Araç İçi Plastik Aksam Yenileme Fiyatları 2024

Araç içi plastik aksam yenileme fiyatları – Araç içindeki plastiklerin yenileme fiyatları araç sahiplerinin kaç parçayı yenilemek veya onarmak istediklerine bağlı olarak değişiklik gösterecek ücretlerdir. Bu ücretler ise tamir edilecek aracın modeline, markasına ve mevcut kondisyonuna göre değişkenlik göstermektedir. 2024 yılı itibariyle araç içi plastik aksam yenileme fiyatları ortalama  2000 TL civarındadır. Ancak bu fiyatları plastik aksamın durumuna bağlı olarak da değişiklik gösterir.

Araçların içinde bulunan plastik parçalar zaman içinde kullanıma bağlı olarak hasar alabilirler. Hasarlar ise aracın iç görünümünün görüntüsünü bozabilir. Bu nedenle birçok araç sürücüsü araçlarının estetiği için bu parçaları değiştirmek veya onarmak istemektedir. İç görünümü bozan parçalar güvenlik için de bir tehdit oluşturabilmektedir. Bundan dolayıdır ki aracınızın plastik aksamında bir yenilemeye ihtiyaç duyuyorsanız bu konuya dair kapsamlı bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

arac-ici-plastik-aksam-yenileme-1
Araç İçi Plastik Aksam Yenileme Fiyatları Nedir

Araç içi plastik aksam yenileme fiyatları servisten servise değişiklik gösteren bir fiyat aralığı bulunmaktadır. Bu fiyat aralığı ise başlıca aksamların türüne, aracın markası ve modeline, işçiliğe ve kullanılan ekipmanlara bağlı olarak değişmektedir. Örnek vermek gerekirse aracınızın direksiyon simidi veya vites topuzu yenilenecekse bu işlem uygun fiyatlı olabilir. Fakat aracınızın iç döşemelerinin tamamının yenilenmesi gerekiyorsa bu durumda daha yüksek maliyetlerle karşılaşmak durumunda kalabilirsiniz. Plastik aksamın türüne göre ana fiyatlar belirlenmektedir.

Araç sahipleri araç içi plastik aksam yenileme işlemini istediklerinde alanında uzman kişilerle görüşmeleri gerekir. Bu sayede doğru malzemelerin seçimi ve tamir işleminin yapılması sağlanacaktır. Çünkü plastik parçalar görüntünün yanında güvenliği de sağladığından dolayı kaliteli tamir yapılması oldukça önemlidir. Burada detaylı bir araştırma sürecine dahil olmanız; bütçenize uygun bir şekilde aracınızın iç kısmındaki aksamları yeniletebilirsiniz.

Göz At  Motor Kulağı Arızası Neden Olur? Arıza Nasıl Anlaşılır?

Araç İçi Plastik Aksam Yenileme Fiyatları Nedir?

Araç içi plastik aksam yenilemesiyle araç içindeki plastik parçaların, panel, konsol, kapı içi döşemeleri ve diğer aksam gibi parçaların yenilenmesi yapılmaktadır. Bu işlemle aracın iç görünümü yenilemek, estetik açıdan daha çekici hale getirmek ve araç içindeki kullanıcı deneyimini iyileştirmek amaç edinilmiştir. Bu tarz işlemler aracınıza estetik bir görsellik katar. Yine aracınıza işlevsellik de kazandıran plastik aksamların tamir edilmesi; beraberinde önemli kazanımları getirir.

Tamir işlemi esnasında güneş ışınına bağlı olarak eski ve yıpranmış parçalar değiştirilir. Eğer onarılabilecek düzeydeyse onarma işlemi de yapılabilir. Onarmaya mümkün değilse ise yenile takımlarla değişim işlemi yapılır. Bu sayede aracın içinde deforme olmuş parçalar deforme, çatlama, renk değişimi ve matlaşmadan kurtulur.  Böylece aracınızda mükemmel bir estetik görsellik de elde edersiniz.

Araç içi plastik aksam yenileme aracın içindeki plastik aksamın marka, model veya yaşından bağımsız yapılabilen tamir işlemleri arasında yer almaktadır. Yenileme veya tamir işlemi sayesinde aracın değeri de koruma altına alınır. Yenilenmiş parçalar sayesinde aracın bakımı kolaylaşacaktır. Aynı zamanda aksamların daha uzun ömürlü olması da sağlanacaktır.

arac-ici-plastik-aksam-yenileme-2
Araç İçi Plastik Aksam Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır

Araç içinde bulunan aksesuarları yenileyerek aracın mevcut değerini koruyabilirsiniz. Bunun yanında aynı zamanda konforlu sürüş deneyimi için de aksesuar değişimi yapmak oldukça faydalı bir yoldur. Deforme olmuş, matlaşmış, çatlamış ya da renk değiştirmiş parçaları yenileyerek aracınızın değer kazanmasını sağlayabilirsiniz. Yenilenmiş parçalara sahip araçların ömrü daha uzun olacaktır. Düşük maliyetli çözüm arayanlar için de bu yol önerilmektedir.

Araç içi plastik aksam yenileme fiyatları – Otomobil içi plastik aksam yenilemenin fiyatları, aracın markası, modeli ve içindeki plastik aksam parçalarının durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uygulama esnasında değiştirilmesi veya onarılması gereken parçaların sayısı fiyatları belirlemektedir. Bunun yanında tamirin süresi, tamiri gerçekleştirecek ustanın deneyimi ve kullanılacak malzemelerin kalitesi de fiyatları etkileyen diğer faktörlerdir. Bu aşamada detaylı bir fiyat araştırması yapıyor olmanız beraberinde önemli kazanımları getiriyor.

