Arabada Klima Kapalıyken Hava Gelmesi Çözümü

Arabada klima kapalıyken hava gelmesi sorunu, bir çok kişinin yaşamış olduğu fakat çözümü oldukça kolay sorunlardan bir tanesidir. Araç kliması kapalıyken sıcak hava gelmesi, uzun yolda veya araba normal sıcaklığına ulaşınca oldukça can sıkıcı bir sorun haline gelmektedir. Peki Klima kapalıyken aracın peteklerinden neden hava gelir?

Klima kapalıyken sıcak hava neden gelir?

Aracınızın kliması kapalı olduğu halde sıcak hava geliyorsa bunun nedeni, aracı son olarak sıcak klima ayarında veya kalorifer ayarında kullanıyor olmanızdan kaynaklıdır. Aracın klimasını sıcak derecede bıraktığınız için araç kliması kapalı olsa bile sıcak hava üfler. Bu nedenden dolayı araç kliması kapalıyken sıcak hava gelme sorunu ortaya çıkar.

Bir başka neden de kalorifer veya klima sisteminizde arıza var ise bu sorun başınıza gelebilir fakat bu olasılık düşüktür. Klima veya kalorifer borularınızda delik veya çatlak var ise aracın hava hortumları aracın içerisine sıcak hava verir. Bu da aracın içerisine sıcak hava dolmasına neden olur.

Klima kapalıyken sıcak hava gelmesi sorununu 2 farklı şekilde kolaylıkla çözebilirsiniz.

Okumanızı Öneriyoruz: Direksiyon Körüğü Değişimi Fiyatı: Yırtılırsa Ne Olur?

Arabada Klima Kapalıyken Hava Gelmesi Çözümü

Wolksvagen Passat, Jetta, Polo ve Golf gibi araçlarda sıklıkla yaşanan Araçta klima kapalıyken sıcak hava geliyor sorununu, aşağıdaki adımları uygulayarak kurtulabilirsiniz:

1-Aracınızın Klimasının Son Ayarını Değiştirin: Aracınızda klima veya kaloriferi en son hangi derecede kullandıysanız ki muhtemelen sıcak da kullandınız, bu ayarı normal hava sıcaklığı ile aynı dereceye getirip klimanızı kapatın. Artık aracınızın klima peteklerinden sıcak hava gelmeyecektir.

2-Hava Dolaşım Modunu Ayarlayın: Aracınızın klima panelinde bulunan hava dolaşım modu düğmesine basın ve aracınızın hava dolaşımını kapatın. Bu sayede aracınız motor sıcaklığını artık içeri vermeyecek ve aracınızda klima kapalıyken hava gelmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Göz At  Araba Gaza Geç Geçiyor Çözümü - Gaza Geçmeme Sorunu
Klima Kapalıyken Hava Gelmesi Çözümü
Arabada Klima Kapalıyken Hava Gelmesi Çözümü

Bu iki yönteme rağmen aracınızın klimasından hala hava geliyor ise, aracınızı yetkili servisine veya oto klimacıya göstermenizde fayda var. Çoğunlukla hava dolaşım modu ve klimayı açıp soğuk konuma getirdiğiniz zaman klima kapalıyken hava gelmesi sorunu ortadan kalkacaktır fakat olası klima paneli arızası veya klima sisteminde arıza oluşmuş ise bunun tamiri en kısa sürede yapılmalıdır. Aksi taktirde aracınızın klima sisteminde daha büyük arızalar meydana gelebilir.

Konu hakkında tüm sorun ve sorularınızı YORUM YAP bölümünden bize iletmeyi unutmayın.

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.