Toyota Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

Toyota uyarı ikazları hakkında merak ettiklerinizin tamamına bu yazımızda yer verdik! Aracın ön gösterge panelinde yer alan ve sarı, kırmızı, yeşil, mavi gibi değişik renklerde yanabilen uyarı lambaları araç içinde gerçekleşen anlık durumları şoföre bildirmek için vardır. Bu semboller markadan markaya değişiklik gösterebilirken bazı markalar daha evrensel görseller seçmektedir. Toyota’ya baktığımızda markanın evrensel sembollerden ziyade kendilerine has semboller seçtiğini görüyoruz. Burada farklı uyarı ikazlarının karşımıza çıkması; araçta mevcut durumu daha isabetli bir şekilde tanımlamak mümkün oluyor.

Toyota Uyarı İkazları Açıklamaları

Alt başlıklar halinde Toyota uyarı ikazları ne anlama gelir, açıklayacağız.

Yatay konumlandırılmış İngiliz anahtarı görseli

Araçlarda kullanılan motor yağının belirli bir ömrü vardır. Bunun doldurduktan sonra işlevini gerektiği gibi yerine getiremez. Bu nedenle belirli bir kilometreden sonra değiştirilmelidir. Sürücünün bunu unutmaması için araç belirli bir kilometre kat ettikten sonra bu ikaz ışığı yanmaya başlar. Yağın değişimi gerçekleştikten sonra işaret kendiliğinden söner. Eğer sönmezse serviste OBD cihazına bağlanır ve işaret kapatılır.

Çapraz konumlandırılmış İngiliz anahtarı üzerinde ünlem

Bu işaret daha yeni Toyota modellerinde görülmektedir. Endişe duyulacak işaretlerden birisi değildir. Aracın rutin bakım zamanı geldiğinde bu işaret yanmaya başlar. Bir nevi hatırlatıcıdır. Toyota uyarı ikazları söz konusu olduğu zaman bu işaretler sıklıkla karşımıza çıkar.

Göz At  Volkswagen Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

Parantezler içinde ünlem işareti

Lastiklerde bulunan basınç sensörleri gereğinden daha düşük lastik basıncı algıladığında bu işaret yanmaya başlar. Sürücüler böyle bir durumda aracı kenara çekmeli ve lastikleri kontrol etmelidir. Çünkü lastik patlamış ve hava kaçırıyor olabilir. Eğer böyle bir durum yoksa en yakın benzinlikte lastiklere hava basmak sorunu çözecektir.

Kırmızı renkte akü işareti
Kırmızı renkte akü işareti

Kırmızı renkte akü işareti

Önemli işaretlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Araç ilk kez çalıştırıldığında yanıp sönmesi normaldir. Fakat hareket esnasında yanıyorsa ciddiye alınmalıdır. Çünkü akünün şarj olmadığı anlamına gelir. Bunun sebebi alternatörün bozulması, akünün eskimesi, bağlantıların yanlış yapılmış olması olabilir. En yakın servise gidilmelidir. Çünkü akü tamamen biterse araç durduktan sonra tekrar çalışmaz. Bu durumda aracı çekici ile servise götürmek gerekir.

Parantez içinde daire içinde ABS yazısı

Önem sırasında üstlerde olduğu için bu işaret genelde sarı renkli yanmaktadır. Araç çalıştırıldığında bu işaretin yanıp sönmesi normaldir. Sürücüyü korkutmamalıdır. Fakat hareket halindeyken yanması fren sisteminde bir sorun olduğuna işaret eder. Böyle bir durumda araç eskisi gibi etkili frenleme yapamaz. Sürücü bu nedenle dikkatli olmalı ve hızlıca servise gitmelidir.

Fren pedalı üzerinde ayak yanında fren pedalını işaret eden ok ve boş bar görseli

Son çıkan Toyota modellerinde görülen sembollerden birisidir. Sürücünün aynı anda hem gaza hem de frene bastığını ifade eder. Bu hareket frenleme işlevini geçersiz kıldığından sürücüler kazalar yaşayabilmektedir. Uyarıyı gören sürücü gaz pedalından ayağını çektikten sonra tekrar fren pedalına basmalıdır. Eğer bunun yaptığı halde sembol yanmaya devam ediyorsa frende bir sorun olabilir. Aracı servise göstermek faydalı olacaktır.

Dalgalı lastik izi ve araç

Bu işaret, sürücüyü bilgilendirme amacıyla gösterge paneline eklenmiştir. Genelde araçlar kaygan bir zemine girdiğinde çekiş kontrol sistemi lastiklere ayrı frenleme yaparak ya da gücü keserek aracın savrulmasını veya patinaj çekmesini önler. Bu durumlarda da çekiş kontrol sisteminin devrede olduğunu göstermek için bu işaret yanıp sönmeye başlar. Ama düz yolda bu işaret yanıp sönmeye ya da devamlı yanmaya başladıysa sistemde arıza olduğunu anlamına gelir. Araç durdurulup yeniden başlatılınca uyarı ortadan kalkacaktır. Fakat sürücü en kısa zamanda bir servise aracını göstermelidir.

Göz At  EPC Arızası Nedir? Neden Olur?