Göz At  Katalizör Nedir? İptal Edilirse Ne Olur? Katalizör Fiyatları 2024

Genel olarak araç içi plastik aksam yenileme fiyatları 1000 TL ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Düşük maliyetli parçalar daha uygun fiyatlıyken pahalı aksesuarlar yüksek fiyatlı olabilmektedir. Aracın markası eğer üst segmentse fiyatlar daha da artabilmektedir. Araç boyutu büyüdükçe parça ebadı da büyüdüğünden dolayı fiyatlar da yükselebilmektedir. Bu nedenle araç markanıza bağlı olarak teknik servisle fiyatlar hakkında görüşme yapabilirsiniz.

Araç İçi Plastik Aksam Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aksam yenileme işlemi, araçların iç bölümünde bulunan plastik malzemelerin hasar görmesi veya yıpranması durumunda uygulanan yapılan tamiratlardır. Bu uygulamayla aracın iç kısmının yenilenmesi ve görünümünün daha estetikleştirilmesi amaç edinilmektedir. Aksam yenileme işleminin etapları ise şunlardır:

Öncelikle hasarlı veya yıpranmış plastik aksamların tespiti yapılmaktadır.

Bu nedenle araç içi öncelikle deneyimli teknisyenler tarafından incelemeye tabii tutulur.

İncelemenin ardından da hangi parçanın tamir hangi parçanın yenilenmesi gerektiği belirlenmektedir.

Ardından yenileme işlemi için gerekli malzemeler temin edilmelidir.

Bu malzemeler genellikle; plastik onarma kitleri, sprey boya, astar boyası, zımpara ve farklı malzemeler olabilmektedir.

Yenileme işlemine başlamadan yıpranmış parçalar temizlenmeli ve yüzeyleri zımpara yardımıyla pürüzsüz hale getirilmelidir.

Daha sonrasında ise plastik onarım kitleri kullanılarak hasarlı bölgeler onarılmaktadır.

Hasarlar kapatıldıktan sonra astar boyayla boyanan parçalar sprey boyayla da istenilen renge kavuşturulur.

Yenilenen plastik aksamlar aracın iç kısmına yerleştirildikten sonra tüm yenileme işlemi sonlandırılır. Bu yenilemeler aracın sahibi tarafından da yapılabiliyor olsa da hasar büyükse profesyonellerden yardım alınması önerilmektedir. Birden fazla parçanın değişmesi veya yenilenmesi gerekiyorsa alanında uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

arac-ici-plastik-aksam-yenileme-3
Araç İçi Plastik Aksam Yenileme İşlemi Neden Yapılmalıdır

Araç İçi Plastik Aksam Yenileme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Plastik aksam yenilemesinin süresi parçaların kondisyonuna ve sayısına göre farklılık göstermektedir. Eğer parça sayısı azsa bu işlem bir saat kadar sürebilir. Fakat fazla sayıda aksamın değiştirilmesi veya onarılması gerekiyorsa bu durumda süre uzamaktadır. Öyle ki tamir süresi birkaç gün dahi sürebilmektedir. Aracın büyüklüğü ve aksamların miktarı işlemin süresini etkileyen en önemli unsurlardandır.

Göz At  Vernik Yanığı Tamiri Nasıl Yapılır? Vernik Atması Çözümü

İşlemin süresini belirleyen diğer unsurlar ise tamiri gerçekleştirecek ustanın tecrübesi ve işlem için kullanılacak malzemelerin kalitesidir. Alanında uzman bir usta uygulamayı yapacaksa işçilik için daha yüksek ücret talep edebilir. Bunun yanında tamir işleminde kaliteli ekipmanlar kullanılacaksa bu konu da maliyeti oluşturan kalemler arasında yer alacaktır.

Araç İçi Plastik Aksam Yenileme İşlemi Neden Yapılmalıdır?

Plastik aksamların yenilenmesi aracın estetik görüntüsü için önem arz eden konulardandır. Aksamlar sayesinde aracın iç kısmı estetik görünecektir. Aynı zamanda işlevsel özellikler içinde aksamların yeri oldukça önemlidir. Bu parçalar zaman içinde çeşitli faktörlere bağlı olarak hasar görebilir. Görüntüsü bozulan bu plastik parçalar aracın içinde şık bir görüntü olmasını engeller. Bu nedenle parçaların değiştirilmesi veya yenilenmesi önerilmektedir.

Aynı zamanda plastik aksam parçalarının yenilenmesi sayesinde araç içi daha hijyenik yapıda olabilir. Nitekim temizlenmeyen hasarlı parçalar zaman içinde mikrop ve bakterilerin üremesine ortam oluşturabilir. Bu nedenle düzenli bakım ve temizlik yapılması son derece önemlidir.

Özetlemek gerekirse plastik aksamların yenilenmesi estetik ve hijyen açısından koşulları iyileştirmektedir. Aksamların parça fiyatları ise birçok nedene bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenler ise; aracın markası, modeli, malzemelerin kalitesi gibi detaylardır. Aynı zamanda tamiri yapacak ustanın deneyimi de etkili olan faktörlerdendir.

Bu içeriğimize de göz atınız; Araç Klima Temizliği 2023

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.