Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur?

Bugün sizler için Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur?

Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur? | Sorusunu cevaplayacağız. Aslında bakıldığı zaman motor yağını değiştirmek için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Ancak aralarında bilinen ve sıklıkla tercih edilen yol, yağa ait olan karter tapasını açtıktan sonra yeni olan motor yağını tahliye etme işlemidir. Bunun yanı sıra, toz ve kirin motorun içerisine girmesini önleyen, motoru tozdan kirden koruyan seviye çubuğunda bulunan tüpün bir boru yardımıyla yağın dışarı aktarılması, çekilmesi daha kolay olacaktır. Ayrıca karter tapasını açarken aslında atık olan yağı boşalttığı unutulmaması gerekenler arasında yer almaktadır.

Yağı boşaltırken karter tapasının kullanılması yağa ait olan seviye çubuğunun tüpten emilmesine göre daha pratiktir. Daha kısa sürede işlemi halletmek mümkündür. Yağ karterine ulaşabilmek için çıkarılması gereken bazı parçalar bulunmaktadır. Bu durumda ise boşaltma işlemi daha uzun sürecektir. Fakat karterin içerisindeki yağın tamamen boşalmasını sağlar. Bu işlem karteri yağdan arındırmaktadır. Bu aşama son derece kritik bir aşamadır. Dolayısıyla bu aşamada dikkatli hareket etmekte fayda vardır.

Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur
Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur

 

Yağ filtresinin de belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla yağ filtresinin, toz parçacıklarından ya da artık olan yağlardan kurtulabilmesi için motor yağıyla birlikte değiştirilmesi uygun bir davranış olacaktır. Yağ filtresini hangi sıklıkla değiştirildiğini arabanın ya da arabayı kullanacak kişinin sürüşüne bağlı olarak değişiklik göstereceğinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun dışında yağ filtresi gibi parçaların hatta arabada bulunan bütün parçaların yalnızca arabayı üretenlerin onaylamış olduğu parçalarının kullanılması gerekmektedir. Bunun sebebi farklı parçaların, orijinal olmayan parçaların araba motorunu riske atacaktır.

Göz At  Direksiyonu Çevirince Neden Ses Gelir? Uğultu Sesi

Yağ filtresinin bulunduğu nokta motor bölmesindedir. Motor bloğu olarak adlandırılan kısmın üzerinde ya da çevresinde konumlanmaktadır. Özel gövde üzerinde bulunan silindir kâğıt filtreli ve vidalı kartuşları içermektedir. Kartuşların değiştirilmesi gerektiği zamanlarda kartuşları koruyan kapağın çıkarılması gerekmektedir. Yağ filtresinin değiştirilmesi için uzman olan bir kişi gerekmektedir. Dolayısıyla arabanın servisine başvurulması önemli bir husustur. Çünkü ancak bu sayede sorunsuz bir şekilde aracınıza yağ koyabilirsiniz.

Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur
Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur

Arabaya Ne Kadar Yağ Koyulması Gerekmektedir?

Arabaya yağ eklenirken ne kadar yağ koymanız gerektiğini yaklaşık olarak gösteren kolay bir sistem mevcuttur. Peki, bu sistem ne? Arabada bulunan silindirlerin kaç adet olduğunu saymanız yeterli olacaktır.

  • Bir adet motor ve dört adet silindir için koyulması gereken yağ miktarı; Yaklaşık olarak 3,5 ile 4,5 litre yağa ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Bir adet motor ile altı adet silindir için koyulması gerektiren yağ miktarı; Yaklaşık olarak 4,5 ile 5,5 litre yağa ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Bir adet motor ile sekiz adet silindir için koyulması gereken yağ miktarı; 5,5 ile 7,5 litre yağa ihtiyaç duyulmaktadır.

Fakat yukarda da dediğimiz gibi bu verilen değerler yaklaşık değerlerdir. Koyulması gereken tam yağ miktarını arabaya ait olan el kitapçığından bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra güvenilirliğinden emin olduğunuz internet sitelerinden de arabanın ihtiyaç duyduğu yağ miktarını öğrenmeniz mümkündür. Tüm bu bilgiler ışığında aracınıza yağ koyarken dikkatli hareket etmenizde fayda vardır.

Arabanın Verdiği “Yağ Seviyesi Düşük!” İkazında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu uyarının çıkmasına birkaç tane sebep sıralanabilmektedir. Bu sebepler;

  • Arabanın yağı hızlı bir miktarda tüketmesi durumu,
  • Yağ değiştirilmesi esnasında arabaya koyulan yağ miktarının azlığından kaynaklanması durumu,
  • Yağ basınç sensöründe hatalı, arızalı bir durum ya da
  • Yağ pompasında oluşmuş bir arıza durumu.
Göz At  Jantlardaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Aslında bunlar gibi birkaç sorun daha mevcuttur. Ancak yağ tüketiminin yaygın olan birkaç sebebi bulunduğu bilinmektedir. Örneğin sızdırma ve bağlantı contalarından kaynaklanabilmektedir. Motorların kirleticilerini dışarda bırakılmasıyla yağın motor içerisinde kalmasının sağlanması için belli başlı yerlere contalar yerleştirilmektedir. Bu contalardan sızdırma ve bağlantı contasının zamanla aşınması, deforme olması veya kırılması durumunda yağın sızmasına, azalmasına neden olabilmektedir.

Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur
Arabaya Kaç Litre Yağ Konulur

 

Sızan, akan yağın miktarına ya da şiddetine bağlı bir şekilde yağ seviyesinde azalma görülecektir.  Bu contalar dışında bir diğer yağ miktarını azaltan durum ise motor yağının maruz kaldığı ısı ile birlikte buharlaşması durumudur. Yağın kararlılık durumu buharlaşma miktarını etkileyecektir. Yani yağın kararlılık durumun ne kadar azsa, motor yağı o kadar fazla buharlaşacaktır. Motorun çalışma durumu, piston eteğini ve silindir duvarının yağ kaplamasına sebebiyet verir.

Yanma odası içerisinde bulunan ateşli kazana olan yakınlı da hesaba katılınca motorun bu bölgesinde bulunan yağın kolayca uçması çok muhtemel bir durumdur. Buharlaşan bu motor yağı ise yan ürün olacaktır. Ardından egzoz borusundan emisyon halde çıkacaktır. Fakat motorun içerisinde bulunan verimliliği düşüren ardından arıza yapmasını sağlayan zararlı karbonların birikmesine yol açabilmektedir.

Sentetik olarak satılan motor yağlarının diğer yağlara oranla uçuculuk seviyeleri daha azdır. Yağ tüketimini azaltmak ve motorun temiz kalmasını sağlamak için tercih edilmesi uygun olacaktır. Böylece detaylarıyla Arabaya kaç litre yağ konulur? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar vermiş olduk!

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.