Arka kısmında çarpı işareti olan diferansiyel çizimi

Aracında diferansiyel kilidi olan modellere has bir işarettir. Zorlu koşullarda sürücünün daha fazla çekiş gücü sağlaması için getirilmiş özelliklerden biridir. Sürücü özelliği açtığında işaret yanar, kapattığında söner. Eğer işaret sönmüyorsa sistem arızalanmış demektir.

4LO yazısı

Bu işaret 4 çeker Toyota modellerine özgüdür. Sürücü aracı 4 çeker moduna aldığında yanmaya başlar. Toyota uyarı ikazları söz konusu olduğu zaman bu işareti hemen her zaman dikkate alıyor olmak; tavsiye edilmektedir.

Benzin pompası altında Adblue yazısı

Dizel araçlarda yer alan sembollerden birisidir. Son model dizel araçların daha çevreci olması için egzoz gazlarını daha sağlıklı hale getiren Adblue adında bir sıvı kullanılmaya başlanmıştır. Sürücülerin bu sıvı azaldığında eklemeyi unutmamaları için gösterge panelinde bu sembol bulunmaktadır. Sürücüler bu sembolü gördüklerinde mutlaka en kısa sürede Adblue deposuna ekleme yapmalıdır. Aksi halde sıvı bitince araç duracak ve çalışmayacaktır.

İki araç üzerinde çarpışma sembolü altında ileriyi gösteren ok ve off yazısı

Sürücüleri görünmez kazalardan korumak için araçlara eklenen bir özelliğe ait simgedir. Eğer sürücünün dikkati dağılmış ve önündeki araç veya cisimle arasında çok az bir mesafe kalmışsa bu işaret yanarak sürücüyü uyarır. Bazı modellerde uyarıya seste eşlik edebilmektedir. Böyle durum olmamasına rağmen sembol sarı renkte yanıyorsa sensörde bir arıza var demektir.

Parantez içinde daire içinde ünlem
Parantez içinde daire içinde ünlem

Parantez içinde daire içinde ünlem

Fren sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda bu sembol kırmızı şekilde yanmaya başlar.  Genelde sürücüler el frenini indirmeyi unuttuklarında bu sembol yanarak sürücüyü uyarır. Ama el freni tam inik konumda olduğu halde yanıyorsa bu fren sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder. Sürücü vakit kaybetmeden bir servise aracını götürmelidir.

Göz At  Ateşleme Bobini Ne İşe Yarar? Arızalandığında Nasıl Anlaşılır?

Motor sembolü

Oldukça önemli uyarılardan bir tanesidir. Bu işaret motorun gerektiği çalışmadığını ya da motorda bir arıza olduğunu ifade eder. Böyle bir durumda araçta performans düşüşü yaşanacaktır. Araç fazla zorlanmadan en yakın servise götürülmelidir. Bu şekilde aracın kullanılması motorun daha çok hasar almasına sebep olur. Toyota uyarı ikazları açısından motorla ilgili olan uyarılar hemen her zaman üzerinde dikkatle durulması şart olan uyarılardır.

Daire içinde direksiyon yanında ünlem

Sürücülerin aracı çok daha kolay idare etmesi için araçların direksiyonu hidrolik destekli olmaktadır. Eğer bu işaret yanıyorsa direksiyonun hidrolik desteği bozulmuş demektedir. Bu noktadan sonra direksiyon sertleşebilir ve hareket ettirmek zorlaşabilir. Sürücüler güvenli şekilde araçlarını sürmek için en kısa sürede servise götürmelidir.

Püsküren noktacıkların yer aldığı sembol

Dizel yakıtla çalışan Toyota modellerinde bu işaret yer almaktadır. Partikül fitresi bir sebepten tıkandığında ya da eskidiğinde bu işaret yanmaya başlar. Filtre temizlendikten ya da değiştirildikten sonra işaret sönecektir. Bu işaret çıktıktan sonra araç uzun süre kullanılmamalıdır. Çünkü motor aksamına zarar verebilir.

Yakıt deposu sembolü altında damla sembolü

Bu işaret dizel araçlarda bulunur. Dizel yakıt filtresinin dolduğunu gösterir. Bazı araçlarda bu filtrenin boşalması için aracı bir süre rölantide çalıştırmak gereklidir. Son model dizel araçlarsa bu işlemi kendiliğinden yapar ve uyarı kısa sürede söner.

Derece altında dalga sembolü

Aracın soğutma suyunun aşırı ısındığı durumlarda bu işaret yanmaya başlar. Sürücülerin ciddiye alması gereken işaretlerdendir. Sürücü aracın harareti düşene kadar aracı kenara çekmeli ve hızlıca servise gitmelidir. Aksi taktirde motor hasar alacaktır.

Yağdanlık işareti

Yağ basıncında bir sorun olduğunu gösterir. Sürücü yağ takviyesi yapıp aracı kullanmaya devam edebilir. Ama işaret bir süre sonra yeniden yanıyorsa bu sızıntı olduğu anlamına gelebilir. Araç servise götürülmelidir.

Bu içeriğimize de göz atınız; Araç Klima Temizliği 2023

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.