Klima Açınca Devir Neden Düşer? (Çözümü)

Klima açınca devir neden düşer? Bu sorun sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Özellikle klimanın yoğun olarak çalıştığı dönemlerde bu tarz sorunlarla sıklıkla karşılaştığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu tarz bir sorun yaşıyorsanız mutlaka ciddiye almanızı tavsiye ediyoruz. Diğer türlü beklenmedik daha büyük arızalarla karşılaşabilirsiniz. Peki, klima açınca devir neden düşer? İşte detaylar!

Sürücüler özellikle yaz aylarında araç içi sıcaklığı düşürmek adına klimaları açarlar. Konforlu sürüş deneyimi elde edebilmek için klimalara fazlaca ihtiyaç duyulur. Fakat zaman zaman klimalarda yaşanan problemler aracın devrinin düşmesine neden olmaktadır. Bu gibi bir problemle karşılaşan sürücüler ise ilk etapta sorunun ne olduğunu çözemeyecekleri için endişelenebilirler.

Klimayı açtığınızda aracınızın motoru daha fazla güç üretmek durumunda kalmaktadır. Öyle ki klimada bulunan kompresörü çalıştırmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle aracın motor kontrol ünitesi, klima açıldığında motorun hızını azaltmak için bir sinyal göndermektedir. Sinyal ise aracın motor devrinin düşmesine dolayısıyla da aracın hızının azalmasına neden olmaktadır.

Fakat bazı durumlarda ise aracın motorunun devrinin düşmesi normalin dışında sebeplere sahip olabilmektedir. Bu gibi durumlar ise araç sürücüleri için ciddi bir sorun haline gelmektedir. Sorunlara maruz kalan sürücüler devir düşmesinin nedenini ve çözüm yollarını araştırmaktadır. Hazırladığımız içeriğimizde klima açıldığında aracın motor devrinin neden düştüğüne ve bu sorunun çözümleri için önemli ipuçlarına yer verdik. Böylece aracınızdaki bu sorunun giderilmesine dair işe yarar çözümleri sizlerle buluşturmayı amaçladık.

Göz At  Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? Su Kaçırıyor Çözümü
Klima Açınca Devir Neden Düşer
Klima Açınca Devir Neden Düşer

Klima Açınca Devir Neden Düşer?

Klima açınca devir neden düşer? Sürücülerin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de klima açınca devir düşmesi problemidir. Bu sorun birkaç nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler arasında kompresörün çalışması, motora ek yük binmesi ve elektrik parçalarında gerilim düşüşleridir. Bu gibi sorunlar çözüldüğü taktirde devir düşmesi problemiyle karşılaşmazsınız.

Klimada yer alan kompresör soğutma işlemi için ihtiyaç duyulan basıncı ortay çıkarır. Basıncın ortaya çıkarılması için motordan ekstra güce ihtiyaç duyulur. Motora ekstra yük bindirdiğinden dolayı motorun çalışma hızı düşer ardından da devirin düşmesine neden olur.

Klima açıldığında aracın elektrik sistemi daha fazla enerji tüketmeye başlar. Alternatörün de daha çok güç tüketmesi nedeniyle bu parça daha çok çalışmaya başlar. Alternatörün fazla güç harcaması demek motorun da fazla güç harcaması demektir. Nitekim bu durumda da devir düşmesine sebebiyet vermektedir.

Klima Açınca Devir Düşmesinin Çözümü Nedir?

Klima açınca devir neden düşer? Klima açıkken devir düşmesini önlemenin birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollar arasında düzenli soğutma sistemi bakımı yer alır. Aynı zamanda motor yağının değiştirilmesi, elektrik aksamlarının kontrol edilmesi ve alternatör parçasının değiştirilmesi de çözüm olabilmektedir. Eğer soğutma sistemi düzenli aralıklarla kontrol edilirse kompresörün verimli çalışmasına olanak sağlanır. Bu sayede klimalar daha az güç tüketecek ve motora daha az yük bindirecektir.

Devir düşmesini azaltmak için motor yağının değiştirilmesi de tavsiye edilmektedir. Düzenli aralıklarla motor yağının değiştirilmesi motor sağlığı için önemlidir. Bu sayede motor daha verimli çalışacak, devrin düşmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır. Aracın elektrik aksamı devir düşmesine neden olan unsurlardan bir tanesidir. Aracın elektrik parçalarının düzenli kontrol edilmesi, olası arızaların tespit edilip tamir edilmesi devir düşüşüne engel olabilir.

İletişim

 

Devir Düşmesinin Diğer Çözümleri Nedir?

Klima açınca devir neden düşer? Araç sahipleri devir düşmesinin çözümlerine dair çeşitli araştırmalar gerçekleştirmektedir. Bu çözümler arasında birçok yöntem bulunur. Sürücüler tüm bu yöntemleri deneyerek sorunun çözümüne kavuşabilirler.

Göz At  Araba Motorunun Yağ Yakıp Yakmadığı Nasıl Anlaşılır? Çözüm Nedir?

Aracın devrini artırılması motorun klima sistemi tarafından yaratılan ek yükü dengelemesine yardımcı olmaktadır. Fakat devri yükselen araç daha çok yakıt tüketmeye başlar. Bu nedenle araç sahibinin devir arttırıp arttırmamak yönünde karar vermesi gerekecektir. Nitekim günümüzde artan yakıt maliyetleri nedeniyle birçok sürücü araçlarını düşük devirde kullanmayı tercih edebilir.

