Fiat Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

Fiat uyarı ikazları söz konusu olduğu zaman mekanik aksamlar ile alakalı farklı arıza işaretlerinden söz ediyoruz. Fiat markasının uyarı ışıkları için evrensel sembollere sahip diyebiliriz. Sürücüler bu sayede ışıkların ne anlatmak istediğini kolayca idrak edebilirler. Ön panelde yer alan ışıklar araçta ki olası sorunları anlatmak konusunda da oldukça yeterlidir. Birçoğu sensörlere bağlı olduğu için hassas şekilde çalışmaktır. Böylece sürücüler anlık olarak yaşanan sorunları fark edip hızlıca müdahale edebilme şansı bulmaktadır.

Fiat Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)
Fiat Uyarı İkazları (Arıza Işıkları)

Fiat Uyarı İkazları Açıklamaları

Alt başlıklar halinde tüm Fiat uyarı ikazları için ne anlama geldiklerini açıklayalım.

Kar Tanesi İşareti

Bu işaret sıcaklık sensörlerinden gelen verilere göre yanıp söner. Kış aylarında hava buzlanma olacak kadar soğuduğunda ön gösterge panelinde yanarak sürücüleri olası yol buzlanmalarına karşı uyarır. Fiat uyarı ikazları arasında sürüş güvenliğiyle ilgili olanlara hemen her zaman dikkat ediyor olmak gerekiyor.

Daire İçin Büyük P Üçgen ve Yatay Çizgi

Sürücülerin araçlarını park etmelerini kolaylaştıran sensörlerden biri ya da birkaçı arızalandığında bu işaret yanmaya başlar. Bu işareti gören sürücüler park desteği olmadığını anlamalı ve park ederken dikkatli olmalıdır.

Göz At  Rodaj Nasıl Yapılır? Rodaj Çeşitleri Nelerdir?

Daire İçinde Parantez İçinde Ünlem İşareti

Lastiklerin basıncını kontrol eden sensörlerden gelen bir uyarıdır. Eğer lastiklerden biri ya da birkaçının basıncı normalden düşükse bu işaret yanmaya başlar. Lastik basıncının düşük olması yol tutuşunu olumsuz etkileyeceğinden bu işareti gören sürücüler dikkatli olmalıdır. Ayrıca lastikler patlamışta olabileceğinden mutlaka araç kenara çekilmeli ve lastikler kontrol edilmelidir.

Kapısı Açık Araç İşareti

Eğer aracın bagajı ya da kapısı gerektiği gibi kapatılmamışsa bu işaret yanmaya başlar. Kapı ya da bagajlar sıkıcı kapatıldığında kendiliğinden söner. Eğer sönmüyorsa sensör arızası olabilir. Fiat uyarı ikazları tam da bu noktada hemen her zaman dikkat çekici uyarılardır.

Sarı Renkte Yanan Daire İçinde Nokta

Yakıt seviyesi belirli bir miktarın altına düştüğünde sürücünün yakıt almayı unutmaması için bu işaret yanmaya başlar. Genelde Avrupa Standartlarına göre bu işaret ortaya çıktıktan sonra araç 80 km daha gidebilir. Sürücüler panik olmamalı ve en yakın yakıt istasyonuna gitmelidir. Eğer yakıt istasyonu çok uzaktaysa klima gibi yakıt tüketen özellikler kapatılarak yakıtın daha az tüketilmesi sağlanabilir.

Daire İçinde Oturan İnsan Figürü Önünde Daire

Hava yastığı arıza yaparsa bu işaret yanmaya başlar. Araç çalıştırıldığında bir kere yanıp sönebilir bu gayet doğaldır. Ama hareket esnasında sürekli olarak yanarsa sürücü dikkatli olmalı ve en kısa sürede bir servise aracını götürmelidir. Çünkü olası bir kazada aracın hava yastıkları açılmayacaktır. Fiat uyarı ikazları açısından farklı görsellere sahip olan uyarılardan rahatlıkla söz edebiliriz.

Daire İçinde Motor İşareti

Bu işaret dizel yakıt ile çalışan araçlara has bir ikazdır. Enjeksiyon sisteminde bir arıza olduğunda yanmaya başlar. Oldukça önemli bir işaretlerden bir tanesidir. Motorun zarar görmesine sebep olabilir. Bu sebeple arıza ışığı yandıktan sonra araç kenara çekilmeli ve servis ile iletişime geçilmelidir.

Göz At  Konjektör Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır?
ikaz lambaları
ikaz lambaları

Daire İçinde Dişli İçinde Ünlem İşareti

Bu lambanın yanması vites kutusunda bir arıza olduğunu gösterir. Ciddi uyarılardan bir tanesidir. Araç vites atlamayabilir ya da vites takılabilir. En kısa zamanda sürücü aracını servise götürmelidir. Bu şekilde aracı kullanmak tehlikeli olacaktır. Fiat uyarı ikazları konusunda detaylı bir bilgi sahibi olmak demek; aracınıza dair daha kapsamlı bilgilere sahip olmanızı mümkün kılar.

Dalga Üzerinde Derece Sembolü İşareti

Motoru soğutan suyun yüksek sıcaklıklara ulaştığını gösterir. Bu durum motorun zarar görmesine hatta çalışmayacak hale gelmesine sebep olabilir. Araç kenara çekilip motorun soğumasına izin verilmelidir. Aracı çekici ile servise götürmek gerekebilir.

