Motor Su Haznesi Değişimi Fiyatı 2024

Motor su haznesi değişimi fiyatı 2024 – Motor içerisinde ki yanma odalarında yakıtın ve havanın bir araya getirilip tutuşturulmasıyla itki gücü üretir. Bu faaliyet sırasında sıcaklık 300 dereceye varabilir. Bu kadar yüksek sıcaklıklara uzun süreler zarar görmeden dayanabilecek bir malzeme henüz icat edilmemiştir. Bu nedenle motor stabil şekilde çalışmak için soğutma sistemlerine ihtiyaç duyar. Çoğu marka soğutma işlemi için motor içerisinde sıvı gezdirmeyi tercih eder. Haliyle bu sıvının toplanabileceği bir haznenin de sisteme eklenmesi gerekliliktir.

Bu sayede motorun içinde gezen suyun fazlası bu haznede birikebilir. Bir sebepten su eksilmesi varsa bu hazneye takviye yaparak kolayca eksikliği giderebilir. Eğer dolaşımda ki su kirlenirse sürücü haznede ki renk değiştirmiş sudan bunu anlayabilir. Genelde sert ve dayanıklı plastikten imal edilen bu su haznesi zamanla çevre koşullarından dolayı zarar görebilir. Bu durumda da değiştirilmesi gerekir. Piyasada bazı araç modellerinin haznelerinin fiyatı şu şekildedir;

  • Renault Clio ve Kangoo modellerine uygun depolar 97 TL’den satılmaktadır.
  • Fiat Doblo, Linea, Albea modellerine uygun depolar 170 TL’den satılmaktadır.
  • BMW E90, E92, E93, F30 ve F31 modellerine 1.175 TL’den satılmaktadır.
  • Chevrolet Cruze modeline uygun depolar 316 TL’den satılmaktadır.
  • Kia Sorento modeline uygun depolar 970 TL’den satılmaktadır.
  • Peugeot Partner ve Belingo modeline uygun depolar 480 TL’den satılmaktadır.

Araba Motoru Su Haznesi Nedir?

Araba motoru su haznesi değişimi fiyatı 2024 – Radyatöre dahil olan su deposu depolama amacıyla soğutma sistemine eklenmiş parçalardan birisidir. Genelde bu deponun yarı transparan olmasına dikkat edilir. Üzerinde kabartmalı şekilde ölçeklendirme referans noktaları bulunabilir. Böylece sürücü suyun eksilip eksilmediğini ya da suyun renginde değişiklik olup olmadığını kolayca anlayabilir. Depoların imalatında kullanılan malzemede oldukça önemlidir. Çevre koşullarından en az etkilenecek sağlamlıkta ve yosun küf tutmayacak malzemeler genelde tercih edilmektedir. Aracın ön kısmında sürücünün kolaylıkla ulaşabileceği noktalara konur.

Göz At  Rektefiye Nedir? Rektefiye İşlemiyle Motorunuzu Yenileyin

Motor suyunun devridaim yapması sırasında su buraya toplanır. Ardından yeniden sisteme aktarımı gerçekleşir. Üzerine giriş ve çıkış olmak üzere farklı noktalardan bağlantılar yapılır. Yeni modellerde bu sisteme sensörlerde dahil edilmiştir. Böylece depoda oluşabilecek sorunlarda ve sıvı eksiklikleri de sürücüye hızlıca bildirilebilir. Su deposunda neden arızalar oluşabileceğine gelirsek en bilindik sebep sürücünün kalitesiz ürünler kullanılmasıdır. Uygun sıcak ve soğuk koşullarına göre yapılmamış olan depo eğilebilir, bükülebilir ve sızıntılar olabilir.

Sürücünün aracı kötü arazi koşullarında kullanması sonucunda titreşimden bağlantı boruları gevşeyebilir. Lastiklerden fırlayabilen taşlar depoya isabet edebilir ve üzerinde çatlaklar oluşabilir. Son olarak yaşanan sorun ise sensörlerin arızalanmasıdır. Yanlış ölçüm yapan ya da ölçüm yapamayan sensörler sürücüye su deposu arızası olduğuna dair uyarılar gönderebilir. Bu ve benzeri durumlarda sürücünün yapabileceği en doğru şey depoyu değiştirmektir. Bu işlem 1 saat gibi sürelerde yapılabilmektedir. Ama burada sürücünün dikkat etmesi gereken ucuz olduğu için yan sanayi ürünlere yönelmemesidir. Çünkü bu durum sürücünün aynı sorunu yeniden yaşamasına sebep olabilir.

Motor Su Haznesi Değişimi Fiyatı 2023 - Su Deposu Arıza Belirtileri
Motor Su Haznesi Değişimi Fiyatı 2024 – Su Deposu Arıza Belirtileri

Motor Su Haznesi Değişimi Fiyatı 2024 – Su Deposu Arıza Belirtileri

Motor su haznesi değişimi fiyatı 2024 – Araçta ki su deposu bozulursa sürücü şu belirtileri görebilir;

  • Su miktarında azalma
  • Depo kapağının arızalanması
  • Araçta hararet

Araçta su eksilmesi sürücünün gözlem yaparak anlayabileceği durumlardan bir tanesidir. Böyle bir durumda ya araçta ki ilgili soğutma sıvısı eksik uyarı ışığı yanmaya başlar ya da sürücü depoyu sık sık kontrol ederek bu eksilmeyi tanımlayabilir. Eksilmenin sebebi arızalanmış depo kapağından buharlaşan suyun sızması olabileceği gibi çatlaktan depo suyunun sızması da olabilir. Eğer çatlak varsa su aracın altına damlayabilir. Sürücü de aracın altına bakarak bunu anlayabilir.

