oluşturarak yapılmaktadır. Seramik kaplama, araç boyasını çizilmelere, asitlere, UV ışınlarına, lekelere ve diğer dış etkenlere karşı korur ve aynı zamanda aracın daha parlak görünmesini sağlar. Seramik kaplama ile aracın boyası maksimum koruma altına alınır ve daha uzun ömürlü bir koruma elde edilir. Ancak, bu işlem daha pahalıdır ve uygulanması daha fazla zaman alabilir.

Göz At  Araba Motorunun Yağ Yakıp Yakmadığı Nasıl Anlaşılır? Çözüm Nedir?

Boya koruma ve seramik kaplama arasındaki en büyük fark, uzun ömürlü bir korumanın ne kadar süreceğidir. Boya koruma işlemi genellikle 1 ila 5 yıla kadar süren bir koruma sağlarken, seramik kaplama işlemi 8 yıla kadar uzun süreli bir koruma sağlayabilir. Bu nedenle, araç sahipleri önceliklerine ve bütçelerine göre doğru seçimi yapmalıdırlar.

Vernik Yanığı Tamiri Nasıl Yapılır? Vernik Atması Çözümü makalemizi okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Boya Koruma Hangi Mevsimde Yapılır?

Boya koruma işlemi, genellikle sıcak ve kuru havalarda yapılır. Bu nedenle, ilkbahar ve yaz mevsimleri boyama ve boya koruma işlemleri için en uygun zamanlardır. Ancak, bazı özel boya koruma ürünleri soğuk havalarda bile uygulanabilir. Eğer hangi mevsimde boyama ve boya koruma işlemi yapılacağına karar veremiyorsanız, bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederim.

En iyi oto boya koruma hangisi?

En iyi oto boya koruma hangisi sorusuna karşılık olarak en çok tercih edilen oto boya koruma markaları listesi hazırladık. Bu listeye göz atarak siz de oto boya koruma ürününü tercih edebilir ve aracınızın boya koruma işlemini yaptırabilirsiniz. Araç sahiplerinin boya koruma işlemi öncesinde merak ettiği en kaliteli boya koruma hangisi yanıtını şöyle sıralayalım;

MARKA BOYA KORUMA İŞLEM FİYATI
Sonax Oto Boya Koruma 5.000 TL
Nasiol Boya Koruma 4.500 TL
3M Boya Koruma 4.000 TL
3D Boya Koruma 3.500 TL
Ziebart Boya Koruma 6.000 TL
Autoking Boya Koruma 5.000 TL
Autoclub Boya Koruma 4.500 TL
Carismax Boya Koruma 3.900 TL
Yetkili Servis Boya Koruma +6.000 TL

Araç boya koruma fiyatları 2024 Mart ayında bu şekildedir. Oto boya koruma fiyatları bölgesel olarak farklılık gösterebilir. Aynı zamanda araba koruma fiyatları 2024 listesinde aracınızın marka ve modeline göre fiyatlar değişebiliyor. Arabaya boya koruma kaç para sorusuna da ankara, istanbul, adana ve izmir gibi şehirlerde fiyatların diğer yerlerdeki boya koruma işlemine göre biraz daha pahalı olduğu söylenebilir.

Araç Boya Koruma

Boya koruma yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Boya koruma yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Boya koruma yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Firma seçimi: Boya koruma işlemi yapacak olan firmanın uzmanlığına ve referanslarına dikkat etmek gerekir. Araştırma yaparak, işlerinde titiz ve kaliteli bir hizmet sunan firmalar arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Malzeme seçimi: Kullanılacak olan boya koruma malzemesi de önemlidir. Ucuz ve kalitesiz malzemeler uzun vadede aracınıza zarar verebilir. Bu nedenle, kaliteli ve uzun süre dayanabilen boya koruma malzemelerini tercih etmek önem taşır.
 • Aracın temizliği: Boya koruma işlemi sırasında aracınızın temizliği de büyük önem taşır. Eğer aracınız yeterince temizlenmeden boya koruma işlemine başlanırsa, bu işlem sonuçsuz kalabilir ve aracınızda beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Garanti: Yaptıracağınız boya koruma işlemi için firmanın sunduğu garanti süresi de önemlidir. Garanti kapsamında olası problemlerde firmayla iletişim kurarak sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz.
 • Fiyat: Boya koruma işlemi yapılırken fiyat konusu da önemlidir. Fiyatlandırmada çok düşük ya da çok yüksek rakamlar, kalite açısından soru işaretleri doğurabilir. Araştırma yaparak, uygun fiyatlı ve kaliteli bir hizmet sunan firmaları tercih edebilirsiniz.

Unutmayın, doğru boya koruma işlemi ile aracınızın boyası yıllarca ilk günkü gibi korunabilir ve aracınızın değeri uzun süre yüksek kalabilir.

Araç Boya Koruma Yorumları

Oto boya koruma yorumları, genellikle boya koruma yaptıran kişiler tarafından; işlemin araçlarının görünümünü ve boya kalitesini önemli ölçüde artırdığını belirtiyorlar. Ayrıca, boya koruma işlemi sonrasında aracın daha kolay temizlenebildiğinden de bahsediyorlar.

Ancak, bazı müşteriler de işlemin maliyetinin yüksek olduğuna dikkat çekiyorlar ve bazı durumlarda işlemin kalitesinin bekledikleri gibi olmadığını söylüyorlar. Bu nedenle, boya koruma işlemi yaptırmadan önce iyi bir araştırma yapmak ve kaliteli bir işlem yapan bir firmayı seçmek önemlidir.

Genel olarak, doğru malzemelerin ve yöntemlerin kullanılmasıyla yapılan boya koruma işlemi, aracın görünümünü ve boya kalitesini uzun süre koruyabilir ve bu işlem, arabaya zarar vermez.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.