Daire İçinde Yay Sembolü

Dizel araçlarda görülen işaretlerden birisidir.  Bu araçlarda motorun daha verimli çalışması için ısıtma bujileri bulunur. Eğer bunlar çalışmayacak duruma gelirse bu ikaz işareti yanmaya başlar. Motor performansının düşmesine sebep olan bu arıza acil sorunlardan birisi değildir. Sürücünün en kısa zaman servise gitmesi yeterlidir. Bujiler değiştikten sonra arıza işareti kendiliğinden söner.

Daire İçinde Kesik Çizgili Parantezler İçinde Daire

Fren balatalarının değişim zamanı geldiğinde bu işaret yanmaya başlar. Sürücünün en kısa sürede servise gitmesi ve balatalarını değiştirmesi gereklidir. Aksi taktirde aracın frenleme mesafeleri uzayacak ve sürücü etkili şekilde fren yapamamaya başlayacaktır. Balatalar değiştikten sonra bu işaret kendiliğinden söner.

Daire İçinde Üçgen İçinde Ünlem

Aracın çalışmasında herhangi bir dengesizlik olması durumunda ya da araçta ki birden çok parçada arıza olması durumunda bu işaret yanmaya başlar. Fiat uyarı ikazları hakkında bilgi sahibi olmak; aracınızda herhangi bir sorun yaşadığınızda hızlı bir şekilde tamir etmeniz anlamına gelir.

Daire İçinde Asma Kilit İşareti

Araçlarda hırsızlıklara karşı immobilizer isimli bir sistem bulunmaktadır. Eğer araç anahtarı tanımazsa benzin aktarım ve motor sistemini kilitleyecektir. İşte böyle bir durumda da güvenlik sisteminde bir sorun olduğunu bildirir bu işaret yanacaktır. Böyle bir durumda aracın çekici ile servise götürülmesi gerekecektir. Ama ondan önce bir kere daha sürücü anahtarla aracı çalıştırmayı deneyebilir.

Göz At  Rejeneratif Frenleme Nedir? Nasıl Çalışır?

Daire İçinde Yakıt Pompası Sembolü ve Su Damlaları

Dizel yakıtla çalışan araçlarda görülen sembollerden bir tanesidir. Eğer dizel filtresi bir sebeple ıslanırsa bu işaret yanmaya başlar. Böyle bir durumda yakıt kirlenecek ve enjeksiyon sistemi gerektiği gibi çalışmayacaktır. Bir süre filtrenin kuruması beklenip aracın daha sonra çalıştırılması doğru olacaktır.

Daire İçinde Yanan Ampul İşareti

Aracın aydınlatmalarından bir ya da birkaçında arıza varsa bu işaret yanmaya başlar. Eğer far ampulleri arızalanmışsa gece bu araçla seyahat etmek güvenli olmayacaktır.

gösterge işaretleri
gösterge işaretleri

Daire İçinde Yağdanlık İşareti

Motorun sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayan yağın basıncında düşme olursa bu işaret yanmaya başlar. Yeterli yağmalama olmadan çalışan motor parçaları kısa sürede arızalanacaktır. Bu nedenle sürücü en kısa sürede servise gitmelidir.

Daire İçinde Damlalık İşareti

Motorun içinde ki yağın miktarında azalma olursa bu işaret yanar. Sürücüler bu durumda yağ ekleyerek aracı kullanmaya devam edebilir. Ama işaret tekrar yanarsa bu sızıntı anlamına gelir. Bu durumda hızlıca servise gidilmesi elzemdir.

Parantezler İçinde Daire İçinde Ünlem

Fren hidrolik sıvısının miktarında düşme olduğunda bu işaret yanmaya başlar. Böyle durumda frenler bir süre sonra tutmayacağı için aracı sürmek tehlikeli olacaktır. Araç çekici ile servise götürülmelidir.

Daire İçinde Akü Sembolü

Akünün şarj seviyesi düşük olduğunda bu işaret yanar. Genelde sürücülerin farları açık bırakması gibi durumlarda akü şarjı boşalır. Bu durumda akünün tekrar şarj edilmesi gereklidir. Fakat araç hareket halindeyken bu işaret yanıyorsa alternatör arızası olabilir. Sürücü hızlıca servise gitmelidir. Çünkü araç kontağı kapatıldıktan sonra tekrar çalışmayabilir.

Parantez İçinde Daire İçinde ABS Yazısı

Araçların etkin olarak frenleme yapmasını sağlayan ABS sistemi arızalanırsa bu durumda işaret yanmaya başlar. Sürücüler böyle bir durumda dikkatli olmalıdır. Çünkü araç eskisi gibi verimli frenleme yapamayacaktır. Ani frenlemelerde araç savrulabilir. En kısa sürede servise gitmek en doğrusu olacaktır.

Oturan İnsan Figürü Üzerinde Dikey Çizgi

Bu işaret genelde son model araçlarda yer almaktadır. Sürücü ya da yanında ki yolcu emniyet kemerini takmazlarsa bu işaret yanmaya başlar. Bazı modellerde işaret yandıktan sonra sesli uyarıda gelebilir.

Bu içeriğimize de göz atınız; Araç Klima Temizliği 2023

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.