Göz At  Yağ Basınç Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arıza durumunda motorda dolaşan suyun basıncı düşer. Bir süre sonra devridaimde aksamalar meydana gelmeye başlar. Bu durumda da araçta hararet gittikçe yükselir. Bu durum sadece su kabını değil motoru da kötü etkiler. Bir süre motor zorlanacağı için performans düşüşleri meydana gelmeye başlar. Yükselen ısı motor kapağının da zarar görmesine sebep olur. Depo kapağı normalde kauçuk destekli ve yaylı bir sisteme sahiptir. Yoğun sıcaktan kapak aşınır ve kaçırma yapmaya başlar.

Motor için hassas bir denge ile çalışmaktadır. Bu dengenin oluşmasını sağlayan sistemlerden olan soğutma kısmının arıza yapması araçta ki tüm dengeyi alt üst edecektir. Aracında ki arıza belirtilerini erkenden fark edemeyen sürücüler bu tarz arızalardan dolayı büyük zararlar edebilmektedir. Özellikle kapak arızalarında basınç nedeniyle suyun taşmasından dolayı aracın parçaları ıslanabilir. Bu durumda parçalarda paslanma yaşanmasına sebep olabilir. Sürücüler özellikle araçta ki hararet artışlarını ciddiye almalıdır.

İletişim
İletişim

Su Deposu Montajı Nasıl Yapılır?

Motor su haznesi değişimi fiyatı 2024 – Su deposunun montajının yapılması oldukça kolaydır. Hatta el becerisi olan ve araç konusunda bilgi sahibi bir kişi bile bu işlemi sorunsuz şekilde tamamlayabilir. Öncelikle sorunun depoda mı yoksa kapakta mı olduğuna bakılmalıdır. Eğer sorun kapaktaysa öncelikle eski kapat çıkarılır. Daha sonra yeni kapak bastırarak döndürmek suretiyle takılır. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey kapağı çok fazla çevirip diş kapmasına sebep olmamaktır. Kapak çok zorlanmadan çevrilmeli ve daha fazla dönemediği noktada bırakılmalıdır.

Eğer deponun değişmesi gerekiyorsa öncelikle soğutma sıvısının tamamı boşaltılır. Bunun için servis ustaları aracın durdurulmasını ve soğuması için bir süre fırsat verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Boşaltma işleminden sonra öncelikle bağlantı hortumları çıkarılır. Depo kelepçelerinden dikkatli şekilde kurtarılarak çıkarılır. Daha sonra yeni depo kelepçelere oturtulur. Bağlantıları yapılır ve içine soğutma sıvısı doldurulur. Burada dikkat edilmesi gereken dolum esnasında deponun içinde hava kalabilir.

Göz At  Araç İçi Plastik Aksam Boyası Nasıl Yapılır?

Böyle bir durumda kalorifer ısıtma işlemini yapamayacaktır. Aracın hararetinde yükselme de görülebilir. Radyatör üzerinde bulunan hava tahliye vidasını biraz gevşetmek yeterli olacaktır. Daha sonra depoda yer alan sıvı miktarı kontrol edilmelidir. Genelde hava tahliyesinden sonra sıvı eklenmesi yapmak gerekebilmektedir. Bu işlem sırasında istenirse özel solüsyonlarda radyatör iç temizliği de yapılabilir. Böylece sistem, içinde ki kirlerden de arınmış olur. Araç çok daha efektif bir şekilde soğutma yapabilir.

Neden Su Deposu Bu Kadar Önemlidir
Neden Su Deposu Bu Kadar Önemlidir

Neden Su Deposu Bu Kadar Önemlidir?

Motor su haznesi değişimi fiyatı 2024 – Sürücüler motor suyu eksilmesi uyarısı aldıklarında ya da depoda ufak bir çatlak gördüklerinde bunu önemsemeyebiliyorlar. Özellikle ufak akıntılar yapan çatlaklar sürücüler tarafından bir hayli ihmal ediliyor. Halbuki en küçük sorunda bile sürücünün yapması gereken en kısa sürede bir servise gitmektir. Çünkü bu depo aracın soğutma sistemlerinin çalışmasında oldukça önemli bir yere sahip.

Yapılan en ufak ihmalkarlık ilerde daha büyük sorunlarında oluşmasına yol açabiliyor. Özellikle araçları ile uzun yollar yapan sürücüler böyle bir duruma acilen müdahale ettirmelidir. Çünkü uzun yollarda araçlar yüksek hızlarda gittiği için araç daha çok ısınıyor. Haliyle daha etkin bir soğutma sistemine ihtiyaç duyuyor. Araç depo çatlağı ya da kapağın sıvı kaçırması sebebiyle yeteri kadar soğutma yapamayabiliyor. Haliyle ısının motor bir süre sonra sürücüyü yolda bırakabiliyor.

Araçta yer alan depo ısınmalar sonucunda oluşan basıncın dengelenmesinde de büyük rol oynuyor. Eğer basınç depoda değil sürekli radyatör ve borular içinde birikseydi bu durumda sıvıların akışları çok daha yavaş olacaktı. Devridaimin yavaşlaması da ısının düşmesini engelleyecekti. Yani depo ilk bakışta çok işleve sahip değilmiş gibi gelse de aslında büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle sürücüler parçanın temizliğine ve bakımına özen göstermelidir.

Bu içeriğimize de göz atınız; Torpido Çatlağı Onarımı Nasıl Yapılır? Fiyatı Nedir?

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.