Klima açıkken devirin düşmesini engelleyen unsurlardan bir tanesi de vitese alınmadır. Vites yükseltilirse motorda daha fazla güç üretileceğinden dolayı devir düşmesinin de önüne geçilir. Fakat bu aşamada sürücü aracının hızını ve devrini yakından takip etmelidir. Düşük devirde çalışan motor sarsıntıya ve istikrarsız sürüşe neden olmaktadır.

Son potansiyel çözümlerden bir tanesi de araç hararet halindeyken klimayı açmak olabilir. Bu sayede soğutma sisteminin daha etkin çalışması sağlanmaktadır. Araç hareket ederken açıldığı için güç tüketimi daha az olacaktır. Dolayısıyla da motora daha az yük binecektir. Aynı zamanda aracın içinin daha hızlı soğumasına da yardımcı olacaktır.

Sürücülerin sık sık karşılaştığı sorunlardan olan devir sorununun çözümünün birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlar yollar arasında düzenli soğutma sistemi bakımı, aracın motor yağının değiştirilmesi, elektrik sisteminin kontrol edilmesi ve alternatörün değiştirilmesi bulunmaktadır. Aynı zamanda sürücü aracın devrini artırabilir, vitese alabilir veya araç hareket halindeyken klimayı açabilir.

En Sık Karşılaşılan Araç Klima Arızaları
En Sık Karşılaşılan Araç Klima Arızaları

En Sık Karşılaşılan Araç Klima Arızaları

Araç kliması özellikle sıcak havalarda araç içindeki sıcaklığı düşürmek için kullanılan vazgeçilmez araç içi sistemlerden bit tanesidir. Fakat bu sistemler zaman içinde kullanmaya ve dış nedenlere bağlı olarak arızalanabilir. Hazırladığımız bu içeriğimizde klima sonrası düşen devirin yanında diğer klima sorunlarına da yer verdik. Sıklıkla karşılaşılan başlıca klima problemleri ise şunlardır:

Klima Kompresörü Arızası

Klima sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi kompresördür. Bu parça eğer arızalanırsa klimanın soğutma işlevi de arızalanmaktadır. Kompresör arızasının nedeni sıklıkla çatlak veya kaçak durumda olan hortumlar, düşük yağ miktarı ve aşırı kullanımlardır.

Göz At  Enjektör Tamiri Fiyatları ve Arıza Belirtileri 2024

Klima Gazı Sızıntısı

Klima gazı sızıntısı olan bir sistemde soğutma kapasitesinin düştüğü gözlemlenir. Bu soruna neden olan unsurlar ise hortumda veya contada olan çatlaklar ya da deliklerdir. Bu gibi bir sorunun çözümü için alanında uzman bir teknisyenden destek almak gerekmektedir.

Klima Fanı Arızası

Aracın içindeki havayı sirküle etmek için fan parçasına ihtiyaç duyulur. Eğer fanda arızalanma meydana gelirse etkili soğutma işlemi gerçekleştirilemez. Bu soruna neden olan unsurlar ise fan motorunda, kanatlarında meydana gelen arızalardır.

Klima Kontrol Paneli Arızası

Klimayı yönetmek için kontrol paneli bulunmaktadır. Eğer bu panelde bir arıza meydana gelirse klimalar düzgün çalışmayacaktır. Bu soruna genellikle elektrik bağlantılarında meydana gelen arızalar neden olmaktadır. .

Klima Buharlaştırıcısı Arızası

Araç içini soğutmayı sağlayan parçalardan bir tanesi de soğutucu sıvıdır. Buharlaştırılan bu sıvı sıcak havanın içinden geçerek ortamı soğutur. Eğer buharlaştırıcıda kir veya toz olursa problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Klima Kapı Motoru Arızası

Klimanın hava akışını kontrol eden mekanizma Klima kapı motorudur. Bu motor arızalanırsa araç içindeki hava akışı düzgün şekilde yönlendirilemeyecektir. Elektrik sorunlarında motor arızalanmalarıyla karşılaşılmaktadır.

Klima Elektriksel Arızaları

Araçlardaki soğutma sistemlerinde sık sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de elektrik problemleridir. Bu problemler genellikte elektrik bağlantılarında yaşanan sorunlardan ortaya çıkmaktadır. Sigorta, röle yanığı gibi problemlerde klimanın arızalanmasına neden olur. Elektrik arızalanmalarının çözümü profesyoneller tarafından yapılmaktadır. Gerekli tamirlerden sonra sorun kısa sürede çözüme kavuşur.

Klima Filtresi Arızası

Hava akışını filtreleyen parçalardan olan filtre zaman içinde yoğun kullanıma bağlı olarak tıkanabilir. Tıkanan filtre havayı yeteri kadar temizleyemez ve sağlıksız hale getirir. Filtre değiştirildikten ya da temizlendikten sonra sorun halledilebilir.

Bu içeriğimize de göz atınız; LPG Filtresi Tıkanma Belirtileri – Değişimi ve Fiyatı 

Yorum yapın

HAKKIMIZDA

Araba Bakım Sitesi, araba sahipleri için en hızlı evde araba tamir yöntemleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi sağlayan bir blog sitesidir. Otodan.net sitesi, araç bakımı, oto tamiri, parça değişimi ve diğer birçok konuda bilgi içermektedir.